Kryptomeny, ktoré sú v súčasnosti náchylné na 51% útok

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

51% útok na digitálne meny vzniká, keď jedna skupina, alebo jednotlivec ovláda viac ako 50% ťažobnej sily siete. To im umožňuje manipulovať s kryptomenami rôznymi spôsobmi. Práve tento typ útoku, ktorý sa nedávno odohral voči Bitcoin Gold (BTG), umožnil útočníkom ukradnúť 18 miliónov dolárov. Nižšie poukážeme na to, aké lacné a jednoduché je v súčasnosti spustiť 51% útoky.

Získajte profesionálne analýzy a exkluzívny pohľad na kryptomeny na trading11.com

Najzraniteľnejšie kryptomeny

V tabuľke v článku nájdete zoznam kryptomien fungujúcich na algoritme Proof-of-Work (PoW), ktoré na základe uvedených parametrov odzrkadľujú náročnosť na uskutočnenie 51% útoku voči nim. Pre lepšie pochopenie prinášame vysvetlenie jednotlivých údajov.

Algoritmus – ide o ťažobný algoritmus, ktorý kryptomeny využívajú. Rôzne meny fungujúce na rovnakom algoritme je možné ťažiť pomocou rovnakého zariadenia.

Hash Rate – určuje, koľko výpočtového výkonu je sústredeného na danú kryptomenu.

1h Attack Cost (cena za jednu hodinu trvajúci útok) – tento údaj uvádza sumu potrebnú na získanie 51% hash rate po dobu jednej hodiny. Výpočet vychádza z cien služby NiceHash. Ide o slovinskú spoločnosť zaoberajúcu sa cloud miningom. V prípade Bitcoinu táto suma činí viac ako pol milióna dolárov.

NiceHash-able – toto percento udáva podiel Hash Rate dostupný na NiceHash pre potenciálny 51% útok.

Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.

Bitcoin je na tom OK, ale čo taký BTG?

Vzhľadom na obrovské množstvo výpočtovej sily v sieti Bitcoin je táto kryptomena relatívne bezpečná a odolná voči vyššie spomínanému typu útoku. Útočník by totiž na vytvorenie 51% prevahy v sieti potreboval naakumulovať obrovskú výpočtovú silu.

V porovnaní s Bitcoinom je však na tom Bitcoin Gold podstatne horšie. BTG využíva algoritmus Equihash a podľa tabuľky nižšie má spoločnosť NiceHash v ponuke niekoľkonásobne prevyšujúci podiel potrebný na dosiahnutie 51% útoku. Prenájom výpočtovej sily by útočníka vyšiel len na približne 4000 dolárov za hodinu.

Celé porovnanie si môžete pozrieť po kliknutí na tento odkaz.

51% útok za 1 dolár

Jednoduchosť a nízke náklady na prenájom dostatočného hash rate na útok znamenajú, že existuje veľa príležitostí pre vykonanie v podstate lacných, experimentálnych útokov na slabé a nezaujímavé kryptomeny.  Napríklad taký Mooncoin, využívajúci algoritmus Scrypt. Prenájom hash rate potrebného na 51% útok by vyšiel 5 dolárov na hodinu. Lenže pri cene 0,000055 dolára za jednu mincu a dennom volume 6.000 USD toho útočník asi veľa nezíska. Obdobne je na tom aj DigitalPrice, kde dokonca jednohodinový útok vyjde len na jeden dolár.

Mohlo by vás zaujímať: Je ťažba Bitcoinu skutočne tak energeticky náročná?

Záver

Pravdou ostáva, že algoritmus Proof of Work je z evolučného hľadiska zastaraný. Možnosť 51% útokov a potreba výkonných zariadení (ASIC minery) v spojení s energetickou náročnosťou sú odvrátenou stránkou tohto spôsobu ťaženia kryptomien.

Dvojka z pohľadu trhovej kapitalizácie Ethereum už na tento fakt zareagovala. Zakladateľ tejto kryptomeny Vitalik Buterin už dávnejšie avizoval, že s implementáciou protokolu Casper prejde Ethereum na Proof-of-Stake algoritmus. Podľa posledných správ by sa tak malo udiať na jeseň tohto roku.

Budeme radi, ak sa prihlásite na odber videí na našom YouTube kanáli.

Čo čítať ďalej?

Bitcoin Cash a nebezpečenstvo 51% útoku

Zdroje:
finder.com
ccn.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.