Čínski giganti pod paľbou vlády, za dva dni stratili 200 miliárd dolárov! Na vine je Jack Ma

0

Zatiaľ čo trh s kryptomenami, vzácne kovy a akcie rastú v očakávaní nového 900-milairdového stimulačného balíčka z USA, čínskej trhy zasiahli koncoročné výpredaje. Jack Ma si v novembri pustil ústa na špacír, keď verejne pred čínskymi regulátormi kritizoval vládu za prísne zákony, ktoré neumožňujú technologický pokrok vo finančnom sektore.

Jack Ma sa dopustil smrteľného hriechu a teraz pyká

Kritika vlády je v Číne zakázaná a každý, kto sa o to pokúsi, dostane poriadnu facku. Regulátori reagovali okamžite a na poslednú chvíľu zastavili príchod finančného giganta na burzy. Niekoľko dní pred týmto zásahom spoločnosť dokončila najväčšie IPO v histórii, keď v predpredaji vyzbierala 35 miliárd dolárov. Najbohatší muž Číny Jack Ma tak prišiel o 27 miliárd dolárov za jediný deň.

Zistite viac: Jack Ma sa prepočítal! Tento preslov ho stál 27 miliárd dolárov

To však bol iba začiatok. Vláda následne spustila veľký audit spoločnosti a skúma, či sa nedopustila monopolistických praktík. Ak sa to dokáže, firmu pravdepodobne rozdelí. Nedávno tomuto finančnému gigantovi odporučila, aby sa vrátil ku koreňom a zrušil všetky ďalšie finančné služby.

Akcie čínskych megakorporácií panicky padajú

Zásah vlády proti tomuto monopolu dvihol vlny na akciových trhoch a najväčšie čínske firmy už dva dni po sebe krvácajú. Celkovo stratili 200 miliárd dolárov. Investori sa totiž obávajú, že regulátori budú pokračovať vo svojich protimonopolných aktivitách.

Zasiahnuté boli štyri spoločnosti. Alibaba, Tencent Holdings Ltd., Meituan a JD.com Inc. Jackova Alibaba samozrejme krváca najviac. Z novembrového historického maxima 320 $ sa prepadla na 222 $, i keď pred pár hodinami cena akcií klesla až na 210 $.

Ako môžete vidieť na grafe (hore), najväčší prepad sa udial cez víkend. V piatok sa BABA zavrela na 255 $, dnes sa začala obchodovať za 228 $. Tento víkendový pohyb nechal na grafoch obrovský gap, ktorý sa tak skoro nevyplní.

Ak vás zaujíma Čína, odporúčame prečítať si tento článok. História, súčasnosť a budúcnosť prastarej východnej veľmoci.

Príbeh o Číne – Storočie poníženia a návrat k dominancii

Bitcoin Skupina
Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.