[HODL] Silvestrovský špeciál

Novinky Kryptomeny: hodler verzus trader
Kryptomeny: hodler verzus trader. Zdroj: Shutterstock.com/Morrowind
Okazio PCBest Wallet mobil

Sviatočná nálada pomaly graduje, tu a tam sa už ozývajú prvé ohňostroje a všetci sa tešia na polnoc. Dnešný špeciálny diel HODLu vychádza mimoriadne v pondelok a je to zároveň posledný diel seriálu pre dlhodobých držiteľov kryptomien v roku 2018. Silvester je tu! Kým sa ponoríte do osláv a dáte si niečo dobré na jedenie a pitie, poďme sa spoločne v krátkosti pozrieť na to, aký bol uplynulý rok pre kryptosvet. Dnešný diel bude totiž o tom, čo nám priniesol rok 2018.

Downtrend

Rok 2018 bol pre kryptomeny rokom masívneho prepadu cien naprieč celým trhom. Všetci sme mali možnosť na vlastnej koži pocítiť, čo znamená medvedí market. V decembri 2017 vrcholilo obdobie brutálneho rastu cien kryptomien. Bitcoin vtedy vytvoril svoje doterajšie ATH na úrovni okolo 20 tisíc dolárov. Dno roku 2018 sa nachádza na cca 3 200 USD za 1 BTC. To zodpovedá prepadu o 84%, pričom väčšina altcoinov spadla ešte viac (podľa CMC).

Nie je preto žiadnym prekvapením, že značné množstvo ľudí kryptomarket i kryptosvet tento rok rýchlo opustilo. To isté sa bohužiaľ týka i firiem naviazaných na kryptomeny a ich technológie založené na blockchaine, vrátane ťažiarov. Niektorí už ohlásili bankrot.

Technológie

V roku 2018 sa kryptomenám po technologickej stránke darilo veľmi dobre. Celý rad kryptomien spustil svoj mainnet, Lightning Network sa rozrastá a okrem toho sme zaznamenali obrovské množstvo správ a noviniek. Všetko je však zatienené nielen prebiehajúcim prepadom cien jednotlivých kryptomien, ale taktiež témou regulácií. V januári a februári 2018 to skutočne vyzeralo, že sa tento rok nič iné ani riešiť nebude. Jednotlivé štáty sa priam predbiehali v oznámeniach, čo všetko hodlajú v tejto veci urobiť. Tomu, ako sa im to darilo, sa budeme hneď venovať.

Regulácie

Rok 2018 mal byť rokom regulácií, aspoň to mnohí z nás predpokladali. Už v januári bola táto téma veľmi aktuálna a jednotlivé štáty sa začínali vyjadrovať v zmysle, že sa budú reguláciami kryptomien čo najskôr zaoberať.

Franúzsko

Napríklad zo strany francúzskeho ministra financií Bruna Le Maire prišla na začiatku roka správa, že Francúzsko vytvorilo za týmto účelom špeciálny tím. Neskôr prišla správa, že znížili zdanenie kryptomien, a to z neuveriteľných 45% na 19% tým, že „urobili” z kryptomien hnuteľný majetok, ktorý podlieha nižšej sadzbe. Francúzsko je štátom, ktorý tento rok v rámci EU veľmi hlasno volal po reguláciách.

Nemecko

Z Nemecka prišla 15. januára správa, že regulácia musí byť medzinárodná, pretože regulačná moc jednotlivých štátov je obmedzená. Z rovnakej krajiny potom koncom roka prišla zaujímavá informácia, že sa chystajú použiť blockchain na zamedzenie daňových únikov a predchádzanie daňových podvodov. Regulátor tu tento rok zaradil Bitcoin medzi finančné nástroje podliehajúce licencii, to však odvolací súd zamietol ako chybnú interpretáciu.

Európska únia

Z EU sme sa zatiaľ tak očakávaných rozumných pravidiel pre kryptomeny bohužiaľ v tomto roku nedočkali. Stále tu tak panuje neistá situácia, z ktorej plynú nielen prípady, ako citovaný súdny proces v Nemecku, ale taktiež neistota investorov a firiem so zameraním na kryptomeny a ich technológie. Orgány EU zatiaľ iba pretriasajú klišé o používaní kryptomien na pranie špinavých peňazí či obchodu s drogami a terorizme.

Také nebezpečenstvá sa všeobecne veľmi hodia vtedy, keď sa nimi ospravedlňuje postupné potláčanie slobody a práv ľudí. Z tohoto dôvodu sa domnievam, že by sme sa mali mať na pozore, čo nám EU v budúcnosti pripraví. Zatiaľ to však nevyzerá až tak zle, tak dúfajme, že nás EU prekvapí a vytvorí nejaký jednoduchý a zmysluplný právny rámec, ktorý nám uľahčí život a napomôže kryptomenám využiť tu svoj potenciál naplno.

Mohlo by vás zaujímať: Seriál o definícii a regulácii kryptomien (Čo sú kryptomeny?)

Dánsko

Zdanenie kryptomien je problematické trebárs v Dánsku, kde berňák v roku 2018 prenasleduje takmer 3 tisíce investorov do kryptomien, ktorí nakupovali a predávali na miestnych kryptoburzách. To len potvrdzuje, že nám všetkým skutočne chýba jasné právne zaradenie kryptomien a jednoduché dane.

Thajsko

Vďaka blockchainu by chceli lepšie podchytiť výber daní (okrem Nemecka) napríklad aj v Thajsku, kde však obchodovanie s kryptomenami svojim občanom zakázali. Banky tu môžu ponúkať kryptoslužby iba podnikom, ktoré schváli ich komisia pre cenné papiere.

Venezuela

Vo veľmi nepríjemnej situácii sa ocitli obyvatelia Venezuely, kde i v tomto roku zúrila hyperinflácia. Tá tu už v roku 2017 dosiahla bezmála 100 tisíc percent a v roku 2018 ešte desaťkrát toľko. Ich mena bolívar teda tento rok zaznamenala prepad až k hranici milióna percent. Ľudia tu utekali kam sa len dalo a veľká časť z nich našla bezpečný prístav aj v Bitcoine a ďalších kryptomenách, ktorých ceny tu v dôsledku toho prudko rástli.

A to nie je všetko. Venezuela taktiež tento rok pustila do obehu štátnu kryptomenu Petro. Osobne som na ďalší priebeh veľmi zvedavý. Pokiaľ by boli úspešní, mohli by sa pridať i ďalšie krajiny. Venezuela tým však nesleduje iba prvenstvo a útek od kolabujúcej štátnej fiat meny, ale touto cestou sa taktiež snaží vyhnúť sankciám zo strany USA.

Predpredaj Petra prebehol už na začiatku roka, pričom sa vraj len v priebehu prvého dňa vybralo 735 mil. dolárov. Až v novembri potom spustili oficiálny predaj pre verejnosť.

Rusko

Rusko je krajinou, ktorá rozhodne nehodlá zostať pozadu, čo sa týka nových technológií. Kryptomeny aktívne sledujú, podporujú a počítajú s nimi v budúcnosti. Už začiatkom roku 2018 prišli s myšlienkou štátneho stablecoinu naviazaného na rubeľ. Rusko je ďalšou zo zástupu krajín, ktoré by kryptomenou mohli vzdorovať ekonomickej nadvláde Spojených štátov, ich sankciám a historicky silnej mene – doláru, ktorý de facto ovládol svet.

Ruský predseda vlády Dmitrij Medvěděv sa v januári vyjadril, že by sa k regulácii kryptomien malo pristupovať na medzinárodnej úrovni. To je však v rozpore so zavádzaním štátnych kryptomien a súboju mocností.

Čína

Taktiež z krajiny drakov prichádzali rozporuplné správy. Čína vyvíja vlastnú štátnu kryptomenu a zároveň sa čím ďalej častejšie prejavuje ako hrozba pre kryptomeny. Čína je nepochybne najväčším svetovým výrobcom a nie je žiadnym prekvapením, že tu pôsobí taktiež veľká časť výrobcov ťažobného vybavenia. Okrem toho sa v tejto krajine sústredí veľká časť samotných ťažiarov.

Z Číny sa i tento rok ozývali všelijaké správy o zákazoch kryptomien, ich ťažby i obchodovania. Hneď všetko zakázali, tu zase povolili… No, majú v tom asi trochu zmätok. Alebo možno zistili, že sa kryptomeny zakázať nedajú. Tak ich aspoň pochabo hodnotia a plánujú použiť blockchain na monitorovanie svojich občanov. Aj taký bol rok 2018.

USA

Veľká časť noviniek a informácií k nám prichádza z USA. V Spojených štátoch sú najznámejšie svetové burzy, na ktoré kryptomeny pomaly začínajú prenikať. Akonáhle sa tak stane, zvyšok sveta ich bude pochopiteľne nasledovať. V tomto roku sa veľa hovorilo o ETF na Bitcoin, ktoré podliehajú schváleniu americkej komisie pre cenné papiere (SEC).

Rok 2018 bol taktiež rokom čakania na inštitucionálnych investorov, ktorých by tieto fondy mali prilákať. Medzi ďalšie trháky patrí Fidelity – spoločnosť spravujúca aktíva za 7,2 bilióna dolárov, ktorá vstupuje na kryptomarket. A ďalej burza prevádzkovateľa NYSE (New York Stock Exchange) – Bakkt, ktorá si však odložením na budúci rok vyslúžila početné špekulácie ohľadom manipulácie s cenou kryptomien.

Československo

Aj keď sa naše štáty rozišli každý svojou cestou, my stále cítime určité puto a bratstvo. V roku 2018 sme spoločne oslávili 100. výročie vzniku samostatnej Československej republiky. Stále vzniká celý rad spoločných projektov a jedným z nich je aj Kryptomagazín, ktorý v júni oslávil svoje prvé narodeniny.

Zatiaľčo v Prahe bolo v auguste napočítaných najviac miest, kde je možné platiť Bitcoinom, zo všetkých miest na svete, české Ministerstvo financií oznámilo, že nepovažuje kryptomeny za meny, ale za „zásoby svojho druhu”. Slovensko šlo v tomto ohľade ešte trochu ďalej, keď sa rozhodlo použiť blockchain na zefektívnenie výberu daní, podobne ako trebárs Thajsko a Nemecko.

V Českej republike medzitým Tutovka vyberá bločkovú lotériu. Snáď bol bohatý Ježiško, pretože kto vie, čo nám naši politici ešte „nadelia”.

Kryptoštáty

Ako najviac „krypto-priateľské” krajiny sa prejavili Litva, Švajčiarsko, alebo trebárs Bielorusko, ktoré výnosy z kryptomien oslobodilo od dane až do roku 2023. Tieto štáty z toho môžu v budúcnosti veľmi profitovať, preto môžeme len dúfať, že to dôjde i našej politickej špičke.

Summit G20

Tá svetová sa počas roku schádzala na summite G20, kde sa novo rozhodli pristupovať ku kryptomenám ako k aktívam – presnejšie ako k jednej veľkej IT spoločnosti, a tak ich aj zdaňovať. Nakoniec sme sa teda veľkej novinky v tejto oblasti dočkali (ako som sľuboval v tomto článku) a rok 2018 bol skutočne rokom regulácií kryptomien. A touto bombou môžeme náš Silvestrovský špeciál ukončiť.

Užite si Silvester a do nového roku vykročte úspešne

Začal posledný večer tohto roku, užite si ho čo najlepšie. Rok 2018 bol rokom regulácií a rokom prepadov cien kryptomien. Ale bol aj rokom nádeje do budúcna. Prajeme vám príjemné Silvestrovské oslavy Nového roku s rodinou, priateľmi a niečim dobrým na prípitok i pod zub a hlavne úspešný štart do roku 2019. Nech je pre vás celý nový rok bohatší, ako bol ten predchádzajúci.

V budúcom roku by okrem regulácií mohla prísť do popredia i samotná technológia kryptomien a s ňou aj ich reálne využitie. Čím ďalej častejšie by kryptomeny mohli prenikať do života ľudí, a preto sa práve reálnemu využitiu kryptomien a ich technológiám budeme v týždenníku HODL v novom roku 2019 pravidelne venovať.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.

Tento článok je preložený z originálu, ktorý pre český Kryptomagazin napísal Kytka.

Wallstreetpepe PC banerOkazio mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.