Je azda BTC rovnakou bublinou, ako boli cibuľky tulipánov? Hlúposť!

6
BTC_tulip

S najväčšou pravdepodobnosťou sa k vám doniesli hlasy a články, ktoré prirovnávajú tulipánovú horúčku v Holandsku v 17. storočí k BTC mánii minulého a súčasného roku. Dovoľujem si tvrdiť, že porovnávať kvetiny a kryptomeny je ako porovnávať jablká a hrušky. V tomto článku sa pokúsim vysvetliť, kde sa toto prirovnanie vzalo a tiež rozptýliť vaše obavy, že by osud investorov do kryptomien mohol byť podobný osudu obchodníkov s tulipánovými cibuľkami.

Čo vlastne bola tulipánová horúčka?

Na vysvetlenie a pochopenie je treba sa vrátiť v čase a to na začiatok 17. storočia. Národná kvetina Holandska – tulipán, sa do tejto krajiny dostala v roku 1593 z Turecka. Rozkvet záujmu o túto kvetinu prišiel na začiatku 17. storočia, kedy sa vďaka kríženiu jednotlivých farebných foriem podarilo pestovateľom vyšľachtiť nové farebné kombinácie. Keďže týchto novovzniknutých tulipánových cibúľ bol len obmedzený počet a dopyt po nich rástol, zákonite začala strmo stúpať aj ich cena. Mnoho ľudí obetovalo všetky svoje úspory, predalo strechu nad hlavou alebo sa zadlžilo v nádeji, že peniaze investované do tulipánových cibuliek  sa im vrátia niekoľkonásobne zhodnotené. S tulipánmi sa začalo obchodovať na burzách a dochádzalo k uzatváraniu kontraktov na nákup určitého množstva cibúľ za stanovenú cenu po uplynutí dohodnutej doby.

Extrémnym prípadom tohto šialenstva je výmena pivovaru v Utrechte v hodnote cca 30 000 guldenov za 3 kusy vzácnych cibuliek.

Ale posuňme sa zase o kúsok v čase na koniec tohto šialenstva, ktoré trvalo asi pol roka. Na jeho konci bol zrútený tulipánový trh a mnoho nešťastných ľudských osudov s veľkými dlhmi a s očami pre plač. Finančná bublina praskla.

Teraz, keď poznáte pozadie jej vzniku, pokúsim sa vysvetliť, prečo Bitcoin nie je to isté šialenstvo ako tulipánové cibuľky, a prečo by nemal byť cieľom kliatob a nenávisti, ako ním boli tulipány vtedy od tých, čo v Amsterdame prišli o všetko.

Nezabudnite si prečítať: 15 najlepších citátov o bohatstve – chorobná chamtivosť aj odmietanie peňazí vám škodia

Bitcoin nie je len módnym výstrelkom

BTC už za dobu svojej existencie dostatočne preukázal, že nejde o krátkodobú módnu záležitosť, ktorá síce vyvoláva pozornosť a zažiari jasným plameňom, ale následne rýchlo zhorí a zanikne.

Bolo tu už mnoho kritikov, ktorí hlasno označovali Bitcoin za bublinu potom, čo behom štyroch rokov od jeho vzniku jeho cena vzrástla na viac než 1000 dolárov a potom prišiel pád. Konzistentná volatilita tejto digitálnej meny nám ale hovorí, že za posledných deväť rokov boli poklesy vždy nasledované obdobím rastu.

Koncept

Obchodovanie s tulipánmi (aj keď s novými a krásnymi druhmi) nebola vlastne vôbec žiadna nová vec, zatiaľ čo Bitcoin je prvý svojho druhu a od svojho vzniku je inšpiráciou pre celý rad ďalších mincí a tokenov. Už tohto pohľadu je jasné, že to nie je rovnaké ako tulipánová mánia a je veľmi nepravdepodobné, že by to malo byť inak.

Tulipány nikdy neboli primárne určené na platby, zatiaľ čo jedným z hlavných cieľov kryptomien je priamo obsiahnutý už v ich názve. Navyše, tulipánovú cibuľku ste si mohli kúpiť iba ako celý kus. Bitcoin si síce tiež môžete kúpiť celý (pochopiteľne, ak si to môžete dovoliť), ale nie je problém ho ďalej rozdeliť a nakupovať či predávať v zlomkoch.

Tip redakcie: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite si tento návod.

Pohodlie

K tomu, aby ste mohli vtedy úspešne obchodovať s tulipánmi, ste potrebovali aj veľký kus šťastia. Najprv sa vám muselo podariť vyšľachtiť jedinečnú odrodu a potom, čo sa vám podarilo nájsť správneho kupca, ste mu museli tulipán bezpečne dopraviť. A teraz si predstavte, že tých kupcov bolo viac na niekoľkých, od seba dosť vzdialených miestach. A všetci očakávajú, že im zásielka bezpečne a rýchlo dorazí a tovar bude v úplnom poriadku. Potom sa tiež môže pokojne stať, že ich potrebujete poslať cez hranice a nedajbože vypukol vojnový konflikt. Teraz už potrebujete naozaj poriadny kus šťastia.

Na druhej strane tu je Bitcoin, ktorý je možné odoslať kliknutím na jedno tlačidlo, pričom jediným obmedzením je pripojenie k internetu. Čo pravdepodobne nebude problém u tých, ktorí Bitcoin aktívne používajú.

K téme rýchlosti transakcií sme písali: Najrýchlejšie transakcie na Binance spravíte s NANO – má rýchlosť vplyv aj na cenu kryptomien?

Lokálny vs. globálny trh

Tulipánová horúčka sa v podstate odohrala na malom izolovanom území Holandska, resp. Amsterdamu. Istú úlohu v nej zohralo tiež Turecko.

A teraz to porovnajme s Bitcoinom. Spoločne s faktorom pohodlia, ktorému sme sa venovali v minulom odstavci, tak rozsah, ktorý Bitcoin dosiahol, nie je limitovaný hranicami jedného štátu či kontinentu. Bitcoin môžete používať po celom svete, a napriek tomu, že jednu z hlavných zásluh tohto rozšírenia má na svedomí internet, ide o úplne zásadný rozdiel medzi národným hypom a hypom globálnym.

Mohlo by vás zaujímať: Ako investovať do kryptomien, ak chcete zisk 5000 %

Pominuteľnosť proti nesmrteľnosti

Snažiť sa porovnávať internetový fenomén s krátkym tulipánovým zábleskom je úplne nezmyselné. Kvetiny, tie skutočné, o ktorých celú dobu hovorím, majú istú trvanlivosť. Áno, sú krásne, úžasné, môžu hrať pestrou paletou farieb či omamne voňať a vy sa zmôžete len na obdivné „Ooooch“ a „Aaaaaach“. Ale nakoniec uschnú a zomrú a neexistuje sila, ktorá by to zvrátila. Bitcoin však nečaká rovnaký osud ako tulipán…

Práve tento rozdiel je jasným dôkazom, že tulipány nemohli byť rovnakým uchovávateľom hodnoty, akým môžu byť práve kryptomeny v čele s BTC.

Záver

Máme za sebou krátky výlet do minulosti v snahe ukázať vám, že kryptomeny nie sú bublinou, akou bola tá tulipánová alebo tiež často spomínaná Dot-com bublina. Digitálne meny majú tejto spoločnosti čo ponúknuť a budúcnosť môže patriť práve im. Nenechajte sa zlomiť v dobách poklesu cien, po ktorých aj tak vždy prišli obdobia veľkého rastu. Nezabúdajte, že sme na jednej lodi.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radek.

Zdroje:
coininsider.com
wikipedia.org

6
Leave a Reply

avatar
5 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
chosejoškoĽuboRoboaxell Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Libor
Guest
Libor

Nekompetentné, laické a tendenčné. Len 2 zjavné nezmysly : argument, že tulipány sa kupujú ako celé kusy a BTC sa môže aj 1/100 000 000 /satoshi/ je úplne irelevantný. A ten druhý je úplná kravina a je to presne naopak. Tvrdenie : „lebo tulipány majú dočasnú trvanlivosť a nakoniec uschnú a zomrú a neexistuje sila, ktorá by to zvrátila“ . Autor akosi pozabudol, že cibuľky sa dajú namnožiť, z jednej namnožíte viac a množíte ich geometrickým radom. Naproti tomu z 1 BTC si nič nenamnožíte a nenaplodíte, furt máte 1 BTC . Takže argument o životnosti je totálna blbosť. Je… Read more »

axell
Guest
axell

Ozaj len hlupák môže toto porovnávať s akýmisi tulipánmi. Dá sa investovať do cibuliek a za 5 rokov ich výhodne predať? Aspoň teoreticky?

Ľubo
Guest
Ľubo

cibulky – na začiatku len zopár (analog. k prvym BTC? ) s urcitou origo kresbou kvetu si kúpil, postupne rozmnožil.(dajme tomu že mining..) Zasadil si neskor celé pole takých cibuliek….Predával si potom roky stovky a tisice kvetov – unikát, ktorý sa ešte krížením rôzne farbil. Lenže ostatný robili to isté. Kombinacie farieb sa rôzne opakovali, neprinášajú však výrazne nové vlastnosti.. ako vôňa, tvary .. atď. (ako sú na tom altcoiny? ). Trh sa zasytil, „dieťa zakričalo Kráľ je nahý“ opice držiace cibulky a špekulujúce na cenu sa zbadali že majú shit, dopyt zmizol, kopa z nich zbankrotovala. Kto ale vytrval,… Read more »

Robo
Guest
Robo

Neviem ci je toto porovnanie spravne uchopene, tu je uplne jedno ci je to tulipan alebo akcia firmy. Ide o princip, kedy ludia v sialenstve a vo vidine velkych ziskov nakupovali za cele svoje majetky komoditu, ktora zrazu stratila na hodnote.

joško
Guest
joško

tulipanova mania a bitcoin bubble nemaju spolocne ale ze vobec nic… maximalne tak psychologicky hype okolo toho. Ked uz s niecim porovnavat tak jednoznacne s dot com bubble. Tam uz skutocne vidiet paralely… napriklad, ze vznikali internetove firmy uplne na vsetko a väcsinou boli totalne useless – podobne ako 90% altcoinov. TOP firmy ako Amazon, Yahoo ci Google sa uchytili a teraz sú globalnymi hracmi. Podobny scenar ocakavam aj v krypte

chose
Guest
chose

toto je neporovnatelne tulipany su jedna a.btc je evolucia dalsi a urcite najdolezitejsi krok ludstva, celoplanetarny update , toto su abzolutne rozdielne veci