Finančná správa SR využije technológiu blockchain

Novinky Blockchain nájde využitie aj v našom štátnom orgáne
Blockchain nájde využitie aj v našom štátnom orgáne. Zdroj: shutterstock.com/Sashkin
BITmarkets BITmarkets

V Bratislave sa v dňoch 17. až 19. mája konalo medzinárodné bezpečnostné fórum GLOBSEC 2018. Jedným zo zúčastnených bol aj prezident finančnej správy František Imrecze. Diskutoval na tému blockchain a informoval aj o jeho zavedení v procesoch štátnej správy na Slovensku.

Získajte profesionálne analýzy a exkluzívny pohľad na kryptomeny na trading11.com

O tom, či bude technológia blockchain využívaná aj štátnou správou diskutoval na fóre Globsec-u prezident finančnej správy František Imrecze. Ten vyhlásil, že používanie tejto technológie je otázkou blízkej budúcnosti. Ak to tak bude, slovenská finančná správa sa stane priekopníkom vo svojej oblasti.

„Blockchain dokáže zjednodušiť život našim klientom – daňovým subjektom. Finančná správa preto pracuje na projekte jeho využitia. Chceme postupne začať využívať blockchain vo svojich procesoch tak, aby sme naplnili náš cieľ: zefektívniť výber daní. Zvažujeme preto zaviesť blockchainovú technológiu pri 2% (3%) asignácii dane,”

vysvetlil plány prezident František Imrecze.

Finančná správa je vôbec prvá štátna inštitúcia na Slovensku, ktorá pracuje na zavedení blockchainu do svojich procesov. Proces zavedenia blockchainu je v súlade s dohodou o podpore technológie blockchainu, ktorú v apríli 2018 podpísalo 22 krajín Európskej únie, vrátane Slovenska.

„Blockchain je podobne ako postupná elektronizácia cestou pre finančnú správu. Využitie blockchainových technológií v procesoch môže, vzhľadom na ich charakter, zvýšiť dôveru klientov a ochranu ich osobných údajov, zvýšiť transparentnosť procesov, zredukovať administratívnu záťaž a znížiť náklady,”

dodal prezident finančnej správy. Zvýšenie dôvery, ochrana údajov a zníženie nákladov sú podľa neho hlavné dôvody tohto rozhodnutia.

O tom, čo presne technológia blockchain je a ako funguje sme písali tu:Čo je blockchain?

Kde sa blockchain plánuje využiť?

Imrecze na takúto otázku reagoval tak, že finančná správa je vôbec prvá štátna inštitúcia na Slovensku, ktorá pracuje na zavedení blockchainu do svojich procesov. Blockchain podľa neho zjednoduší život finančnej správe a jej klientom. Blockchain by mal byť teda súčasťou rozširovania elektronizácie a modernizácie správy Slovenskej republiky. Možno teda predpokladať, že ak sa blockchain technológia uchytí, po finančnej správe môžu nasledovať ďalšie inštitúcie.

Blockchain vytvára predpoklady pre zjednodušenie komplexných obchodných transakcií a ich automatizáciu pri zachovaní dôvery v ukladané informácie bez nutnosti dôveryhodného prostredníka. Preto je považovaný za jednu z najperspektívnejších technológií pre digitálnu transformáciu verejnej správy Slovenskej republiky.

O tom, ako iné krajiny využívajú blockchain sme písali TU: Čína využije blockchain na monitorovanie osôb

Možné pochybnosti

O rýchlosti a nižšej nákladovosti tohto systému sa však podľa analytika Nadácie F. A. Hayeka, Martina Lindáka, ktorý sa zúčastnil na konferencii, dá polemizovať.

„Záleží na tom, ako by bol systém nastavený. Sám som mal na stretnutí pocit, že ľudia z verejného sektora, vynímajúc niektorých ľudí z ministerstva financií, ktorí sa o blockchain aktívne zaujímajú, blockchainu nerozumejú.”

Z tohto konštatovania je zjavné, že existuje legitímna pochybnosť o tom, do akej miery takzvaní veteráni finančnej správy skutočne rozumejú tejto modernej technológií. Analytik zároveň dodal, že transparentnosť a neprelomiteľnosť technológie platí, iba ak sa zachová decentralizácia systému, na ktorom je blockchain postavený. Ak však finančná správa bude vyžadovať väčšiu kontrolu nad systémom mohla by ísť vo výsledku proti podstate tohto systému.

Záver

Využitie blockchainu vo finančnej správe môže byť prvým krokom k využitiu tejto technológie aj v iných odvetviach verejnej správy. Mohlo by ísť teda o najmodernejšiu technológiu využitú v rámci digitalizácie mnohých štátnych inštitúcií. Na druhej strane však treba povedať, že práve ona digitalizácia je veľmi náročná a problematická a to ani nehovoríme o možnej korupcií, ktorá môže prísť pri realizácií takýchto určite nákladných projektov.

Ostáva teda ešte veľa práce a finančná správa Slovenskej republiky bude musieť ukázať odbornú zdatnosť a zároveň zamedziť možným korupčným kauzám, ku ktorým pri takýchto veľkých projektoch často dochádza.

Naše najnovšie video: Stream a nová kancelária!

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Zdroje:
financnasprava.sk
hnonline.sk

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY:
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Najväčšia slovenská banka vydala varovanie. Slováci môžu prísť o peniaze a dostať sa do problémov so zákonom

2

Vodiči zúria. Nová daň ich núti platiť za každý prejdený kilometer

3

Veľká automobilka vyhlásila bankrot

4

Sú unikátne slovenské kúpele pred bankrotom? Súd dal majiteľovi poslednú šancu na záchranu

5

Slováci si od júla priplatia za každodenné potraviny

PR články

Kryptomagazín sa stal hlavným partnerom konferencie CryptoVestibull. Získajte vstupenky za zvýhodnenú cenu

Henrieta Balázsová  | 14. júna 2024

Kryptomagazín sa stal hlavným partnerom prestížnej konferencie CryptoVestibull, ktorá sa zameriava na svet kryptomien a blockchain technológií. CryptoVestibull: Unikátne podujatie CryptoVestibull je podujatie, ktoré združuje odborníkov, nadšencov a investorov z oblasti kryptomien a blockchainu.

Kryptomagazín sa stal hlavným partnerom konferencie CryptoVestibul