[PREHĽAD TRHU] Čo spôsobilo rast XRP? – prekoná konečne v kapitalizácii Ethereum? + anketa

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Zatiaľ čo cena Bitcoinu stojí na mieste a väčšina veľkých altcoinov mierne stúpa, XRP prešiel do šialeného módu a za posledných 24 hodín predviedol 15 % bull run. V čase písania tohto článku sa obchoduje za cca 0,532 $ a vchádza do menšej korekcie. Čo stojí za týmto náhlym stúpaním?

Viac o firme Ripple a ich kryptomene XRP sa dočítate v tomto článku.

Disclaimer: Tento článok nemožno považovať za investičné poradenstvo. Slúži iba na vytvorenie denného prehľadu vývoja trhu a predstavenie rôznych scenárov vývoja trhu v budúcnosti. Jednotlivé diely si budú protirečiť. Ak chcete profesionálne rady založené na technickej analýze, navštívte prosím web Trading11.com.

Južná Kórea a Japonsko na vzostupe

O XRP je v poslednej dobe záujem hlavne v Južnej Kórei. Pri pohľade na objemy na jednotlivých burzách si môžeme všimnúť, že najväčšie volume ~220 000 000 $ má pár XRP/JPY na japonskej burze Bitbank. Na druhom mieste je kórejský Upbit s cca 180-miliónovým obratom na páre XRP/KRW. Tretie miesto patrí Binance a na štvrtom je zase Kórea – konkrétne Bithumb (~135 miliónov).

Viac než tretina XRP tokenov sa zobchodovala v týchto dvoch krajinách. Ide o relatívne veľký a prekvapivý nárast, ktorý indikuje, že do trhu vstupujú noví investori. S tým by iste súhlasil aj Mike Novogratz ktorý povedal:

[..] Do trhu prichádzajú noví obchodníci a investori – pravdepodobne kvôli oznámeniam od firmy Ripple v posledných mesiacoch a uzatvoreniu strategického partnerstva s Bianco Santander [..]

Firme Ripple sa v poslednej dobe darí

Faktom je, že zatiaľ čo väčšina trhu s kryptomenami stagnuje, Ripplu sa darí. Celý tento projekt totiž mieri na banky, ktoré v poslednej dobe prejavujú o Ripple blockchain stále väčší záujem.

Po experimentoch v Južnej Kórei a Japonsku štafetu prebrali banky z Blízkeho východu. Na RippleNet sa budú pripájať tri banky zo Saudskej Arábie, dve z Kuvajtu, jedna z Bahrajnu, jedna z Ománu, dve zo Spojených Arabských Emirátov a s ďalšími zástupcovia spoločnosti Ripple momentálne rokujú.

V súčasnosti tak ide o jeden z najrýchlejšie rastúcich projektov celého krypto-sektora.

Vzhľadom na veľký úspech v krajinách Blízkeho východu zakladá firma novú kanceláriu v Dubaji. Bude tak mať jednoduchší prístup ku svojim partnerom.

Samozrejme, nelenia ani programátori, a Ripple blockchain v poslednej dobe dostal hneď niekoľko vylepšení. Viac informácií nájdete tu.

Je tu však jeden háčik

Hurá! Banky začnú používať Ripple a bude MOON… však?

Nie. Úspech firmy Ripple v žiadnom prípade nepodmieňuje rast XRP tokenu. Takto to, bohužiaľ, nefunguje. XRP je síce natívny token Ripple blockchainu, no banky ho rozhodne nebudú nakupovať, predávať ani používať.

Ripple blockchain totiž umožňuje vytvárať nové tokeny. Banky si tak vytvoria vlastný token, ktorý je v pomere 1:1 krytý dolármi (alebo inou fiat menou) a budú ho používať  na prevody. Na príliv inštitucionálnych peňazí do trhu cez Ripple a ich XRP môžeme rovno zabudnúť. Pozitívne správy síce na XRP majú vplyv, no v tomto prípade ide z veľkej časti o hype a FOMO efekt.

Tak ako tak, je múdre predpokladať, že cena XRP tokenu pôjde v horizonte dvoch-troch rokov zväčša hore. Teda, pokiaľ nepríde finančná kríza. Aj preto som Ripple zaradil medzi tri kryptomeny, ktoré sa oplatí nakúpiť (a mal som pravdu).

Celý článok nájdete tu.

Čo na to Technická analýza?

Technická analýza je nástroj, pomocou ktorého vieme vytvoriť možné scenáre ďalšieho vývoja trhu. Pracujeme pritom z historickými dátami a pozorujeme pravidelné vzorce “správania” daného aktíva.

Prikladám TA XRP/USD zo včera. Teraz sme na cene 0,53 $ a pod nami je séria dôležitých technických hladín.

Zdroj - platená sekcia Trading11

Zdroj: platená sekcia Trading11 – Reného analýza z 5.11.2018

V prípade XRP môžeme pozorovať návrat nad trendline a návrat na support na hladine 0,453 $. Teoreticky by sme v nasledujúcich dňoch mohli pokračovať po trendovej línii až k poslednému swingovému high, kde by mala nasledovať korekcia a ak sa nebude diať nič neočakávané, tak ďalšie obdobie konsolidácie.

Detailnú technickú analýzu XRP/USD nájdete tu.

Môže XRP predbehnúť Ethereum v kapitalizácii?

Pri pohľade na stránku coinmarketcap.com to pre Ether nevyzerá najlepšie. Je možné, že po dvoch rokoch okupovania druhej priečky bude Ethereum nahradené XRP? Momentálne sú si obe kryptomeny veľmi blízko a delí ich iba ~700 miliónov dolárov. Aby XRP nahradilo Ethereum, muselo by vzrásť a udržať sa na hladine 0,6 $ a samozrejme, Ethereum by nesmelo nijak zvlášť prekvapiť.

Anketa

Čo myslíte? Je možné, aby XRP na dlhšiu dobu nahradil Ethereum ako TOP2 kryptomenu? Hlasovať môžete v našej facebookovej diskusnej skupine. A nezabudnite sa prihlásiť na odber notifikácií (návod nájdete tu), nech neprídete o nič dôležité.