Thajské banky môžu zakladať pobočky pre obchodovanie s kryptomenami

Novinky Thajsko povoľuje obchodovanie s kryptomenami
Thajsko povoľuje obchodovanie s kryptomenami. Zdroj: shutterstock.com/Poetra.RH
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Thajsko pokračuje vo vytváraní právneho rámca pre kryptomeny. Zatiaľ čo posledným krokom je nariadenie thajskej centrálnej banky (Bank of Thailand) pre banky ohľadne obchodovania s kryptomenami. 

Zakladanie pobočiek pre obchodovanie s kryptomenami…

Aj keď naďalej platí pre thajské banky pravidlo, že s kryptomenami nesmú obchodovať priamo, podľa najnovšieho nariadenia z 1. augusta 2018 im bude povolené zakladať pobočky. Týmto pobočkám bude táto činnosť, pod podmienkou dodržania určitých pravidiel, povolená.

Mohlo by vás taktiež zaujímať: V Ázii sa otvárajú nové burzy, lákajú na nulové poplatky

Podľa posledných správ z krajiny thajské banky po novom môžu založiť pobočky a tým pádom bude dovolené vydávať digitálne tokeny, poskytovať maklérske služby pre kryptomeny, riadiť kryptopodniky a investovať do kryptomien.

…ale nie pre jednotlivca a verejnosť

Celé to má však jeden háčik. Zatiaľ čo banky majú možnosť zakladať pobočky zaoberajúce sa kryptomenami, týmto pobočkám je zakázané ponúkať kryptoslužby zákazníkom a verejnosti. Môžu tak obchodovať iba s inými podnikmi, ktoré sú schválené thajskou komisiou pre cenné papiere a thajským úradom pre poistenie.

Predchádzajúce regulácie v Thajsku

Tento rok v máji vydala thajská vláda regulačný rámec, ktorý definuje kryptomeny ako “digitálne aktíva a digitálne tokeny”. Zahrnula ich teda pod kontrolu a správu thajskej komisie pre cenné papiere.

Začiatkom júna odhalila centrálna banka Thajska, že zvažuje poskytnutie “nového spôsobu medzibankového vysporiadania” pomocou digitálnej meny vydanej centrálnou bankou (CBDC). Podľa banky by prijatie vlastnej kryptomeny malo samé výhody. Znížilo by náklady na transakcie aj dobu transakcie a dobu overovania “kvôli jednoduchšiemu procesu sprostredkovania v porovnaní so stávajúcimi systémami”.

Už v júny vydala thajská vláda nariadenie o počiatočných ponukách mincí (ICO). A tak sa stala jednou z prvých jurisdikcií na svete, ktorá ICO umožnila fungovať v plne regulovanom prostredí.

Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísala Denisa.

Zdroj: Cointelegraph.com

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.