Bitcoin (BTC)

1
Bitcoin logo

Bitcoin je kryptomena vytvorená v roku 2009 človekom/skupinou ľudí s pseudonymom Satoshi Nakamoto. Je zároveň prvou úspešnou kryptomenou s potenciálom zmeniť ekonomický model sveta. Hlavnou myšlienkou tejto technológie je odtrhnúť sa od závislosti na „fiat“ peniazoch, tzn. peniazoch, ktoré nie sú ničím kryté a ktoré sú ovládane centrálnou bankou. Bitcoin je plne decentralizovaný. Funguje na peer-to-peer sieti známej ako Blockchain. Nepatrí nikomu. Nikto, vrátane jeho autorov, vlády alebo korporácií nemôžu menu ovládať, oplyvňovať, falšovať, zabavovať účty alebo kontrolovať peňažné toky. Bitcoin je deflačná mena. To znamená, že časom sa jeho hodnota zvyšuje. To je, v našom svete poháňanom infláciou, veľmi vzácna vlastnosť.


Môže vás zaujímať: Čo je Kryptomena?


Po svojom uvedení do prevádzky sa z Bitcoinu stal pojem. V roku 2011 dokonca jeho cena prekročila hranicu 1000 dolárov za mincu, iba aby vzápätí spadla na 50 dolárov. O dva roky neskôr bol zaznamenaný druhý masívny nárast na 750 dolárov, stále však bolo priskoro. V čase písania tohto článku Bitcoin atakuje 3000 dolárov a mnohí sa domnievajú, že svet je konečne pripravený na príchod kryptomien.

Ako funguje?

Technológia, ktorá z Bitcoinu spravila fenomén je dnes rovnako revolučná, ako bola v čase jeho nástupu. O všetko sa stará zdieľaná databáza Blockchain. Ide o plne decentralizovanú sieť počítačov, ktoré spoločnou silou verifikujú transakcie, kontrolujú a uchovávajú informácie, šifrujú príchodzie a odchodzie platby a celkovo sa starajú o správne fungovanie. Každý sa môže stať súčasťou Blockchainu. Ak sieti ponúknete výpočtový výkon vášho počítača, začínate ťažiť Bitcoin. Sieť vás za vaše služby odmení zlomkami Bitcoinových mincí, ktorými potom môžete normálne platiť, vymieňať ich za iné kyptomeny alebo aj eurá, doláre či koruny. Ak sa chcete dozvedieť o Blockchaine viac, odporúčame náš článok: Čo je Blockchain?

Za osem rokov existencie Bitcoinu sa vyťažilo 16,4 miliónov mincí, vrátane miliónu, ktorý si skupina Satoshi Nakamoto pripísala na účet ešte pred uvedením Bitcoin-Blockchainu do prevádzky. Toto číslo sa však nebude zvyšovať donekonečna. Je známe, že celkovo môže byť v obehu maximálne 21 000 000 BTC. Ostáva teda už len 4,6 miliónov. Ťažba sa však postupom času stáva náročnejšou. Podľa najnovších predpokladov bude posledný Bitcoin vyťažený okolo roku 2140. Skutočnosť je však trochu zaujímavejšia. Obtiažnosť sa totiž zvyšuje exponenciálne a na nájdenie posledného bloku Bitcoinov by sme potrebovali nekonečné množstvo výpočtového výkonu. To znamená, źe sa môžeme dostať ľubovoľne blízko hranice 21 000 000 BTC ale nikdy ju nedosiahneme.

Bitcoin

Kto sa oň stará?

Samozrejme, tak dôležitý kus technológie, akým je Bitcoin, nemôže fungovať sám o sebe. Musí sa oň niekto starať. Jeho tvorca sa v roku 2010 odmlčal. Odvtedy menu spravujú dobrovoľníci z celého sveta. Od roku 2011 sa o Bitcoine a jeho potenciále usporiadavajú konfecencie v New Yorku, Prahe a Londýne. V septembri 2012 svetlo sveta uzrela Bitcoin Foundation, ktorá sa stará o celú infraštruktúru, odhaľuje bezpečnostné riziká a prispôsobuje Bitcoin súčasným potrebám. Teda, aspoň sa o to snaží.

Vzhľadom na to, že Bitcoin nepatrí nikomu, sa o jeho osude rozhoduje hlasovaním. Jedno prebehlo relatívne nedávno a týkalo sa prechodu na nový protokol SegWit2X a zväčšenia základného bloku na 2 MB. 83% siete nový protokol podporilo a ten bude implementovaný koncom Augusta 2017. Viac informácií nájdete v našom článku.

Bitcoin nie je jedinou kryptomenou na trhu. Najviac sa na neho podobá jeho mladší brat Litecoin, o ktorom si môžete prečítať tu.

Ako si môžem kúpiť  Bitcoin?

Návod na kúpu Bitcoinu s 0% poplatkami nájdete tu.

O Bitcoine sa viac dozviete v ďalších našich článkoch.

Leave a Reply

1 Komentár na "Bitcoin (BTC)"

avatar
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
peter
Guest

Tu som sa trochu zľakol 😀 „V čase písania tohto článku Bitcoin atakuje 3000 dolárov“