Rusko: Medvedev chce aby EAEU jednotne regulovala kryptomeny

Kategorie: Novinky
Medvedev chce aby EAEU jednotne regulovala kryptomeny
Medvedev chce aby EAEU jednotne regulovala kryptomeny Zdroj: shutterstock.com/Maxkolomychenko

Dmitrij Medvedev, predseda vlády Ruska, vyzval štáty, ktoré sú súčasťou Eurázijskej hospodárskej únie, aby prijali spoločný prístup ku regulácii kryptomien.

Celoplošná regulácia kryptomien v krajinách EAEU

Podľa správy ruského štátneho mediálneho oddelenia Tass, Medvedev uviedol, že členské štáty Eurázijskej hospodárskej únie (EAEU) by namiesto regulácie kryptomien na národnej úrovni mali zaviesť celoplošnú politiku. Svoj návrh predniesol 2. februára na konferencii “Digital Agenda in the Era of Globalization” (Digitálna agenda v ére globalizácie), ktorá sa konala v Kazachstane.

Na členov EAEU, kam spadajú krajiny ako Arménsko, Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko a Rusko Medvedev naliehal:

“…nemali by sme sa sústrediť iba na národnú politiku. Venujme vážnu pozornosť tomu, že naše ekonomiky sú príliš úzko prepojené. Nebude prospešné implementovať princípy regulácie kryptomien iba jednej krajine. Naše prístupy by sme mali koordinovať na úrovni celej Únie.”

V súčasnosti krajiny EAEU sledujú viac menej svoje vlastné stanoviská ku reguláciam virtuálnych mien. V decembri 2017 oznámilo Bielorusko svoj postoj týkajúcu sa ku kryptomenám a ICO. V porovnaní s návrhom zákona, ktorý vydalo ruské ministerstvo financií nsa javí ako mimoriadne zhovievavý. Ved posúďte sami v článku tu.

Nerozhodnosť Ruska

Ešte v októbri 2017 žiadal ruský prezident Vladimír Putin vytvorenie jednotného platobného priestoru pre členské štáty EAEU. V rovnakom čase zároveň oznámil zámer, že Rusko by malo vydávať svoju vlastnú kryptomenu – kryptorubeľ. Koncom decembra však boli plány na vydávanie vlastných digitálnych mien jednotlivými štátmi zrušené.

V rovnakom čase navrhol prvý zástupca guvernéra ruskej centrálnej banky virtuálnu menu, ktorá by bola vydaná v mene všetkých krajín EAEU, ako aj krajín BRICS: Brazília, Rusko, Čína, India a Južná Afrika. Nakoľko ruch ohľadom návrhu ustal, nie je celkom jasné, či má tento plán ešte stále podporu horných vrstiev ruského vedenia. Pôvodný zámer si môžete prečítať v tomto článku.

V rozhovore, ktorý sa konal koncom januára 2018, sa ruský minister financií Anton Siluanov vyjadril:

“USA už vyvinuli spôsob, ako monitorovať tieto transakcie,rubeľ je bezpečnejší ako kryptomeny – je to preto, že všetky transakcie v rubľoch môžu byť monitorované výlučne našou centrálnou bankou a nikým iným.”

Zároveň dodal, že “budúcnosť patrí blockchainu” a vysvetľuje, že ruská vláda “ju použije a v skutočnosti ju už začíname uplatňovať, zatiaľ čo kryptomeny považujem za špekuláciu.”

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.