Cardano (ADA)

Spracované kryptomeny Cardano (ADA).
Cardano (ADA). Zdroj: shutterstock.com/FurkanCubuk
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Cardano (ADA) sa považuje za kryptomenu tretej generácie a aktuálne (9. máj 2018) patrí podľa stránky coinmarketcap.com medzi top 10 obchodovaných kryptomien na trhu. Cardano, ktorého začiatky siahajú do roku 2015 bol na trh uvedený 29. septembra minulého roku. Kryptomena stojí na základoch decentralizovaného verejného blockchainu a jej cieľom je chrániť súkromie používateľov a zároveň umožňovať reguláciu.

Kto stojí za Cardanom

Existujú tri organizácie, ktoré prispievajú k rozvoju Cardano. Prvou je Cardano Foundation so sídlom vo Švajčiarsku, ktorá nesie hlavnú zodpovednosť za podporu komunity užívateľov. Druhým subjektom je spoločnosť Input Output Hong Kong (IOHK) vedená Charlesom Hoskinsonom, bývalým generálnym riaditeľom spoločnosti Ethereum. Jedná sa o vedúcu výskumnú a vývojovú spoločnosť, ktorá má zmluvu na vývoji platformy do roku 2020. Konečným obchodným partnerom je spoločnosť Emurgo, ktorá investuje do začínajúcich projektov a pomáha obchodným partnerom stavať na Cardano blockchaine.

Kryptomena Cardano bola vyvinutá na základe akademického výskumu a je založená na programovacom jazyku Haskell, ktorý je považovaný za jeden z najbezpečnejších.

Architektúra Cardana

Architektúra platformy je postavená ako viacvrstvový protokol, kde účtovná jednotka slúži na správu transakcií, zatiaľ čo riadiaca vrstva prevádzkuje inteligentné kontrakty a je naprogramovaná tak, aby rozpoznávala totožnosť a pomáhala dodržiavaniu synchronizácie v blockchaine. Vrstvy tým pádom zaisťujú väčšiu flexibilitu a umožňujú platformu upgradovať pre jej rýchlejší vývoj.

Snahou Cardana je vyriešiť tri najväčšie problémy súčasných kryptomien – udržateľnosť, škálovateľnosť a interoperabilitu (schopnost rôznych systémov vzájomne spolupracovať).

Ako som už spomenul, kryptomena Cardano je postavená na viacerých vrstvách. Vďaka tomu dokáže z technologického hľadiska ponúknuť užívateľovi viac ako napríklad mnoho-násobne známejší a populárnejší Bitcoin.  Prvá vrstva nazývaná Cardano Settlement Layer sa zaoberá účtovaním zostatkov a základnou transakčnou stránkou siete. Druhá vrstva, ktorá bola pomenovaná ako Cardano Computation Layer je miesto, kde sú založené decentralizované aplikácie a smart kontrakty. Existencia týchto vrstiev tiež umožňuje, že je na platforme možné vykonať zmeny bez potreby forku.

Proof of stake

Cardano funguje na proof-of-stake algoritme, namiesto často využívaného PoW (Proof-of-Work). Protokol Ouroboros bol navrhnutý talentovaným tímom kryptografov z piatich akademických inštitúcií vedených profesorom Aggelosom Kiayiasom z Edinburgskej univerzity. Hlavnou inováciou, ktorú prináša je modulárny a flexibilný dizajn, ktorý umožňuje zloženie viacerých protokolov na zvýšenie celkovej funkčnosti a bezpečnosti. Zároveň eliminuje potrebu energeticky náročných výpočtov, ktoré môžu byť typické pre Proof-of-Work. Úroveň bezpečnosti, ktorú preukázal Ouroboros je porovnateľná s úrovňou zabezpečenia technológie na báze ktorej funguje Bitcoin.

Protokol slúži pre generovanie nových blokov a verifikáciu transakcií slot-leaders. Každý, kto je držiteľom meny Cardano (ADA) sa môže stať slot-leaderem.

Peňaženka Daedalus

Peňaženka pre Cardano (ADA) nesie názov Daedalus  a umožňuje užívateľom posielať a prijímať Cardano ako aj zobraziť históriu transakcií, ktoré ste vykonali.

Ak chcete získať ďalšie informácie o transakciách a blockchaine samotnom, môžete použiť Cardano Block Explorer. Tento špeciálne vytvorený nástroj slúži na vyhľadávanie transakcií ako aj zobrazenie informácií o stave blockchainu. Peňaženka taktiež umožňuje používať šifrované privátne kľúče a heslá, ktoré poskytujú ochranu pred bezpečnostnými hrozbami, ako je napríklad malware. Rovnako tak ponúka ja možnosť  exportu do papierového formátu pre uloženie.

V budúcnosti má Cardano tím v pláne zaviesť pre Daedalus:

  • podporu pre Ethereum Classic a Bitcoin
  • mobilnú peňaženku pre Android a iOS.
  • Staking, ktorý umožní držiteľom Ada účasť na procese vytvárania blokov a zarábať viac meny.

Vývoj Cardana bol dlhodobý proces, ktorý zahŕňal spätnú väzbu od stoviek developerov zvnútra aj z vonkajšieho krypto-prostredia. Konečná vízia z pohľadu tvorcov Cardana nie je  narušiť existujúce finančné systémy. Cieľom tímu je implementovať svoju technológiu na miesta, kde je príliš nákladné spojiť platobný systém, vlastnícke práva, identitu a ochranu rizika do jednej aplikácie.

Kde nakúpiť Cardano (ADA):

Upbit
Binance
Bittrex
Coinnest
Gate.io
Mr. Exchange
Kontakty:

Oficialny web: https://www.cardanohub.org/en/team/
Facebook: https://www.facebook.com/groups/CardanoCommunity/about/
Twitte:r https://twitter.com/cardanocom
Reddit: https://www.reddit.com/r/cardano/
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCbQ9vGfezru1YRI1zDCtTGg
Forum: https://forum.cardanohub.org/

Navštívte naše fórum a ak ste tak ešte neurobili, dajte nám like na facebooku, aby ste nezmeškali naše krypto-spravodajstvo

Zdroje:

cardanohub.org

whycardano.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.