Akcie klesli o 8 %
Akcie klesli o 8 %. Zdroj: shutterstock.com/Ground Picture/interstid

Akcie nereagovali pozitívne na poslednú správu o trhu práce v USA a pokračujú v korekcii. Akciový index S&P 500 (SPX) a Nasdaq (NDX) vytvorili za posledný mesiac znehodnotenie o takmer 8 % a nádeje na zvrátenie dlhodobého pádu ustupujú. Napriek miernemu stabilizovaniu ekonomiky, oproti predošlému roku sú makroekonomické faktory stále nepriaznivé.

Na globálnych trhoch stále prevláda vysoká miera inflácie a extrémne úrokové sadzby potláčajú rozmach dopytu. Je nepravdepodobné, že dôjde k zásadnému obratu v roku 2023. Očakávať môžeme skôr postupné mierne zlepšovanie ukazovateľov. Ekonómovia očakávajú, že v priebehu roku 2024 a 2025 zažije globálna ekonomika oživenie a bude rásť aj HDP. Naopak, inflácia by sa mala dostať bližšie k úrovni inflačného cieľa 2 %, ktorý mnohí považujú na nereálny.

Na grafe nižšie môžete vidieť grafy indexov SPX a NDX. Po celoročnej korekcii z roku 2022 sa zdalo, že konečne dôjde k realizovaniu ziskových obchodov, no januárový rast bol okamžite sprevádzaný ďalším cenovým pádom.

Akcie opäť klesajú
Akcie opäť klesajú. Zdroj: TradingView

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Môžu akcie klesnúť na nové minimá?

Januárový vzostup bol reverzný, pretože dokázal dostať ceny akcií na vyššie lokálne maximá v porovnaní s tými predošlými. Na druhej strane by sme mali ostať konzervatívni, keďže súčasné momentum nemusí vydržať. Ceny prekonali rezistentné trendové čiary a teraz je otázne, či sa dokážu udržať aj nad poslednými minimami.

Ak sa chcete inšpirovať, do akých akcií investovať, odporúčame vám prečítať si článok Inšpiruj sa Warrenom Buffettom – Týchto 5 akcií by si mal držať aj ty.

Je totiž možné, že rusko-ukrajinský vojnový konflikt, spojený so stále pretrvávajúcim problémom s dodávateľskými reťazcami, môže prispieť k opätovnému pádu. V podmienkach neistoty, klesajúcich úspor a reálnych miezd budú obchodníci vyberať kapitál predovšetkým z rizikových aktív, akými sú akcie.

Na druhej strane, väčšina bežných investorov nakupuje podiely prostredníctvom pravidelného dokupovania cez stratégiu DCA, buď do indexov alebo ETF fondov. Takéto investovanie je využívané na dlhodobo na niekoľko desiatok rokov a preto nákupy v podobných korekciách môžu byť paradoxne dobrou príležitosťou v dlhodobom horizonte.

Mohlo by ťa zaujímať: Ako pasívne zarábať na akciách 1 000 eur mesačne