Lightning Network sa rýchlo vyvíja – už má takmer 3000 uzlov!

Kategorie: Novinky

Nielen Bitcoinu sa v posledných týždňoch darí. Kapacita siete Lightning Network, ktorá funguje ako druhá vrstva Bitcoin blockchainu, za posledný mesiac vzrástla o 350% a po prvý krát prekročila symbolickú hodnotu 100 bitov!

Prečo vlastne nemáme žiadne oficiálne štatistiky o Bitcoine a Lightning Network?

Skutočnosť, že rôzne štatistické stránky často vykazujú odlišné hodnoty o rýchlosti Lightning siete, záleží od použitia daného uzla. Podobne ako Bitcoin ani Lightning nemá žiadne oficiálne štatistiky. Dáta vždy závisia od toho, ako je nakonfigurovaný uzol, ktorý ich zaznamenáva. V tejto súvislosti je ťažké hovoriť o skutočných a správnych údajoch. Je to skôr orientačný ukazovateľ, pri ktorom ale vidíme jednoznačný progres.

statistiky lightning network

Štatistiky zo stránky 1ml.com

Mimochodom, všimnite si, že (momentálne) piaty najväčší uzol sa volá “tady je slushovo.” Český slush pool je jeden z najväčších mining poolov na svete. Možno ide práve o ich projekt.

Viac o Slushovi nájdete v našom seriáli o osobnostiach

Hlavné problémy, ktoré bránia využitiu Lightning Network

V súčasnosti sú veľkým problémom pre Lightning hlavne malé bloky. Po prečítaní LN Whitepapperu zistíte, že team developerov počíta s približne 100 MB blokmi na BTC blockchaine. Zväčšením blokov by ale mohlo dôjsť k decentralizácii nodov a ohrozeniu samotného Bitcoinu.

Iná teória hovorí, že sa využijú platobné kanály (napr. Litcoinu) a cez LN budú prebiehať automatické atomic swapy. Tento krok by znamenal využitie rôznych kryptomien pre rôzne transakcie.

Technológia pôjde dopredu s rastúcim počtom užívateľov

Vývojári Lightning Network sa ešte musia vysporiadať s mnohými prekážkami. Dobrou správou je, že progres je vidieť takmer každý deň. Denne nám rôzne kryptomenové projekty pripomínajú, ako technológia napreduje a trh sa neustále vyvíja. Treba jednoducho poznamenať, že celá táto technológia je ešte len v plienkach. Som si istý, že v budúcnosti sa môžeme tešiť na veľké veci, či už to bude Lightning alebo niečo úplne iné.

AK sa vám tento článok páčil, budeme radi, ak nás podporíte likom na facebooku, prípadne sa prihláste na odber notifikácií (návod nájdete tu).

Zdroj: coinspondent.de