Bitcoin (BTC)

Spracované kryptomeny Bitcoin (BTC).
Bitcoin (BTC). Zdroj: shutterstock.com/kittiSuwanekkasit
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

V roku 2008 sa na internete objavila práca s názvom Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System (Bitcoin: Elektronický platobný peer-to-peer systém). Na začiatku roku 2009 vznikla sieť Bitcoin, keď Satoshi Nakamoto vyťažil prvý blok. Tým vznikla nová éra digitálnych peňazí. Začiatok to však nebol vôbec jednoduchý. V tomto článku sa dočítate, čo je Bitcoin (kryptomena Bitcoin), aká je história Bitcoinu a aké sú transakcie BTC.

Ako kúpiť Bitcoin bezpečne a s 0% poplatkami nájdete v tomto návode.

Čo je Bitcoin, História Bitcoinu a jeho prvé krôčiky

História Bitcoinu má počiatky v dobe ekonomickej krízy. Bitcoin vznikol ako alternatíva k nestálym národným menám. Lenže svet na kryptomenu BTC nebol ešte ani zďaleka pripravený. A tak si Bitcoin síce postupom času získaval pozornosť, avšak aj tak sa oň zaujímali skôr nadšenci, ktorí ho ťažili skôr pre zábavu než kvôli zisku.

Bitcoinu v dobe po jeho vzniku nevenoval takmer nikto pozornosť. Bol to jeden z mnohých elektronických projektov, ktorý bol síce pekný, ale v skutočnosti sa oň nikto nezaujímal. Trvalo niekoľko rokov, než si BTC získal väčšiu pozornosť. Začali vznikať burzy, ktoré s Bitcoinom obchodovali. A zrazu už to nebola iba tá podivnosť, ktorú sleduje pár nadšencov. Na trh s BTC sa začala dostávať väčšia skupina ľudí a vďaka tomu začala aj jeho cena stúpať.

História Bitcoinu

Zdroj: S&P 500

História Bitcoinu má ďalší míľnik v októbri roku 2011. Vtedy vznikol prvý altcoin. Na trhu s kryptomenami sa objavil nový Litecoin. V nasledujúcich rokoch absolútnu väčšinu obchodov s BTC zabezpečovala najväčšia burza Mt. Gox. V roku 2014 táto burza realizovala cez 70 % všetkých prevodov Bitcoinu. A práve v tomto roku sa začalo hovoriť o tom, že Bitcoin je mŕtvy. Burza Mt. Gox totiž vyhlásila bankrot, pretože z jej peňaženky bolo ukradnutých cez 800 000 BTC. V tej dobe už mal tento objem BTC hodnotu viac ako 400 miliónov dolárov.

Kryptomena Bitcoin vtedy stratila dôveru u mnohých ľudí. S BTC to vyzeralo naozaj zle. To však bolo spôsobené nepochopením celého problému. Bitcoinu sa nič nestalo. Nebol žiadny problém s protokolom, jediný problém bol s treťou stranou. V neregulovanom prostredí si burza príliš nelámala hlavu so zabezpečením (takto sa popálilo ešte mnoho ďalších) a preto prišla o toľkých BTC užívateľov.

Lenže nakoniec sa ukázalo, že ani táto krádež nedokáže Bitcoin zastaviť. Systém Bitcoinu je totiž naozaj revolučný a v nasledujúcich rokoch sa to ukazovalo znovu a znovu. Dnes už vieme, že kryptomena Bitcoin je najbezpečnejšia decentralizovaná sieť na svete. To je dané vynálezom blockchainu, čo je technológia, ktorú BTC využíva, a na ktorej funguje väčšina dnešných kryptomien. História Bitcoinu si prešla rôznymi skúškami, no nakoniec to BTC ustál.

Pod kapotou Bitcoinu

Najskôr je nutné si povedať, že Bitcoin stojí na troch základných pilieroch. Tými sú decentralizácia, kryptografia a blockchain. Decentralizácia znamená, že kryptomena Bitcoin nemá žiadne centrum. Najlepšie si to môžete predstaviť na moderných platobných spôsoboch. Ak napríklad používate Visa kartu, tak všetky vaše transakcie zaisťuje tretia strana. Všetky údaje, všetky operácie a fungovanie zabezpečuje centrálne jediná spoločnosť. Naproti tomu je Bitcoin decentralizovaná sieť počítačov, do ktorej môže vstúpiť ktokoľvek. Ak zlyhá Visa, vaša karta je bezcenná. Ak však zlyhá počítač v BTC sieti, tak sa nič nedeje, pretože ho nahradí mnoho ďalších počítačov. Pri Bitcoine tak fakticky neexistuje žiadny centrálny bod, ktorý by mohol byť napadnutý.

Bitcoin sa tak dá označiť za sieť počítačov, na ktorých beží špecializovaný softvér. Týmto ľudom v sieti sa hovorí ťažiari. Ak chcete poslať kryptomeny kamarátke (pretože ste proste milý), tak vzniknú transakcie BTC, ktoré sa vyšlú do celej siete BTC. Každý ťažiar tak uvidí, že Marry poslala Alici 0,1 BTC. Takéto transakcie BTC sa zapíšu do zdieľanej účtovnej knihy, ktorá sa nazýva blockchain. Samozrejme na sieti nebudú mená, ale budú tu dve BTC adresy.

Pri odosielaní transakcie vstupujú do hry BTC ťažiari a kryptografia. Bitcoin sa stal revolučným vďaka tomu, že ho nie je možné skopírovať. V minulosti vznikalo mnoho konceptov elektronických mien. Vždy zlyhali na tom, že ich proste niekto skopíroval a vytvoril si tak nové peniaze, ktoré však neboli rozpoznateľné od tých existujúcich. Takže všetky tieto meny boli nepoužiteľné. Až Bitcoin prišiel s technológiou blockchain, vďaka ktorej fakticky nie je možné vytvoriť kópie BTC.

Transakcie BTC a kryptografia

Ak chcem poslať 1 BTC Alici, tak musím vo svojej BTC peňaženke nastaviť príkaz, že na jej peňaženku chcem poslať 1 BTC. Každá peňaženka má dve hlavné časti. Jednak je to verejný kľúč, ktorý je vidieť v celej sieti a jednak je to privátny kľúč (ten nesmie okrem vás nikdy nikto vidieť). Pri posielaní transakcie vznikne nový údaj, ktorý je následne poslaný do BTC siete. V podstate ide o detaily transakcie, ktoré sú podpísané privátnym kľúčom. Ťažiari následne overia, či mám na svojej adrese dostatok BTC a či je moja transakcia validná. Vďaka šikovnému využitiu kryptografie je možné overiť, či sú transakcie BTC správne a pritom stačí iba jej podpis. Váš privátny kľúč tak vždy zostáva súkromným.

Po overení validity sa transakcie BTC zapíšu na koniec blockchainu (účtovnej knihy). Blockchain sa skladá z blokov (môžete si predstaviť ako stránku, kde sú zapísané transakcie), ktoré na seba postupne nadväzujú. Keď sa blok naplní, začína závod ťažiarov o overenie validity daného bloku. Overovanie takéhoto bloku prebieha hádaním čísla (nonce). Ťažiari tak fakticky hádajú číslo, ktoré podľa kryptografických pravidiel overí, že tento blok je validný. Samotný proces je veľmi náročný na výpočtovú silu, aby sa zaistila bezpečnosť siete.

Prečo by ale ťažiari obetovali svoje peniaze na overovanie cudzích transakcií a skladanie blokov dohromady? Za overovanie transakcií musíte zaplatiť poplatok pre ťažiarov, ktorí ich overujú. Overovanie blokov potom generuje nové BTC podľa prednastavených pravidiel. Ťažiar, ktorý uhádne správne číslo (a použije najviac výpočtovej sily), je odmenený novovytvorenými BTC. Tu existuje pravidlo, podľa ktorého sa tvorí nové BTC. Tých nebude nikdy viac ako 21 000 000, pretože s postupom času odmeny za vytvorené bloky klesajú.

Tento novovytvorený blok je potom vyslaný do celej siete, ktorá overí jeho správnosť. Následne je pridaný do reťazca blokov. A vďaka tomu, že celá sieť je decentralizovaná, sa užívateľ nemusí spoliehať na to, že nejaká spoločnosť bude konať tak, ako konať má. Užívateľ má istotu, že všetky transakcie sú správne, pretože sú uložené po celosvetovej sieti. Ak si stále nedokážete predstaviť, ako kryptomena Bitcoin vyzerá, môžete sa pozrieť na toto demo, ktoré ho krásne ukazuje.

Celosvetová účtovná kniha

Stále existujú nejasnosti o tom, čo je Bitcoin. Mnoho ľudí si stále myslí, že Bitcoiny máte vo svojej peňaženke ako nejaké dáta. Naozaj to tak nie je. V peňaženke máte kľúč, ktorý môže dokázať, že určité Bitcoiny sú vaše. Bitcoin je hlavne obrovskou decentralizovanou účtovnou knihou, v ktorej je zapísané, kto má koľko BTC. Vo vašej peňaženke je tak iba dôkaz, že časť Bitcoinov je vaša.

Táto decentralizovaná účtovná kniha sa nazýva blockchain a spustila revolúciu. Vďaka vlastnostiam blockchainu začali vznikať nové a nové meny. Dnes už máme tri generácie blockchainov. Do prvej generácie patria napríklad BTC a LTC. Blockchain 2.0 je potom napríklad ETH či NEO. To sú inteligentné meny, ktoré posunuli kryptomeny na úplne novú úroveň. Blockchain 3.0 sú napríklad Cardano či Zilliqa. Ide o inteligentné meny, ktoré umožňujú interoperabilitu medzi rozdielnymi blockchainmi. Tu je nutné zmieniť tiež DAG architektúru, ktorá je alternatívou k blockchainu. DAG je matematický model, ktorý umožňuje rýchlejšie overovanie transakcií a jeho najznámejším predstaviteľom je IOTA.

Bitcoin nastolil revolúciu, ktorá je stále na úplnom začiatku. Už teraz je však možné konštatovať, že BTC je tu dosť dlho na to, aby bolo jasné, že celá sieť je bezpečná a ešte dlho tu zostane. Vďaka Bitcoinu tak prechádzame do novej éry. Tá bude charakterizovaná internetom hodnoty a poklesom potreby dôvery v takmer každej oblasti života.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.