Litva pokračuje v dobývaní kryptosveta.
Litva pokračuje v dobývaní kryptosveta. Zdroj: shutterstock.com/Paymaster

O Litve a jej pohľade na blockchain a kryptomeny sme už písali vo viacerých článkoch. Tento malý štát, o polovicu menší ako Slovensko, sa zdá byť v prístupe k blockchainu oveľa vyspelejší ako väčšina štátov na svete (viac sa môžete dočítať v tomto článku). Centrálna banka Litvy totiž začala hľadať vývojárov, ktorí sa špecializujú na blockchain technológiu.

LBChain projekt

Centrálna Banka Litvy už v januári vyjadrila svoj záujem o spustenie projektu s názvom LBChain. Hlavnou úlohou by malo byť oficiálne zastrešovanie projektov, ktoré budú chcieť ponúkať rôzne služby. LBChain by teda mal fungovať ako platforma.

Marius Jurgilas, člen predstavenstva centrálnej banky sa vyjadril:

Blockchain technológia má obrovský potenciál. Z toho dôvodu je vhodné dať priestor tejto technológií na regulovaný vývoj, môže priniesť krajine (Litve) množstvo skvelých príležitostí. Rovnako môže prilákať mladé talenty z blockchain sveta.“

Samotný projekt by mal byť financovaný z fondov z Európskej únie. Zatiaľ sa teší veľkej obľube najmä zo strany softwarových vývojárov. Aj napriek tomu LBChain do svojich radov hľadá stále ďalších a ďalších ľudí.

Pokiaľ chcete dostávať upozornenia na naše články, použite zvonček, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu obrazovky. Taktiež nás môžete sledovať na facebooku.

Marius Jurgilas projekt ešte opísal nasledovne:

„Táto platforma je jediná svojho druhu. Bude poskytovať jedinečné možnosti pre biznisy, ktoré by si to chceli vyskúšať a implementovať svoje projekty, inovácie vo svete FinTechu. Dúfame, že tieto inovácie pomôžu nielen zákazníkom, ale aj celkovému finančnému systému Litvy.“

V januári vyšlo prvé oficiálne vyjadrenie ohľadom tohto projektu. Okrem iného zaznel aj predpokladaný dátum spustenia, ktorý bol odhadovaný na január 2019. V týchto dňoch sa Marius Jurgilas však vyjadril, že oficiálne spustenie by mohlo nastať už toto leto.

Tip z redakcie: Európa víta malých aj veľkých blockchain hráčov

Záver

Litva sa práve vďaka takýmto projektom naozaj stáva kryptoveľmocou. Aj národ menší ako Slovensko to určite môže dokázať. Preto by bolo veľmi rozumné, keby sa o niečo podobného charakteru aspoň pokúsila aj naša krajina. Každý z nás to určite môže ovplyvniť, avšak z veľkej časti to bude záležať najmä na politikoch, štátnych predstaviteľoch a bankách.

Zdroje:
coindesk.com
coindesk.com

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance