Dash (DASH)

Spracované kryptomeny Dash.
Dash. Zdroj: shutterstock.com/karnoff
BITmarkets BITmarkets

Dash (pôvodne pomenovaný ako XCoin a Darkcoin) je open source peer-to-peer kryptomena, ktorá sa vyznačuje okamžitými prevodmi a zabezpečuje, aby ostali súkromné. Decentralizované riadenie ako aj financovanie spoločnosti má na starosti organizácia DAO.

Vznik

Začiatky tejto kryptomeny siahajú do roku 2014, kedy sa na trh uviedol jeho predchodca – kryptomena XCoin (18. január 2014). Už o pár dní nato, 28. januára toho istého roku, bol názov pozmenený na Darkcoin. Až 25. marca 2015 sa prvý krát objavil názov Dash, ktorý je skratkou slov “Digital Cash” (digitálne peniaze). Jeho tvorca Evan Duffield sa od začiatku histórie tejto meny nepasoval iba s jej pomenovaním, ale aj vážnym problémom, ktorý spôsobil kontroverznú ťažbu na začiatku existencie tejto meny. To ako prebehla a v koho rukách skončila si môžete prečítať v tomto článku.

Celkový počet Dash, ktorý bude v obehu je stanovený na 18 miliónov. Momentálne je vyťažená necelá polovička, 7.8 milióna.

Hlavné atribúty Dashu

Je decentralizovaný. Používatelia tejto kryptomeny si ju môžu navzájom posielať bez akéhokoľvek sprostredkovateľa.

Je súkromný. Cieľom tvorcov Dashu bolo na rozdiel od iných kryptomien zabezpečiť absolútne súkromie a bezpečnosť pri vykonávaní transakcií s touto menou.

Je rýchly. V súčasnej dobe sa mnohí používatelia Bitcoinu sťažujú na dlhé transakčné časy pri prevodoch. Na rozdiel od toho, Dash bol postavený tak, aby umožnil naozaj rýchle prevody.

‚Masternode‘

Na rozdiel od Bitcoinu, kde gro úloh v sieti vykonávajú mineri, Dash pre svoje operácie využíva dvojvrstvovú sieť. Kým určité sieťové funkcie, ako je napríklad vytváranie nových blokov, sú v kompetencii minerov, druhá úroveň siete pozostáva z “masternodov”, ktoré umožňujú funkcie PrivateSend a InstantSend. Masternody vyžadujú vlastnenie tisíc mincí Dashu, čo slúži ako zabezpečenie proti sybil útokom. (sybil attack je typ útoku, kedy je zasiahnutý systém narušený vytváraním falošných identít v rámci peer-to-peer siete).

Vzhľadom k tomu, že masternody sú pre fungovanie siete veľmi dôležité, odmena z vyťaženia bloku sa rozdelí medzi minerov a masternody rovnakým dielom, po 45%. Zvyšných 10% ide na financovanie systému.  V súčasnosti sa výnos pohybuje niekde na úrovni 11% za držanie 1000 Dashov. Táto odmena bude v nasledujúcich rokoch klesať, ale vzhľadom na stúpajúcu hodnotu kryptomeny, výnos by mal byť stále dostatočne motivujúci.

PrivateSend

PrivateSend poskytuje finančné súkromie užívateľom tým, že nezverejňuje pôvod vašich finančných prostriedkov. Vo svojej súčasnej implementácií toto súkromie dosahuje tým, že kombinuje identické vstupy od viacerých používateľov do jednej transakcie s viacerými výstupmi. Transakcie potom z dôvodu rovnakých vstupov zvyčajne nemožno priamo vysledovať, čím sa zabezpečí anonymita toku finančných prostriedkov.

Služba PrivateSend začína tým, že vstupy sa rozdelia do štandardných denominácií:  0,01 Dash, 0,1 DASH, 1 DASH a 10 DASH. Tieto denominácie potom spracovávajú masternody, ktoré zodpovedajú nominálnym hodnotám pre transakcie iných užívateľov používajúcich PrivateSend. Po tom, čo masternode spojí požiadavky v sieti, začne „miešanie”, čím sa dosiahne anonymita pre všetky transakcie spustené cez PrivateSend. Celý proces prebieha na pozadí, takže z vašej strany nie je potrebný žiadny zásah.

InstantSend

Táto technológia podľa predstaviteľov Dashu umožní konkurovať transakčným systémom ako sú kreditné karty, pričom sa nebudú opierať o žiadnu centralizovanú autoritu. Rozsiahle prijatie meny Dash a InstantSend môže znamenať prevrat v oblasti skrátenia času potrebného pre potvrdzovanie transakcií.

Video z oficiálnej stránky Dash si môžete pozrieť tu.

Debetné karty

Dash v rámci sprístupnenia kryptomeny a čo najširšieho zavedenia to bežnej praxe ponúka možnosť predplatiť s v tejto kryptomene viacero debetných kariet. Tie potom fungujú na princípe, kedy si za menu Dash predplatíte „kredit” a tou potom môžete vyberať hotovosť z bankomatu, alebo platiť všade tam, kde majú platobný terminál. Zoznam podporovaných kariet v súčasnosti zahŕňa spoločnosti: Shakepay, Wirex, SpectoCoin, Bitwala, Uquid, TenX (zatiaľ iba beta support)

Sumár :
Názov: Dash
Kód meny: DASH
Vznik: 2015
Supply: cca 18 miliónov
Generovanie blokov: každé 2.5 minúty
Oficiálna peňaženka: Dash Core Wallet
Možnosť uloženia v hardware peňaženke:  áno, Ledger Nano S, Trezor, KeepKey

Kde nakúpiť DASH:
Zoznam búrzzmenární, na ktorých je DASH zalistovaný je skutočne široký. Gro z nich nájdete nižšie:

HitBTC, YoBit, Bitfinex, Bithumb, Poloniex, Binance, Livecoin, AEX, Huobi, Bit-Z, Bittrex, OKEx, Exmo, Kraken, xBTCe, WEX, Upbit, Kucoin, Liqui, Exrates, CEX.IO, Cryptopia, Gate.io, CoinEx, Coinsquare, Koineks, BitBay, BX Thailand, LiteBit.eu, Bitcoin Indonesia, CryptoBridge, Tidex, SouthXchange, CoinExchange, Abucoins, Altcoin Trader, LocalTrade, Qryptos, C-CEX, Bitsane, Bittylicious, Mercatox, OpenLedger DEX, Bleutrade

Kontakty:
Oficiálny web: https://www.dash.org/
Facebook: https://www.facebook.com/DashPay/?ref=br_rs
Twitter: https://twitter.com/dashpay
Reddit: https://www.reddit.com/r/dashpay/
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCAzD2v9Yx4a4iS2_-unODkA
Forum: https://www.dash.org/forum/

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Táto krajina je novým Chorvátskom. Turistov vábi lacnými službami i azúrovým morom

2

Moderný supermarket má vážne problémy. Prečo tam nikto nenakupuje?

3

Veľká slovenská banka úplne ruší platobné karty Visa. Dotkne sa to aj vás?

4

Obrovské prekvapenie. V maličkej slovenskej obci vyrastie nové nákupné centrum

5

Sociálna poisťovňa chystá zmeny. Všimnú si ich všetci Slováci

PR články

Aký výkon má obchodovanie s veľkými dátami s umelou inteligenciou, ako je ChatGPT? ATPBot má odpoveď

PR články | 24. mája 2024

PR článok ATP Bot. Nedávno ATPBot oznámil, že teraz podporuje všetkých používateľov Binance, Kraken a Coinbase, aby mohli implementovať automatické obchodovanie s umelou inteligenciou prostredníctvom API, čím používateľom poskytuje viac príležitostí na obchodovanie s kryptomenami.

ATP Bot obchoduje s AI