zcash

Equihash, Proof-of-Work (PoW) algoritmus, ktorý používa Zcash a množstvo iných kryptomien, zasiahne významná zmena. V stredu, 2.5.2018 totižto Bitmain oznámil, že vyvinul prvý Application Specific Integrated Circuit (ASIC) miner schopný ťažiť kryptomeny fungujúce práve na spomínanom Equihash, Proof-of-Work algoritme.

Antminer Z9 Mini

Miner určený na ťažbu Zcash-u ponesie názov Antminer Z9 Mini, pričom nateraz uvádzaný hashrate sa bude pohybovať okolo 10k Sol/s. Jeho uvedenie na trh je oznámené na koniec júna tohto roku.

Bitmain sa postupne dostáva stále viac do nemilosti kritikov. Poukazujú predovšetkým na neželanú centralizáciu ťažby, ktorá je podčiarknutá aj faktom, že táto technologická spoločnosť zatiaľ stále nemá dostatočnú konkurenciu.

Čínskemu výrobcovi týchto špecifických ťažobných zariadení sa v posledných mesiacoch darí prelamovať ASIC-rezistentné algoritmy, na báze ktorých fungujú niektoré digitálne meny. V poslednej dobe to boli Ethash (Ethereum), Cryptonight (Monero) a Blake 2b (Siacoin).

Prečítajte si náš článok: Bitmain oznámil nový Antminer X3 na ťažbu Monera

Nezaháľajú však ani vývojárske tímy a napríklad komunita okolo kryptomeny Monero v reakcii na vyvinutie Bitmain Cryptonight ASICu zmenila svoj algoritmus tak, aby nebol s týmto minerom kompatibilný. Zároveň začali tvorcovia Etherea hľadať riešenia ako prijať podobné opatrenia.

Mohlo by vás zaujímať: Bitmain práve potvrdil Prvý Ethereum ASIC miner!

Bitcoin Gold je pripravený na hard fork

Zdá sa, že najrazantnejší postoj vyjadril momentálne tím zodpovedný za Bitcoin Gold, ktorý rovnako ako Zcash využíva algoritmus Equihash. Ten oznámil, že je pripravený uskutočniť hard fork svojej meny, ak to bude potrebné pre udržanie ASIC rezistencie.

Iróniou je, že len pár hodín pred oznámením o vyvinutí Antmineru Z9 Mini, spoluzakladateľ Zcash, Zooko Wilcox na jednom fóre uviedol:

“Stále si myslím, že najdôležitejším faktorom je dostatočne rozšírená distribúcia mincí. Zároveň však viem, že takýto stav nie je možné udržať navždy.”

Wilcox tak narážal na fakt, že pre všeobecné rozšírenie kryptomien ako aj ochranu pred prílišnou cenovou volatilitou je dôležité, aby digitálne meny neboli centralizované v rukách pár jednotlivcov. To je samozrejme v kontraste s tým, čo ponúka Bitmain v podobe Antminerov.

Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.

Záver

Všetko nasvedčuje tomu, že Bitmain to berie útokom. Bitcoin, Litecoin, Monero, Dash, Ethereum…všetky kryptomeny, ktoré sú (alebo dlho boli) v top 10 z pohľadu trhovej kapitalizácie. Aj keď hard fork, teda upgrade algoritmu tak aby ostal ASIC – rezistentný, je jedným z riešení, otázne je koľko bude Bitmainu trvať aj jeho prelomenie.

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Zdroj:
ccn.com

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance