Dopad najväčších ICO na kryptosvet.
Dopad najväčších ICO na kryptosvet. Zdroj: shutterstock.com/AndreBoukreev

V prvej sérii na túto tému sme vám predstavili 5 najväčších ICO v doterajšej histórii kryptomien. Konkrétne išlo o Petro, EOS, Telegram, Dragon a Huobi. Dnes sa pozrieme na ďalších 5 ICO, ktoré nemali až taký veľký úspech (stále však boli nadmieru úspešné), ale každé z nich dokázalo značne ovplyvniť kryptosvet.

6. Hdac (DAC) – 258 miliónov dolárov

Cieľom tohto projektu je stať sa prvým na svete, ktorý bude využívať blockchain technológiu na uskutočňovanie IoT (Internet of Things) kontraktov a platieb. Toto ICO je navyše podporované juhokórejským výrobcom áut Hyundai. Práve Južná Kórea veľmi podporila toto ICO a dopriala mu veľkú pozornosť a financie. Avšak v iných kútoch sveta sa o takej popularite rozhodne hovoriť nedá. Navyše medzi ďalšie problémy patrí aj fakt, že vo svojom whitepaperi sa nepodarilo tímu jasne ukázať rozdiel medzi kryptomenou IOTA a Hdac.

Na druhej strane sa tento projekt snažil zaujať aj množstvom tokenov, ktoré v predpredaji ponúklo. Vo väčšine prípadov sa pri ICO fáze predáva zhruba 30% až 40% zo všetkých tokenov, avšak Hdac sa rozhodlo predať iba 7% počas svojej ICO fázy, ktorá sa konala v novembri/decembri 2017. Toto však môže byť dvojsečná zbraň. Nájdu sa ľudia, ktorí si tento prístup pochvaľujú a hovoria, že práve vďaka malému množstvu v obehu sú teraz tokeny naozaj cenovo príťažlivé. Na druhej strane tým ale Hdac riskuje infláciu a výrazný pokles ceny v momente, keď sa rozhodne na trh uviesť zvyšné tokeny.

7.Filecoin (FIL) – 257 miliónov dolárov

Koncept za touto menou je veľmi jednoduchý. Na svete sa nachádzajú milióny zariadení, ktoré majú nevyužitú pamäť. Rovnako sa však nachádzajú na svete aj milióny zariadení, ktoré nemajú dostatok pamäte. Filecoin má v pláne byť decentralizovaným riešením pre tento problém, kedy bude umožňovať ľuďom platiť iným ľuďom za poskytovanie extra pamäti pomocou FIL tokenov.

V dobe spustenia tohto ICO (september 2017) sa jednalo o historicky najväčšie ICO. Avšak rovnako ako v prípade ICO Telegramu, bolo toto ICO dostupné iba akreditovaným investorom. To môže opäť spôsobovať problémy najmä s prílišnou centralizáciou a preto bude musieť Filecoin prilákať obrovské množstvo investorov, ktorí by túto centralizáciu mali čo najviac znížiť.

8. Tezos (XTZ) – 238 miliónov dolárov

Tezos patrí medzi najväčšie ICO histórie nielen vzhľadom na vyzbieranú sumu, avšak čo sa týka „rozruchu,“ ktorý okolo tohto ICO bol, môžeme Tezos zaradiť kľudne aj do TOP 3. Veľkou výhodou tohto projektu bola podpora Tima Drapera, osoby, ktorá je v kryptosvete veľmi známa.

Veľké pochybnosti o projekte však vzbudila situácia po ICO, kedy sa jeden z hlavných predstaviteľov projektu rozhodol udeliť sám sebe 1,5 milióna dolárov bez toho, aby notifikoval ostatných členov tímu. Akonáhle to zistili spoluzakladatelia Tezosu Kathleen a Arthur Breitmanovci, začali voči tomuto členovi tímu právne kroky, ktoré však danému projektu značne uškodili.

9. The DAO (DAO) – 168 miliónov dolárov

The DAO (Decentralized Autonomous Organization- Decentralizovaná Autonómna Organizácia) je najstaršie ICO na našom liste. V máji 2016, kedy bolo ICO spustené, bolo okolo tohto projektu veľa nadšenia. Cieľom tohto projektu bolo vytvorenie volebného systému, ktorý by umožnil komunite rozhodnúť, koľko financií a do čoho presne tím investuje. Malo sa tak zabrániť situácii, ktorá sa stala Tezos (aj keď ten sa udial výrazne neskôr).

DAO vyzeral ako 100% decentralizovaný projekt založený na blockchaine a tým prinavracal moc do rúk investorov. Avšak, ako už niektorí viete, s týmto projektom je spojená aj veľmi nelichotivá udalosť a to hack, ktorý viedol až ku strate 3,6 milióna Etherea, čo predstavovalo tretinu vyzbieraného Etherea. DAO sa z tejto straty nespamätalo a tak muselo prísť rozhodnutie, ktoré sa do dnešných dní zdá byť veľmi kontroverzné. Komunita Etherea hlasovala za hard fork, čím sa rozdelila na Ethereum a Ethereum Classic.

10. Sirin Labs (SRN) – 158 miliónov dolárov

Spolu so spoločnosťou Foxconn sa Sirin Labs snaží o vytvorenie blockchain mobilného telefónu nazvaného „Finney,“ ktorý by sa mal predávať za zhruba 1000 dolárov. Pomocou SRN tokenov si budú môcť užívatelia zakúpiť daný telefón už v predpredaji.

Toto ICO bolo pomerne úspešné najmä vďaka veľmi jasnému cieľu a tým je vytvorenie viac decentralizovaného zážitku pre zákazníkov. Sirin Labs takisto vytvorí software, ktorý umožní užívateľom jednoducho vymeniť ERC-20 tokeny pomocou Finney. Rovnako sa napríklad povráva aj o možnosti spolupráce s kryptomenou IOTA.

Záver

V dnešnom článku rovnako ako v tom predošlom, sme vám predstavili 10 ICO, ktoré podľa vyzbieraných financií patria medzi najväčšie v histórií. Rovnako sme sa pozreli aj na rôzne problémy, ktoré prišli počas ICO alebo po ňom a natrvalo tak zmenili prístup k ICO. Ako sa bude táto fáza predpredaja tokenov vyvíjať ďalej a či ju nahradí iná, vylepšená verzia (ako napríklad DAICO), ukáže budúcnosť.

Nenechajte si ujsť naše kryptospravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

Naše najnovšie video: 

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance