Bitcoin Cash (BCH)

6
bitcoin cash logo

V tomto článku nájdete všetko dôležité o Bitcoin Cash.

Bitcoin už nejakú dobu trápia problémy so škálovaním. Poplatky za transakcie sú na historickom maxime, jeho blockchain donedávna trápil masívny spam, ktorý veľkosť mempoolu (nevybavené transakcie) vyhnal na 120 GB. Práve preto sa táto kryptomena na začiatku augusta (1.8.2017) aktualizuje/ovala. Protokol SegWit má zvýšiť rýchlosť verifikovania transakcií.

Bitcoin Cash s tým všetkým nemá absolútne nič spoločné. Tento coin vznikne (alebo vznikol.. v závisloti na tom, kedy tento článok čítate) 1.8.2017 o 12:00. Ide o user activated hard-fork (UAHF), to znamená nekompatibilnú „aktualizáciu Bitcoinu“ ktorá zvýši veľkosť bloku na 8 MB.

Pre lepšie pochopenie si prečítajte nášho krátkeho sprievodcu Bitcoin forkov.

A teraz už naozaj polopate

Bitcoin Cash (BCH) je úplne nová kryptomena, ktorá sa oddelí/la od Bitcoinu. Vytvorila ju spoločnosť ViaBTC. Vzhľadom na to, že ide o akýsi odrastok Bitcoinu, má BCH niektoré zaujímavé vlastnosti. Napríklad, každý kto v čase vzniku vlastní Bitcoin dostane BCH zadarmo. Ako je to možné?

Nuž, ako bolo spolemnuté, BCH sa oddelí od Bitcoin blockchainu. V momente jeho vzniku budú mať obe kryptomeny rovnako veľa mincí a rovnakú históriu transakcií. Následne sa však ich cesty rozdelia. Transakcie Bitcoinu budú odmietnuté BCH blockchainom a vice-versa. Sieť sa v podstate rozdvojí. Výsledkom budú dve rôzne kryptomeny. Rozdelí sa teda aj Bitcoin – na dve rôzne kryptomeny.


Môže vás zaujímať: Čo je Blockchain?


Bitcoin Cash je nový altcoin, nič viac

Je potrebné si uvedomiť, že bitcoin Cash je projekt firmy s názvom ViaBTC. Ide v podstate o ich vlastnú kryptomenu. Takýto UAHF si môžete spraviť aj vy doma. Nie je na tom nič výnimočné.

Otázky a odpovede

– Prečo Bitcoin Cash vznikne 1.8.2017? Má niečo spoločné s prechodom na SegWit?

Ide v podstate o marketingový ťah. Minimálne mesiac pred aktiváciou SegWit-u sa hovorilo o nebezpečenstve rozdelenia siete. Spočívalo v tom, že časť minerov by aktualizáciu odmietla a aj naďalej by ťažila starú verziu Bitcoinu. Uzly aktualizované na SegWit by ich bloky začali odmietať a v konečnom dôsledku by vznikol Bitcoin-SegWit a Bitcoin-Classic (teda neaktualizovaný Bitcoin). Bitcoin Cash je nová verzia Bitcoinu ktorá je nekompatibilná s obomi spomenutými verziami a bude ju ťažiť (zatiaľ) jedna firma v jednom mining poole. Prečo teda BCH vznikne/ol práve 1.8.2017? Nuž, tento dátum bol nejaký čas spájaný s nebezpečenstvom rozdelenia siete a veľa ľudí si ešte stále myslí, že Bitcoin Cash je naplnenie tejto hrozby. Taktika nakoniec fungovala. O BCH sa píše doslova všade.

– Je 1.8.2017 12:00, vlastním Bitcoin, ale nedostal som Bitcoin Cash. Prečo?

Vaša peňaženka pravdepodobne Bitcoin Cash nepodporuje.

– Odkiaľ berie Bitcoin Cash svoju hodnotu?

V momente rozdelenia vznikne cca 16,5 miliónov nových mincí (BCH). Tieto mince sa začnuú na burze ViaBTC vymieňať za ďalšie kryptomeny alebo fiat. Otázka, prečo vôbec majú nejakú hodnotu, je na mieste. Deň pred vznikom BCH sa futures (prísľub, že v momente vzniku vám ViaBTC dodá Bitcoin Cash do vašej peňaženky) predávajú za 274 $. Nakoniec ale hodnotu Bitcoin Cash určí trh – ponuka a dopyt. Je možné i keď veľmi nepravdepodobné, že BCH po niekoľkých dňoch padne na nulu a celý projekt skončí fiaskom. Tiež je veľmi pravdepodobné, že cena BCH ukrojí nejaké to percento z hodnoty Bitcoinu.

– Oplatí sa ťažiť Bitcoin Cash?

ViaBTC tvrdí, že obtiažnosť nastaví tak, aby bola ťažba BCH za každých okolností profitabilná. Takže teoreticky áno.

– Čo sa stane s hodnotou Bitcoinu po vzniku BCH?

Sú tri možnosti. (1) cena Bitcoinu sa zvýši (2) cena Bitcoinu sa nezmení (3) cena Bitcoinu sa zníži. Ešte lepšiu odpoveď na posledné tri otázky nájdete v tomto videu.

– Na akej hodnote sa nakoniec ustáli BCH?

S najväčšou pravdepodobnosťou skončí niekde v intervale <0 $ , 1 000 000 000 $>.

– Vlastním Bitcoin. Mám získaný Bitcoin Cash predať alebo si ho nechať?

Ja by som ho poslal na charitu.

Leave a Reply

6 Komentáre na "Bitcoin Cash (BCH)"

avatar
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Fida1
Guest

Moc pěkné vysvětlení, děkuji za něj.
Jak to je když má BTC v peněžence Bitcoin Core? Co je potřeba abych získal i Bitcoin Cash?

Michal
Guest

Dobrý deň. A ako tie BCH získať? Mám peňaženku Multibit ako písal David K. vyššie. Je tam možnosť exportovať private key, takže to by mohlo ísť, ale neviem ako ďalej. Podľa toho čo som sa dočítal, tak dokonca Multibit končí, ale to asi nemá vplyv. Rozumiem tomu správne, že ak si vyexportujem private key a vytvorím si niekde BCC peňaženku (napr. Coinomi) tak tam môžem naimportovať private key do BCH peňaženky a poprípade ten istý key použiť na import aj do BTC peňaženky? (nakoľko Multibit končí) Akú peňaženku odporúčate? Žiadnu HW nevlastním.