Čína využije blockchain na monitorovanie osôb

BITmarkets BITmarkets

Úrad miestnej samosprávy v Číne predstavil prelomový program na sledovanie miesta pobytu bývalých zločincov a trestaných osôb pomocou využitia technológie blockchain.

Dištrikt Chancheng, ktorý sa nachádza v provincii Guangdong, plánuje implementáciu a použitie blockchainu na kontrolu prepustených bývalých väzňov, ako aj osôb spadajúcich pod probáciu (dohľad nad správaním obvineného v priebehu skúšobnej doby pri podmienečnom prepustení z výkonu trestu odňatia slobody).

Projekt sa spustí ešte v tomto roku

Projekt, ktorý bol oficiálne spustený 11. mája, práve ukončil fázu prototypu. Očakáva sa, že systém kreditného hodnotenia pre bývalých páchateľov by mal byť dokončený do konca kalendárneho roku.

Platforma bude kombinovať prenosné monitorovacie technológie a blockchain. Od tejto kombinácie si vláda Čínskej ľudovej republiky sľubuje predovšetkým efektívnejšiu správu bývalých delikventov. Tým naráža na fakt, že vďaka vyššie popísanej technológii budú môcť pracovníci lepšie sledovať miesto pobytu týchto osôb. Predstavitelia projektu však zároveň dodávajú, že okrem monitorovania je ich cieľom aj usmerňovanie bývalých trestancov pri ich reformovaní a asimilácii v spoločnosti.

Jednotlivé orgány budú od prepustených páchateľov vyžadovať, aby nosili inteligentné náramky, vďaka ktorým sa bude dať sledovať miesto ich pohybu v reálnom čase. Akonáhle sa kontrolovaná osoba začne pohybovať mimo vymedzeného priestoru, novovyvinutá platforma dostane upozornenie a tento údaj zaznamená.

Mohlo by vás zaujímať: Najlepší blockchain má podľa čínskeho ministerstva priemyslu Ethereum

Kreditný systém bude nekompromisný

Podľa predstaviteľa Úradu spravodlivosti v dištrikte Chancheng, Liang Juxi, bude platforma vyhodnocovať  kredity, ktoré získajú bývalí páchatelia na základe ich každodenných behaviorálnych postojov.

V momente, akonáhle bude odsúdený občan prepustený a môže sa opätovne zaradiť do spoločnosti, dostane vládou vydané osvedčenie na zvýšenie svojho kreditu. Ľudia s nízkym kreditom budú mať napríklad ťažkosti pri zabezpečení si oprávnenia na cestovanie, kúpe domu alebo získaní pôžičky či zamestnania. Údaje o kredite zostanú bývalým páchateľom trestnej činnosti pritom priradené po zvyšok ich života.

Liang Juxi zdôraznil, že blockchain, ktorý bude pilierom tohto projektu, bude používať najvyššiu úroveň šifrovacích algoritmov. Tie sa okrem iného využívajú vo finančných a telekomunikačných systémoch. Juxi vyzdvihol aj jeho schopnosť zabezpečiť, že nahrávané informácie budú skutočné a spoľahlivé.

Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.

Blockchain sa udomácňuje v Číne

Li Ming, riaditeľ výskumného úradu China Blockchain Research, predstavil minulý týždeň plány na zavedenie národného štandardu používania technológie blockchain. Štandard bude zahŕňať niekoľko technologických aspektov ako sú: aplikácie, obchod, interoperabilita (schopnosť rôznych systémov spolupracovať, poskytovať služby) a informačná bezpečnosť.

Záver

Na vyššie uvedenom príklade je vidieť širokú možnosť uplatnenia technológie blockchain. Jej aplikovanie na monitorovanie prepustených osôb s trestnou minulosťou môže zvýšiť bezpečnosť. Na druhej strane, kombinácia s kreditným systémom, ktorý sa v Čínskej ľudovej republike plánuje, môže viesť k silnej snahe štátu a vládnej strany mať svoj národ pod kontrolou.

To samozrejme otvára otázku, do akej miery bude technológia v spojitosti s týmto systémom prospešná a kde je hranica zasahovania a ovplyvňovania ľudskej činnosti, respektíve slobodného rozhodovania sa a možnosti výberu.

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Zdroj:
cryptovest.com

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY:
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.