[PREHĽAD TRHU] Čo spôsobilo rast XRP? – prekoná konečne v kapitalizácii Ethereum? + anketa

14
Ripple moon

Zatiaľ čo cena Bitcoinu stojí na mieste a väčšina veľkých altcoinov mierne stúpa, XRP prešiel do šialeného módu a za posledných 24 hodín predviedol 15 % bull run. V čase písania tohto článku sa obchoduje za cca 0,532 $ a vchádza do menšej korekcie. Čo stojí za týmto náhlym stúpaním?

Viac o firme Ripple a ich kryptomene XRP sa dočítate v tomto článku.

Disclaimer: Tento článok nemožno považovať za investičné poradenstvo. Slúži iba na vytvorenie denného prehľadu vývoja trhu a predstavenie rôznych scenárov vývoja trhu v budúcnosti. Jednotlivé diely si budú protirečiť. Ak chcete profesionálne rady založené na technickej analýze, navštívte prosím web Trading11.com.

Južná Kórea a Japonsko na vzostupe

O XRP je v poslednej dobe záujem hlavne v Južnej Kórei. Pri pohľade na objemy na jednotlivých burzách si môžeme všimnúť, že najväčšie volume ~220 000 000 $ má pár XRP/JPY na japonskej burze Bitbank. Na druhom mieste je kórejský Upbit s cca 180-miliónovým obratom na páre XRP/KRW. Tretie miesto patrí Binance a na štvrtom je zase Kórea – konkrétne Bithumb (~135 miliónov).

Viac než tretina XRP tokenov sa zobchodovala v týchto dvoch krajinách. Ide o relatívne veľký a prekvapivý nárast, ktorý indikuje, že do trhu vstupujú noví investori. S tým by iste súhlasil aj Mike Novogratz ktorý povedal:

[..] Do trhu prichádzajú noví obchodníci a investori – pravdepodobne kvôli oznámeniam od firmy Ripple v posledných mesiacoch a uzatvoreniu strategického partnerstva s Bianco Santander [..]

Firme Ripple sa v poslednej dobe darí

Faktom je, že zatiaľ čo väčšina trhu s kryptomenami stagnuje, Ripplu sa darí. Celý tento projekt totiž mieri na banky, ktoré v poslednej dobe prejavujú o Ripple blockchain stále väčší záujem.

Po experimentoch v Južnej Kórei a Japonsku štafetu prebrali banky z Blízkeho východu. Na RippleNet sa budú pripájať tri banky zo Saudskej Arábie, dve z Kuvajtu, jedna z Bahrajnu, jedna z Ománu, dve zo Spojených Arabských Emirátov a s ďalšími zástupcovia spoločnosti Ripple momentálne rokujú.

V súčasnosti tak ide o jeden z najrýchlejšie rastúcich projektov celého krypto-sektora.

Vzhľadom na veľký úspech v krajinách Blízkeho východu zakladá firma novú kanceláriu v Dubaji. Bude tak mať jednoduchší prístup ku svojim partnerom.

Samozrejme, nelenia ani programátori, a Ripple blockchain v poslednej dobe dostal hneď niekoľko vylepšení. Viac informácií nájdete tu.

Je tu však jeden háčik

Hurá! Banky začnú používať Ripple a bude MOON… však?

Nie. Úspech firmy Ripple v žiadnom prípade nepodmieňuje rast XRP tokenu. Takto to, bohužiaľ, nefunguje. XRP je síce natívny token Ripple blockchainu, no banky ho rozhodne nebudú nakupovať, predávať ani používať.

Ripple blockchain totiž umožňuje vytvárať nové tokeny. Banky si tak vytvoria vlastný token, ktorý je v pomere 1:1 krytý dolármi (alebo inou fiat menou) a budú ho používať  na prevody. Na príliv inštitucionálnych peňazí do trhu cez Ripple a ich XRP môžeme rovno zabudnúť. Pozitívne správy síce na XRP majú vplyv, no v tomto prípade ide z veľkej časti o hype a FOMO efekt.

Tak ako tak, je múdre predpokladať, že cena XRP tokenu pôjde v horizonte dvoch-troch rokov zväčša hore. Teda, pokiaľ nepríde finančná kríza. Aj preto som Ripple zaradil medzi tri kryptomeny, ktoré sa oplatí nakúpiť (a mal som pravdu).

Celý článok nájdete tu.

Čo na to Technická analýza?

Technická analýza je nástroj, pomocou ktorého vieme vytvoriť možné scenáre ďalšieho vývoja trhu. Pracujeme pritom z historickými dátami a pozorujeme pravidelné vzorce „správania“ daného aktíva.

Prikladám TA XRP/USD zo včera. Teraz sme na cene 0,53 $ a pod nami je séria dôležitých technických hladín.

Zdroj - platená sekcia Trading11
Zdroj: platená sekcia Trading11 – Reného analýza z 5.11.2018

V prípade XRP môžeme pozorovať návrat nad trendline a návrat na support na hladine 0,453 $. Teoreticky by sme v nasledujúcich dňoch mohli pokračovať po trendovej línii až k poslednému swingovému high, kde by mala nasledovať korekcia a ak sa nebude diať nič neočakávané, tak ďalšie obdobie konsolidácie.

Detailnú technickú analýzu XRP/USD nájdete tu.

Môže XRP predbehnúť Ethereum v kapitalizácii?

Pri pohľade na stránku coinmarketcap.com to pre Ether nevyzerá najlepšie. Je možné, že po dvoch rokoch okupovania druhej priečky bude Ethereum nahradené XRP? Momentálne sú si obe kryptomeny veľmi blízko a delí ich iba ~700 miliónov dolárov. Aby XRP nahradilo Ethereum, muselo by vzrásť a udržať sa na hladine 0,6 $ a samozrejme, Ethereum by nesmelo nijak zvlášť prekvapiť.

Anketa

Čo myslíte? Je možné, aby XRP na dlhšiu dobu nahradil Ethereum ako TOP2 kryptomenu? Hlasovať môžete v našej facebookovej diskusnej skupine. A nezabudnite sa prihlásiť na odber notifikácií (návod nájdete tu), nech neprídete o nič dôležité.

14
Leave a Reply

avatar
7 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Trochu ProfesionalityBoobooTiborSamuel SlavkovskýSamuel Slavkovský Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Peter Meter
Guest
Peter Meter

„XRP je síce natívny token Ripple blockchainu, no banky ho rozhodne nebudú nakupovať, predávať ani používať“
Napísať niečo také je docela sila zvlášť keď XRP je jediný token ktorý funguje na Xrapid. Banky začínajú Xrapid používať už teraz takže áno rozhodne ho budú nakupovať predávať a používať .

Tibor
Guest
Tibor

Ak nieco pises o Ripple a XRP tak si sptav vyskum a potom pis!! Ja uz rok robim vyskum a je zo len otazkou casu kedy banky a fin. spolocnosti budu prechadzat s xCurrent na xRapid!!!! v xRapid sa pouziva XRP ako mostna mena!!!

Booboo
Guest
Booboo

Tiež si myslím že autor článku by si mohol aktualizovať svoj názor voči xRapid a akceptácii XRP bankami.
Mimochodom tiež som to musel urobiť. Minule som naletel na tuto vlnu a po doštudovaní som zmenil názor.

Marko
Guest
Marko

Sú to amatéri.
Začiatkom týždňa v téme prehľad týždňa alebo ako sa to volá napísali, že NEO bude mať myslím 10.11. Hard fork so vznikom novej meny NEO Super. Pritom ako tak je možné sa dočítať na relevantných stránkach, tak je to SCAM info…

Marko
Guest
Marko

Cenzúra.
Keď som žiadal v komentári pána „odborníka“ Slavkovskeho na link oficiálnej stránky údajného hardforku NEO, nejako môj komentár z čakajúcich na schválenie zmizol, resp. neprešiel cenzurou…
Aj to poukazuje na úbohý amaterizmus…

Marko
Guest
Marko

Nič v zlom, ale pod názvom článku sa píše :
“ od Samuel Slavkovský“…

Tibor
Guest
Tibor

Prosim vy uz nepiste o Ripple a XRP!!! Za rok mojho vyskumu mam precitanych tisice clankov co sa tika spolocnosti Ripple a XRP!! xRapid testuje 19 fin. spolocnosti a 3 spol. ho uz pouzivaju a 7 partnerov ho pouziva XRP!! Co sa tyka xCurrent tak 108 partnerov ho pouziva a 30 testuje a je to len otazka casu kedy prepnu na xRapid ktory je uspornejsi!!

Trochu Profesionality
Guest
Trochu Profesionality

Ako budú robiť banky transfer svojich tokenov medzi sebou(dúfam a želám si aby každá pobočka banky mala vlastný token). A ako sa bude vyjadrovať hodnota tokenu banky ku USD (1:1?, to ako vážne ???) teda keď bude rásť EUR/USD ….volatilita??? Teda čím viac natlačených dolárov tým nižšia hodnota tokenu ? Prečo asi oslovila ECB firmu RIpple ? Určite to nebude pre jej peknú modrú farbu. XRP sa nedá dotlačiť/doťažiť. Počuli ste o Convergencii ? Produkt ktorý zlúči X-rapid/current/via do jedného a sám určí najkratšiu a najlacnejšiu (XRP) cestu pre transfer peňazí. Teda stačí ak banka používa X-current a convergencia automaticky… Read more »