Debilizmus – Bitcoin Cash SV update navrhuje 128 MB bloky! + bordel v Bcash komunite

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

O vývoji najúspešnejšieho forku Bitcoinu sme vás už niekoľkokrát informovali. Naposledy sme vyjadrili pochyby nad nutnosťou zvýšenia maximálnej veľkosti bloku z 8 MB na 32 MB. Bcash vývojári argumentovali, že je to veľmi dôležité, pretože v opačnom prípade by túto kryptomenu mohol postihnúť rovnaký osud, ako Bitcoin na prelome rokov 2017/2018. Ak ste vtedy chceli rýchlo poslať transakciu BTC, museli ste zaplatiť 20-50 dolárový poplatok.

Každopádne, Bitcoin Cash blockchain nie je ani zďaleka pod takým náporom, ako bol kedysi Bitcoin. Priemerná veľkosť bloku väčšinou nedosahuje ani 50 kB – teda ani percento originálnej kapacity (8 MB).

Nedávne zvýšenie maximálnej veľkosti bloku

Podľa očakávaní krátko po zvýšení maximálnej možnej veľkosti bloku na 32 MB nasledovala veľkolepá akcia. Vrámci nej fanúšikovia Bcashu na jeden deň zaspamovali blockchain státisícmi transakcií a Bcash propagátori zaplavili svet správami o “neuveriteľnej rýchlosti Bcashu.

Vrámci tohto strestestu priemerná veľkosť bloku na niekoľko hodín narástla na 3 MB a hodnota Bcashu zaznamenala skok o cca 25% (týždeň na to však klesla na nové tohtoročné minimum).

bitcoin cashV tej dobe sme na Kryptomagazine publikovali článok, v ktorom získate podrobné informácie. Nájdete ho v tomto odkaze.

Bitcoin Cash SV update

Bcash SV (Satoshi Version) je nový protokol, ktorý navrhuje niekoľko dôležitých zmien s cieľom čo najviac sa priblížiť “Satoshiho vízii” budúcnosti Bitcoinu ako decentralizovaného platidla.

Medzi zmeny patrí predstavenie originálnych Satoshiho opkódov, OP_MUL, OP_INVERT, OP_LSHIFT, and OP_RSHIFT, zvýšenie maximálneho možného množstva opkódov v jednom skripte z 201 na 500 a hlavne zvýšenie maximálnej možnej veľkosti bloku z 32 MB na neuveriteľných 128 MB!

Takto to vyzerá, keď sa Big Blockeri utrhnú z reťaze. Ak by sa teoreticky dopyt po Bcashi zvýšil tak, že by boli bloky plné, veľkosť blockchainu by každých 10 minút narástla o 128 MB. Dajme si toto číslo do širšej perspektívy:

O koľko Bitcoin Cash SV blockchain narastie za:

  • 1 hodina – 768 MB
  • 1 deň – 18 GB
  • 1 týždeň – 126 GB (veľkosť súčasného blockchainu Bitcoinu)
  • 1 mesiac – 558 GB
  • 1 rok – 6,54 TB

To znamená, že priemerný miner by si musel okrem drahého zariadenia zakúpiť aj terabajty úložného priestoru. To nie je úplne ideálne a viedlo by to k ešte väčšej centralizácii Bitcoin Cashu.

Bordel medzi Bcash klientami

Ak toto navrhované “vylepšenie” získa väčšinovú podporu minerov, aktivovať by sa malo už 15. novembra 2018. Existujú však aj konkurenčné návrhy na vylepšenie.

V súčasnej dobe má najväčšiu podporu riešenie od Bitcoin ABC – ktoré je nekompatibilné s Bitcoin Cash SV. Tento update prinesie nový opkód OP_CHECKDATASIG, čo zabezpečí kompatibilitu s kontraktami na cross-chain atomické swapy. Táto technológia bude jedného dňa veľmi dôležitá pri vytváraní multiblockchainových decentralizovaných búrz.

Ďalší navrhovaný klient od Bitcoin Unlimited je akýsi kompromis medzi oboma riešeniami a dáva minerom možnosť hlasovať za jednotlivé vylepšenia (teda nové opkódy, zväčšenie blokov… nie za jednotlivých klientov).

Anonymný vlastník domény Bitcoin.org – Cobra – zase predstavil svoju verziu nového softvéru pre Bitcoin Cash, ktorá neobsahuje žiadne významné vylepšenia a snaží sa udržať súčasné pravidlá konsenzu.

Hrozí vytvorenie forku Bitcoin Cashu?

My, samozrejme, vývojárom Bitcoin Cashu držíme palce. Je celkom možné, že oni, ani komunita, sa nakoniec nedohodnú a nakoniec tu budeme mať dve alebo viac konkurenčných verzií tejto kryptomeny.

Tak ako tak, bude zaujímavé sledovať ďalší vývoj Bcashu. Sledujte nás na Telegrame, nech vám nič dôležité neujde. Nakoniec by sme vás radi pozvali na našu konferenciu, ktorá sa uskutoční v Prahe dňa 20.10. Podrobnosti nájdete tu.

Čo čítať ďalej?

Bitcoin Core vývojár objavil závažný bug v kryptomene Bitcoin Cash

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Zdroj:
ccn.com