Emócie: Na trhu ich držíme na uzde, ale čo v živote?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ľudská myseľ je záhadné a tajomné miesto. Niekedy vie byť prchavá ako kŕdeľ vtákov, inokedy je pevná a nepreniknuteľná ako múr. Sú chvíle, kedy je dobré sústrediť sa na jednu vec, inokedy pocítite potrebu vyčistiť si od všetkého hlavu a udržať ju v úplnom pokoji. Emócie nám pri obchodovaní skôr prekážajú. V osobnom živote je to o niečo zložitejšie.

Ako o veciach premýšľame

Nie je žiadnym tajomstvom, že spôsob akým myslíte sa odráža na vašom fyzickom vzhľade i zdraví. Samozrejme, nejde len o myšlienky, ale o všetky životné okolnosti. Napriek tomu práve spôsob, akým o veciach premýšľame, môže byť často tým hlavným dôvodom, prečo je niekto z nás odolnejšie voči stresu, schopnejší a možno aj zdravší než niekto iný.

Psychika má dopad i na našu telesnú schránku. To je pre mňa novinka. V skutočnosti sa tomu venuje celé odvetvie medicíny, ktorého korene siahajú až k samotnému Hippokratovi. Psychosomatika hovorí, že dôvodom niektorých ochorení sú konflikty vo vzťahoch aj vnútornom svete, teda v našej mysli.

Myšlienky v súlade

Nejde až tak o to, či myslíte pozitívne, pokojne a jasne, alebo sa vám celý deň víria hlavou tisíce nekontrolovaných myšlienok, hoci aj to je dôležité. V tomto prípade je najdôležitejšie to, či sú vaše pocity, priania a predstavy v súlade s tým, čo naozaj robíte. Je to tak, alebo sa ich vedome alebo nevedome pokúšate potlačiť? Nesúlad vytvára určité napätie, ktoré pre vás nie je dobré.

To znamená, že je lepšie konať v súlade s tým, čo si myslíte, ako sa snažiť za každú cenu vyhovieť spoločenským normám či názorom druhých ľudí. Pri obchodovaní sme sa naučili brzdiť niektoré emócie a mať za všetkých okolností chladnú hlavu. V osobnom živote by sme sa však nemali snažiť zbaviť emócií, ale skôr im načúvať.

Človek a jeho okolie

Už od detstva nás niekto učí, aby sme sa veľmi neprejavovali. Deti sú v škole vlastne v nepriateľskom prostredí, ktoré ich učí, že ten, kto príliš vyčnieva z kolektívu, na to zvyčajne doplatí. Je to smutné, ale následky tohto prečinu proti ľudskej prirodzenosti sa odzrkadľujú na celej našej spoločnosti.

Mnohí ľudia než  aby povedali, čo im vadí a vyjasnili si to, radšej nepovedia nič. Druhú osobu, ktorá zrejme ani netuší, že sa niečo deje, potajomky ohovárajú a zaujímajú k nej nepriateľský postoj.

Emócie na verejnosti

Otvorené prejavy emócií spoločnosť doteraz považuje za niečo nevhodné, niečo čo by sa nemalo robiť. Takéto myslenie je však škodlivé, pretože ide proti tomu, čo skutočne cítime a chce nás presvedčiť, že na tom vlastne ani nezáleží, že to ostatných nezaujíma a nemali by sme ich s tým vôbec zaťažovať.

Môžete si byť istí, že ak niekde na verejnosti prejavíte svoje city, mimoriadnosť tohto počínania v inak otvorenej a slobodnej spoločnosti spôsobí, že sa ihneď stanete stredom všetkej pozornosti. Dávať voľnosť emóciám môže byť bohužiaľ veľmi problematické. Ľahko sa môžete stať terčom rôznych nepríjemností

Napriek tomu stojí za to si tento luxus aspoň z času na čas dopriať, bez ohľadu na mienku druhých ľudí. V opačnom prípade totiž riskujete, že sa vám toho v hlave nahromadí príliš, čo môže mať nežiaduce účinky na vaše zdravie, alebo na zdravie ďalších osôb, ktoré by mali tú smolu, že sa ocitnú v dosahu vášho výbuchu.

Záver

V tomto článku sme sa venovali tomu, prečo je problematické otvorene prejavovať emócie, ale i napriek tomu sa to oplatí. Myseľ ovplyvňuje aj naše fyzické zdravie. Myslieť pozitívne je rozhodne vždy lepšie, než byť permanentne pesimistom, ktorý vo svojom pesimizme došiel tak ďaleko, že si navyše začal hovoriť realista. Na druhú stranu je niekedy lepšie poplakať si alebo niekomu vynadať, než začať predstierať, že sa nič nedeje a byť za každú cenu “nad vecou”. A to už je v tomto článku všetko. Napíšte nám do komentárov, čo si o tom myslíte vy.

Čo čítať ďalej?

Výsada bohatstva a nových technológií môže pre ľudstvo znamenať spásu, ale aj záhubu

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Tento článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

 

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.