Monero (XMR).
Monero (XMR). Zdroj: shutterstock.com/WindAwake

Kryptomena Monero je jednou z najznámejších a najväčších na trhu. Ako sa uvádza na hlavnej stránke tejto meny, ide o súkromnú, nevystopovateľnú open-source kryptomenu dostupnú pre každého. Pomocou Monera má každý pod dohľadom svoje peniaze a teda si je každý svojou vlastnou bankou. Poďme si ale povedať viac o histórií a špeciálnych vlastnostiach aktuálne desiatej kryptomeny podľa Coinmarketcapu.

História

Monero vzniklo v apríli 2014 ako fork Bytecoinu. Bytecoin bol vydaný v roku 2012 ako prvá kryptomena, ktorá implementovala protokol CryptoNote. Ten sa v niektorých vlastnostiach podobá na protokol Bitcoinu, ale nájdu sa aj také, v ktorých sa odlišuje. Bytecoin sa musel forknúť hlavne kvôli faktu, že zhruba 80% danej meny bolo predťažených. To určite neprospieva žiadnej kryptomene a tak prišiel na rad fork Bitmonero. To sa nakoniec skrátilo na aktuálny názov Monero.

Najskôr sa zdalo, že si Monero s jeho anonymnými vlastnosťami ľudí nezíska. Opak bol však pravdou a počas roku 2016 jeho trhová kapitalizácia vzrástla z 5 miliónov dolárov až na 185 miliónov dolárov. Zčasti tomu pomohla adaptácia na dark webe AlphaBay v auguste roku 2016.

10. januára 2017 sa Monero posunulo výrazne vpred. Zaviedlo totiž funkciu Ring Confidential Transaction, ktorej využitie je dobrovoľné. Ak sa ako užívateľ Monera rozhodnete pred svojou transakciou túto funkciu využiť, zamaskujete tým počet prevedených prostriedkov komukoľvek, kto nie je súčasťou danej transakcie.

Tip – viac informácií o súčasnej situácii okolo Monera nájdete tu.

Vlastnosti

Monero sa viacerými vlastnosťami odlišuje od kryptomien, ktoré sa nachádzajú v jeho blízkom okolí na coinmarketcap. Poďme sa spoločne pozrieť na tie najdôležitejšie a najznámejšie.

ASIC rezistancia

Okrem už vyššie spomínanej anonymity a snahe o čo najsúkromejšiu kryptomenu, sa Monero snaží byť aj jednou z najviac decentralizovaných. Pokúša sa o to pomocou „ASIC rezistencie.“ Úvodzovky v tomto prípade nie sú náhodné, kedže u Monera nemôžeme tvrdiť, že je ASIC resistant v pravom slova zmysle. Avšak výroba ASIC mineru, ktorý by ťažil Monero je tak predražená, že by sa to v skutočnosti neoplatilo.

Túto vlastnosť si Monero vybudovalo najmä kvôli CryptoNight. Ide o hash systém, ktorý je založený práve na CryptoNote algoritme. Cieľom tohto systému je čo najférovejší a najviac decentralizovaný menový systém. CryptoNight je preto vytvorený tak, aby bol priateľskejší k CPU alebo GPU minerom.

Ring Signatures

Ako sme už uviedli v úvode, pri Monere sú vaše peniaze naozaj len vaše. Tým, že Monero transakcie nejde vystopovať, iba vy viete kam a koľko Monera ste poslali. Keby sme to iba ilustračne porovnali, tak ak by ste chceli poslať Bitcoin, ktokoľvek si na blockchaine vie pozrieť komu a koľko BTC ste poslali.

Pri Monere to ale nejde, pretože Monero používa takzvané Ring signatures. Tie skombinujú alebo zmixujú používateľov verejný kľúč s rôznymi kľúčmi, ktoré sa nachádzajú na Monero blockchaine. Takto sa vytvorí akýsi kruh možných odosielateľov a vďaka tomu nikto nevie určiť, od koho a kam daná transakcia prebehla. Kvôli tomu tak ani nemôže človek sledujúci blockchain Monera vedieť, na čo ste dané peniaze použili. Práve vďaka tejto vlastnosti Monero prenecháva ľuďom plnú starostlivosť a zodpovednosť za ich vlastné transakcie.

Zameniteľnosť

Predošlá vlastnosť nám otvorila dvere k tomu, aby sme si vysvetlili ďalšiu, ktorú Monero ponúka. Tou je zameniteľnosť. Keďže sa neviete dopátrať, akými cestami smerovalo Monero, ktoré ste práve kúpili, tak všeobecne platí, že 1 XMR = 1 XMR (sú identické).

Načo je ale takáto vlastnosť potrebná? Opäť si to iba pre zaujímavosť ilustrujme na  Bitcoine (neporovnávame tieto kryptomeny, iba sa snažíme na príklade vysvetliť rozdiel). Ľudia by totiž mohli tvrdiť, že aj 1 BTC= 1 BTC. To je, aj nie je pravda. Keďže na blockchaine Bitcoinu sa viete dopátrať k celej histórií transakcií vami vlastneného Bitcoinu, môžete naraziť na nemilé správy. Môže ňou byť napríklad to, že váš Bitcoin bol v minulosti použitý na kúpu drog. Práve tento problém rieši Monero. Keďže nikto nie je schopný vidieť transakcie, v ktorých bolo vami zakúpene Monero zapojené, tak vás nikto nemôže obviniť z vlastnenia „špinavého“ Monera.

Zaujímavosti

Ťažba Monera sa podľa odhadov skončí v roku 2022, však ponúka aj jednu zaujímavosť. Po doťažení všetkých mincí sa do siete bude každú minútu vypúšťať 0.3 XMR. Dôvod je prostý. Ak by sa vyťažilo všetko, ťažiari by boli odkázaní iba na zisk z transakčných poplatkov.

Ďalšou zaujímavosťou je tím, ktorý Monero vyvíja. Zo 7 hlavných vývojárov pracujúcich na Monere sa totižto verejne prezentujú iba dvaja. Sú nimi Riccardo Spagni a Francisco Cabaňas. Ak by ste si chceli vyhľadať ostatných, tak na oficiálnej stránke si viete nájsť iba 5 pseudonymov: othe, smooth, tacotime, luigi1111 a NoodleDoodle.

Sumár

Názov: Monero
Skratka: XMR
Vznik: Apríl 2014
Peňaženka: mymonero

Burzy

HitBTC
Bithumb
Bitfinex
Poloniex
Binance
Kraken
OKEx
Bittrex
Livecoin
UpBit
Exmo
Coinroom
BTC-Alpha
Cryptopia
Gate.io
Exrates
CoinEx
Qryptos
SouthXchange
Abucoins
Braziliex
Cryptox
Tux Exchange
Cryptomate
Mercatox
LiteBit.eu
Bisq

Zdroje:
getmonero.org
coindesk.com
blockgeeks.com