Chcete platiť kryptomenami? – Praha je na to najvhodnejšia!

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

V dnešnej dobe, kedy je internet neoddeliteľnou súčasťou nášho života, je možné s Bitcoinom vo virtuálnej podobe obchodovať na burzách alebo realizovať internetové platobné transakcie prakticky kedykoľvek. To je však iba jedna z podôb jeho možného využitia. Čo sa stane, keď budem chcieť uskutočniť platbu Bitcoinom napr. v reštaurácii pri prechádzke mestom? Budem mať reálnu šancu využiť Bitcoin na priamu platbu? Odpoveď znie áno, ale táto šanca bude v niektorých miestach vyššia než v ostatných.

Hľadanie správneho mesta

Pomocou servera coinmap.org, ktorý zobrazuje možné využitie Bitcoinu v jednotlivých mestských oblastiach po celom svete, bol zostavený rebríček desiatich miest, v ktorých sa nachádza najviac predajcov, ktorí ponúkajú svoje služby a produkty a zároveň prijímajú platbu Bitcoinom. Do rebríčka sú zahrnutí tí predajcovia, ktorí majú svoje pobočky priamo v oblasti mesta, nie v celej aglomerácii. Dôvodom je lepšia porovnateľnosť dát medzi jednotlivými mestami. Uvedené číslo zahŕňa počet predajcov, u ktorých je možné platiť Bitcoinom. Zoznam ponúkaných služieb je pomerne rôznorodý, od nákupov v rámci voľnočasových aktivít až po ubytovanie. Po aplikovaní týchto kritérií vyzerá rebríček TOP 10 miest, v ktorých najlepšie využijete Bitcoin v bežnom živote takto:

  1. Praha, Česká republika – 151 miest
  2. Buenos Aires, Argentína – 144 miest
  3. New York, USA – 144 miest
  4. San Francisco, USA – 108 miest
  5. Madrid, Španielsko – 101 miest
  6. Londýn, Veľká Británia – 98 miest
  7. Bogota, Kolumbia – 86 miest
  8. Arnhem, Holandsko – 84 miest
  9. Viedeň, Rakúsko – 80 miest
  10. Paríž, Francúzsko – 77 miest

Zdroj: coinmap.org, 3. 8. 2018

Prekvapivý víťaz?

Pre niekoho je možno Praha trochu prekvapivým víťazom. Pravdou ale je, že v Praha, prípadne celá Česká republika patrí k štátom, ktoré sú praktickému využitiu Bitcoinu v bežnom živote najviac otvorené. V Prahe možno nájsť 17 obchodov, v ktorých môžete za vybraný tovar zaplatiť Bitcoinom, ďalej 23 reštaurácií, kaviarní a barov alebo 7 ubytovacích zariadení. Na prvý pohľad to nie sú závratne vysoké čísla, ale v porovnaní s hlavnými mestami susedných štátov je zrejmé, že Praha je v čele rebríčka právom. Viedeň, ktorá je svojou veľkosťou Prahe najbližšie, poskytuje príležitosť na platbu Bitcoinmi v 80 prípadoch. V Berlíne je šanca, že narazíte na obchod, v ktorom budete môcť zaplatiť Bitcoinmi, v porovnaní s Prahou zhruba polovičná – nachádza sa tu 74 predajcov. Vo Varšave nájdete iba 39 miest a Bratislava ich ponúka 48. V prípade Bratislavy však vôbec nejde o zlé číslo, pretože čo sa týka počtu obyvateľov, v porovnaní s ostatnými mestami je zďaleka najmenšia.

Budúci vývoj

V súčasnosti vo svete ponúka svoje služby alebo tovar viac než 13 000 obchodníkov, ktorí akceptujú platbu Bitcoinom. Z celosvetového hľadiska to nie je veľké číslo, ale každoročne pribúda približne 2 500 nových predajcov. Keďže platby pomocou Bitcoinu stoja iba na začiatku svojej cesty, je takmer isté, že celkové číslo sa bude v blízkej budúcnosti aj naďalej zvyšovať. Bolo by príjemné, keby Praha a ďalšie mestá v strednej Európe naďalej s týmto trendom držali krok.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Zdroje:
coinmap.org, 3. 8. 2018
forbes.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.