medzinarodna kryptomena

Ruský prezident Vladimír Putin sa začal zaoberať myšlienkou vytvorenia medzinárodnej kryptomeny. Motívom mu bolo stretnutie so zakladateľom Etherea  Vitalikom Buterinom a ďalšími odborníkmi z pätnástich krajín – vrátane USA, Indie, Izraela, Arménska a Turecka.

Putinova prvá významnejšia iniciatíva v oblasti krypto-prostredia by sa mala zamerať na spojenie  niektorých z najsľubnejšie sa rozvíjajúcich trhových ekonomík štátov v  celej Ázii, východnej Európe, Afrike a Južnej Amerike. Jej základným znakom by mala byť technológia Blockchain, technológia smart kontraktov a spoločná medzinárodná kryptomena.

Vzhľadom na globálnu úverovú krízu v rokoch 2007-2008, ktorá brzdila ekonomiku väčšiny štátov a klesajúce ceny komodít spôsobili rast vývozu, kyberiniciatíva by mohla zmeniť hospodárstva členských štátov tým, že podnieti technologické inovácie a podporí rast príjmov i hospodársku prosperitu.

Spoločná kryptomena pre BRICS a EEU

Ruské miestne média priniesli pár dní pred koncom roku 2017 informáciu, že Centrálna banka Ruska navrhla vytvorenie medzinárodnej kryptomeny, ktorú by používali členské štáty BRICS a EEU

BRICS – Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika

EEU – Arménsko, Bielorusko, Kazachstan, Rusko a Kirgizsko

Spoločným prijatím novej kryptomeny by členské štáty mohli zvýšiť svoje investície do technológie Blockchain, smart kontraktov, či nahradiť používanie hotovosti.

Mnohí ekonómovia, tradiční bankári a klasické finančné inštitúcie sa napriek tomu stále snažia zmierniť vplyv kryptomien a jej dosah na celosvetovú ekonomiku. Ako príklad môžeme uviesť predstaviteľa nemeckej poisťovacej skupiny Allianz.  Mohamed El-Erian sa nedávno nechal počuť, že cena Bitcoinu síce môže stúpať ale k jeho akceptovaniu masami ľudí nepríde.

Mena pre 41 percent sveta

Ak by však nastal opačný scenár ako predpovedajú odporcovia kryptomien, stala by sa medzinárodná kryptomena, ktorú navrhuje Rusko, dostupná až pre 41 percent celosvetovej populácie. To by zaručene prispelo k zlepšeniu a zefektívneniu obchodovania medzi členskými štátmi. Teraz totiž takmer každá zo spomínaných krajín má svoju vlastnú menu a zavedenie jednej spoločnej by celý proces obchodu zjednodušilo.

Aby však táto iniciatíva bola úspešná, bude okrem iného potrebné aktualizovať a zosynchronizovať legislatívu členských štátov týkajúcu sa kryptomien.

Návrh zákona v Rusku už bol podaný

Medzitým na základe podnetu od ruského prezidenta Vladimíra Putina, Ruská centrálna banka pripravila návrh zákona na reguláciu krytpomien a ICO, ktorý bol 28. decembra 2017 predložený na schválenie do štátnej dumy. Jeho schválenie sa predpokladá v marci tohto roku. Následne by mal byť uvedený do praxe k prvému júlu 2018.

Návrh zákona síce umožňuje ICO, ale ustanovuje ich obmedzenia. Tí, ktorí nie sú kvalifikovanými investormi, budú môcť kupovať tokeny iba určitého druhu za sumu nepresahujúcu 50 tisíc rubľov (869 USD). Ministerstvo tiež navrhuje obmedziť maximálnu sumu finančných prostriedkov vydaných ako ICO na 1 mld. rubľov (17,4 mil. USD).

Napriek tomu prezident Ruskej asociácie pre kryptomeny a blockchain Yuri Pripachkin argumentoval: “Financovanie ICO by nemalo byť obmedzené, pretože môže prilákať neobmedzené množstvo zahraničných investícií do ruských projektov.”

V súčasnosti nie je ťažba a ani obchodovanie s kryptomenami riadené žiadnymi ruskými zákonmi. Návrh zákona však definuje ťaženie a obchodovanie ako zdaniteľnú činnosť. Obchodovanie by taktiež nepodliehalo dani z pridanej hodnoty (DPH). Návrh zákona sa nevzťahuje na cezhraničné daňové pravidlá.

Zatiaľ nie je jasné, či členské štáty budú pri formulovaní vhodnej nadnárodnej daňovej politiky pre svoju novú spoločnú kryptomenu postupovať podobne ako Európska únia, alebo sa vydajú vlastnou cestou.

Navštívte naše fórum a ak ste tak ešte neurobili, dajte nám like na facebooku, aby ste nezmeškali naše krypto-spravodajstvo.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre