Venezuelská kryptomena Petro údajne vybrala 735 mil. USD za jeden deň
Venezuelská kryptomena Petro údajne vybrala 735 mil. USD za jeden deň Zdroj: shutterstock.com/WitOlszewski

Venezuelský prezident Nicolas Maduro v utorok povedal, že Venezuela obdržala 735 miliónov dolárov v prvý deň predpredaja štátnej kryptomeny „Petro“, ktorá by mala pomôcť krajine spamätať z hospodárskej krízy a obísť obchodné sankcie USA a EU. 

Český originál článku nájdete tu.

Riešenie ekonomickej krízy

Maduro dúfa, že Petro dovolí členom OPEC-u, obísť americké sankcie, pretože štátna mena bolívar klesá na najnižšie hodnoty z dôvodu hyperinflácie a kolabujúceho socialistického hospodárstva.

USA aj odborníci varujú pred investíciou

Odborníci na blockchain už varovali, že Petro nebude pravdepodobne priťahovať významné investície. Vedenie venezuelskej opozície uviedlo, že predaj predstavuje nedovolené vydanie dlhopisov, ktoré obchádzajú venezuelskú väčšinovú opozičnú legislatívu a ministerstvo financií USA varovalo, že môže porušovať sankcie.

Nie sú známe podrobné informácie

Maduro nepovedal podrobnosti o investoroch a na jeho tvrdenie nebol predložený žiadny dôkaz. Dodal, že Petro by sa mohlo využívať v turistike, na predaj benzínu a na niektoré transakcie s ropou.

Oficiálna webová stránka kryptomeny Petro v utorok zverejnila sprievodcu na vytvorenie virtuálnej peňaženky. Kryptomena by mala byť vydaná budúci mesiac.

Hodnota celkom 6 miliárd USD

Hodnota všetkých vydaných 100 miliónov tokenov by mala byť podľa informácií poskytnutých v posledných mesiacoch Madurom o niečo viac ako 6 miliárd dolárov. Každý token by mal byť krytý jedným barelom venezuelskej ropy.

Záver

Venezuela sa potáca v ekonomickej kríze, ktorá sa ešte zhoršila po uvalení obchodných sankcií zo strany USA a EU. Sankcie znemožňujú krajine požičať si v zahraničí peniaze na refinancovanie štátneho dlhu. Vydanie vlastnej štátnej kryptomeny je prekvapujúci pokus o záchranu. Či sa to podarí, uvidíme v následujúcich niekoľkých mesiacoch.

 

Pokiaľ nechcete prísť o ďalšie novinky v tejto oblasti, zapnite si notifikácie zvončekom vľavo dole, alebo nás môžete sledovať na Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance