Čím sa odlišujú centralizované a decentralizované burzy

Decentralizácia je vo svete kryptomien často používaný pojem. Decentralizácia totižto stojí za hlavnou myšlienkou kryptomien, teda oslobodiť meny od kontroly vlád a inštitúcií. V poslednej dobe sa však rozmohli taktiež decentralizované kryptoburzy. Čím sa líšia od tých bežných, centralizovaných?

Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísal Michal.

Známa kryptoburza Coinbase, tešiaca sa mimo iného predovšetkým prílivu nováčikov vo svete investovania do krypta, sa minulý týždeň „zmocnila” spoločnosti Paradex. Tá prevádzkuje rovnomennú takzvanú decentralizovanú kryptoburzu. Je však iba jednou z mnohých takýchto búrz, ktoré sa skrátene označujú trojpísmenkovou skratkou DEx. Medzi ďalšie patrí napríklad IDEX, Waves Dex alebo BitSquare (Bitsq). V článku sa pozrieme na výhody a odlišnosti centralizovaných a decentralizovaných búrz.

Získajte profesionálne analýzy a exkluzívny pohľad na kryptomeny na trading11.com

Krádeže v hodnote štyroch miliárd dolárov

Začneme mierne drasticky a to stručným úvodom do jednej z predných výhod DEx oproti štandardným kryptoburzám. Kryptomeny majú teoreticky byť synonymom pre bezpečné transakcie či ukladanie peňazí. Niektorí bohužiaľ vďaka svojej chamtivosti kazia kryptu reputáciu. Podľa odhadu agentúry Reuters došlo v rokoch 2011 až 2017 ku strate kryptomien, v celkovej hodnote až štyri miliardy dolárov. Napríklad investor Dan Wasyluk prišiel o takmer 750 BTC vďaka burze Moolah, ktorej tvorca práve čaká na verdikt britských súdov. Je vinný z prania peňazí a podvodu. Wasyluk si však nerobí príliš veľké nádeje na to, že by svoje peniaze, teda podľa súčasného kurzu okolo troch miliónov dolárov, ešte niekedy dostal späť.

Príklad nájdeme taktiež v Číne, kde dve kryptoburzy čelia vyšetrovaniu z podozrenia, že využili až 150 miliónov dolárov na nákup vlastného majetku. Peniaze však nemiznú iba vďaka podvodom ako takým. Napríklad známa burza Kraken prišla vďaka hackerskému útoku o aktíva v hodnote takmer 5 miliónov dolárov. A zoznam by mohol pokračovať.

Mohlo by vás zaujímať: 5 najväčších kryptopodvodov

Ako fungujú bežné, „centralizované” burzy

Centralizovanú burzu tvorí tretia strana, teda sprostredkovateľ. Disponuje bankovým účtom, na ktorý klienti zasielajú svoje peniaze, ktoré sa im neskôr pričítajú na ich konto na danej burze. Ako náhle sa im čiastka pričíta, môžu s ňou nakupovať či ďalej predávať kryptomeny podľa svojho uváženia. Burza medzitým na svojom bankovom účte uchováva tieto peniaze a je povinná je patrične chrániť a to do tej doby, než si klient svoje peniaze prevedie späť na svoj účet. Pri štandardných kryptoburzách tak hrozí, že klienti o svoje peniaze prídu vďaka hackerským útokom, podvodom či náhlemu zatvoreniu burzy. Samozrejme sa vo väčšine prípadov dá brániť súdnou cestou. Nie je však jednoduché sa týmto patáliám vyhnúť úplne?

Aké výhody prináša DEx ?

V prípade decentralizovaných kryptobúrz – teda DEx (odvodené od Decentralized Exchange) tkvie výhoda v absencii prostredníka, teda tretej strany. Klient nemusí svoje prostriedky zverovať nikomu ďalšiemu. DEx beží na DLT, distribuovanej knihe, rovnako ako samotné kryptomeny. Transakcie prebiehajú priamo a prostriedky sú uchovávané v kryptopeňaženke majiteľa až do samotného prevedenia transakcie. Môžete však namietať, že sa predsa len nejedná o decentralizovanú burzu. DEx je prakticky zodpovedná za sprostredkovanie obchodu, za ktorý si účtuje malý poplatok podobne ako bežné burzy. Čo však odpadá sú riziká spojené s možnou stratou majetkov klientov. Majetky klientov totiž nedrží na svojich bankových účtoch. Samozrejme, pokiaľ je klient neopatrný, stále môže o svoje prostriedky prísť. Napríklad vďaka nedostatočnej opatrnosti, nezáujmu o bezpečnosť jeho prostriedkov, či vďaka zabudnutiu súkromných kľúčov k peňaženkám. Za to si však klienti môžu sami.

Mohlo by vás zaujímať: Krátky prehľad jednotlivých „generácií” technológie blockchain

Záver: Čo môže vzniknúť zo spolupráce Coinbase x Paradex?

Pochopiteľne, tieto reči o decentralizácii a strate nadvlády veľkých korporácií nad majetkom klientov môže znieť divne, ak sa pozrieme na prvý odsek, v ktorom sa píše o spojení Paradexu s bežnou kryptoburzou Coinbase. Poďme sa pozrieť, čo Coinbase vlastne získa.

Paradex pracuje na open-source protokole nazvanom 0X, ktorý slúži k vývoji decentralizovaných aplikácií (Dapps). Tie pracujú na blockchainu Etherea. Paradex je tak vďaka tomuto protokolu iba zodpovedný za spojenie dvoch strán, ktorých zámerom je výmena kryptoaktív, coinov alebo tokenov. Zakúpenie Paradexu tak môže pre Coinbase znamenať iba „rozhodenie sietí”. Pod tým možno rozumieť rozšírenie klientskej základne o viac kryptoinvestorov, ktorí si navzájom vymieňajú kryptomeny. Alebo môže ísť taktiež o snahu vyhnúť sa regulačným nariadeniam v Spojených štátoch amerických vďaka ktorým je vyžadovaná licencia u miestnych regulačných úradov.

Najnovšie video:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Slovensko nemá na dôchodky. Pripravte sa na kolaps dôchodkového systému

2

Už čoskoro zo slovenských pultov zmizne základná potravina. Aké budú vaše možnosti?

3

Slovenskí seniori môžu len závidieť. Toto je suma, ktorú dostávajú švajčiarski dôchodcovia

4

Bankový účet pre seniorov. V ktorej banke penzisti najviac ušetria?

5

Príspevok, ktorý využíva množstvo Slovákov, sa zvýši. Stúpne na 200 eur

PR články

Bitcoin: Ako nízko môže klesnúť?

Marek Rodák  | 7. októbra 2024

Bitcoin, najznámejšia kryptomena na svete, prešla v posledných mesiacoch výraznými výkyvmi cien, čo opäť vyvolalo otázky o tom, ako nízko môže jeho hodnota klesnúť.

Bitcoin môže padnúť na 42 000 USD

10-násobný zisk z kryptomien: Ako na to?

Marek Jendrál  | 7. októbra 2024

Kryptomeny sú vysoko volatilné, no práve vďaka cenovým výkyvom môžu obchodníci častokrát inkasovať zisky, ktoré presahujú desaťnásobok vkladu.

Ako zarobiť desaťnásobok na kryptomenách