Čo je Ethereum

0
7666
ethereum

Ethereum je open-source verejná platforma založená na Blockchaine. Jej hlavnou výhodou je skriptovacia funkcionalita (smart kontrakty). Ponúka decentralizovaný Turingovsky kompletný virtuálny stroj známy ako Ethereum Virtual Machine (EVM), ktorý vykonáva skripty pomocou medzinárodnej siete verejných uzlov. Ethereum tiež ponúka krypto-token “ether” ktorý je možné vymeniť za iné kryptomeny alebo za fiat peniaze (eurá, doláre, koruny…). Dá sa posielať medzi účtami a odmeňovať ním jednotliné uzly za výpočty. “Gas” je interný translačný mechanizmus, ktorý sa používa na odstránenie spamu a alokovanie výpočtových zdrojov siete.

Môže vás zaujímať: Čo je Blockchain?


Vznik

Koncept Etherea vytvoril v roku 2013 programátor Vitalik Buterin. Systém bol uvedený do chodu 30. júla 2015. V roku 2016 sa po kolapse projektu DAO Ethereum rozdelilo na dva rôzne Blockchainy. Časť komunity neprijala nový protokol, ktorý mal Ethereum modernizovať a vytvorila Ethereum Classic. Väčšina siete prijala inováciu a svoju platformu aj naďalej nazýva Ethereum.


Prečítajte si viac o: Ethereum Classic


DAO projekt

V roku 2016 vznikol projekt DAO (Decentralized Autonomous Oranization) a od investorov vyzbieral rekordných 150 miliónov dolárov. Chyba v zdrojovom kóde však umožnila skupine hackerov ukradnúť  50 miliónov v ethere. To nakoniec vyústilo v  spomínané rozdelenie siete.


Viac o DAO projekte sa dozviete v našom článku


Ether

Ether (ETH) je token, ktorá má hodnotu a je možné ho vymieňať za ostatné meny. Využíva sa tiež na platenie poplatkov za transakcie v sieti a na odmeňovanie uzlov za vykonávanie výpočtov (smart kontraktov). Je dôležité poznamenať, že ether, narozdiel od Bitcoinu alebo Litecoinu, nie je deflačná mena. Využíva sa ako palivo na zaistenie chodu siete.


Ethereum Virtual Machine

Ethereum Virtual Machine (EVM) je runtimové prostredie pre ethereové smart kontrakty. Formálna definícia EVM je špecifikovaná v žltom papieri od Gavina Wooda. EVM je kompletne izolovaná od siete, súborového systému a ďalších procesov, ktoré v sieti prebiehajú. Každý uzol v sieti má vlastnú EVM a vykonáva rovnaké inštrukcie.

Smart kontrakt

Smart kontrakt je deterministický výmenný mechanizmus schopný vykonať priamu transakciu medzi dvoma nedôveryhodnými agentmi. V Ethereovej sieti sú smart kontrakty reprezentované ako nezávislé skripty alebo decentralizované aplikácie. Uložia sa, aby boli neskôr vykonané pomocou EVM. Za vykonané inštrukcie sa platí pomocou etheru.


Využitie Etherea

Ethereum za dva roky existencie našlo veľa využití. Medzi tie najzaujímavejšie patrí:

  • decentralizovaná VPN služba
  • digitálne podpisy
  • platformy slúžiace na zbieranie peňazí od investorov
  • digitálne meny viazané na fiat peniaze alebo na zlato
  • vylepšené spravovanie digitálnych práv na hudbu
  • mobilné platobné služby pre zahraničných pracovníkov
  • decentralizované obchody
  • autentifikácia užívateľov pomocou smart kontraktov
  • a veľa ďalších…

 

 

Leave a Reply

Pridať prvý komentár

avatar
  Subscribe  
Notify of