[PREHĽAD TRHU] Dolár padá – kryptomeny vykazujú známky rastu – Bitcoin vs. altcoiny

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Trh s kryptomenami v posledných dňoch stúpa. Môže za to pozitívny sentiment podporený poklesom dolára. Ten majú na svedomí súčasné voľby v USA, ktoré vyhrala strana demokratov. Oslabenie “zelenej” meny už pociťujú aj akciové trhy, kde sme zaznamenali slušné zisky.

Ovplyvnené boli aj kryptomeny. Po Bitcoin Cashi a Ripple volatilita prichádza aj na Ethereum, EOS, Stellar, LitecoinCardano, Monero a ďalšie veľké kryptomeny. Všetky menované coiny za posledný týždeň posilnili o viac než 10 %.

Bohužiaľ, to sa nedá povedať o Bitcoine, ktorý za posledných sedem dní stúpol iba o 3 %. Vykazuje tak najhoršie výsledky spomedzi TOP20 coinov (stablecoiny nepočítame).

Do konca roka už iba altcoiny?

Index dominancie Bitcoinu je už nejakú dobu na lokálnom maxime. Ak bude súčasný altcoin-bull-run pokračovať, nastolený pád tohto indexu by mohol pokračovať a zastaviť sa až niekde medzi 20-40 %. Predbežne teda môžeme konštatovať, že cca do konca roka bude výhodnejšie držať kvalitné alty.

BTC dominancia

Momentálne má dobre nabehnuté hlavne Bitcoin Cash, ktorý za posledný týždeň zaznamenal takmer 50 % zisky. Rast má pravdepodobne na svedomí FOMO okolo nadchádzajúceho forku, ktorý sa udeje 15.11.2018. Teoreticky tak pred sebou máme ešte 5-7 dní rastu.

Viac informácií nájdete v tomto článku a v tomto článku.

Samozrejme, je priskoro na to, vynášať nejaké definitívne závery. Budeme si musieť počkať, aby sme zistili, či index dominancie Bitcoinu skutočne prešiel do downtrendu, alebo ide iba o náhodnú fluktuáciu. Tak ako tak, Bitcoin stále diktuje smer, ktorým sa bude uberať trh. Bez rastu na tomto fronte altcoiny veľmi rýchlo padnú späť na hodnoty, na ktorých sa držali posledný mesiac.

[PREHĽAD TRHU] Čo spôsobilo rast XRP? – prekoná konečne v kapitalizácii Ethereum? + anketa