BTC_tulip

S najväčšou pravdepodobnosťou sa k vám doniesli hlasy a články, ktoré prirovnávajú tulipánovú horúčku v Holandsku v 17. storočí k BTC mánii minulého a súčasného roku. Dovoľujem si tvrdiť, že porovnávať kvetiny a kryptomeny je ako porovnávať jablká a hrušky. V tomto článku sa pokúsim vysvetliť, kde sa toto prirovnanie vzalo a tiež rozptýliť vaše obavy, že by osud investorov do kryptomien mohol byť podobný osudu obchodníkov s tulipánovými cibuľkami.

Čo vlastne bola tulipánová horúčka?

Na vysvetlenie a pochopenie je treba sa vrátiť v čase a to na začiatok 17. storočia. Národná kvetina Holandska – tulipán, sa do tejto krajiny dostala v roku 1593 z Turecka. Rozkvet záujmu o túto kvetinu prišiel na začiatku 17. storočia, kedy sa vďaka kríženiu jednotlivých farebných foriem podarilo pestovateľom vyšľachtiť nové farebné kombinácie. Keďže týchto novovzniknutých tulipánových cibúľ bol len obmedzený počet a dopyt po nich rástol, zákonite začala strmo stúpať aj ich cena. Mnoho ľudí obetovalo všetky svoje úspory, predalo strechu nad hlavou alebo sa zadlžilo v nádeji, že peniaze investované do tulipánových cibuliek  sa im vrátia niekoľkonásobne zhodnotené. S tulipánmi sa začalo obchodovať na burzách a dochádzalo k uzatváraniu kontraktov na nákup určitého množstva cibúľ za stanovenú cenu po uplynutí dohodnutej doby.

Extrémnym prípadom tohto šialenstva je výmena pivovaru v Utrechte v hodnote cca 30 000 guldenov za 3 kusy vzácnych cibuliek.

Ale posuňme sa zase o kúsok v čase na koniec tohto šialenstva, ktoré trvalo asi pol roka. Na jeho konci bol zrútený tulipánový trh a mnoho nešťastných ľudských osudov s veľkými dlhmi a s očami pre plač. Finančná bublina praskla.

Teraz, keď poznáte pozadie jej vzniku, pokúsim sa vysvetliť, prečo Bitcoin nie je to isté šialenstvo ako tulipánové cibuľky, a prečo by nemal byť cieľom kliatob a nenávisti, ako ním boli tulipány vtedy od tých, čo v Amsterdame prišli o všetko.

Nezabudnite si prečítať: 15 najlepších citátov o bohatstve – chorobná chamtivosť aj odmietanie peňazí vám škodia

Bitcoin nie je len módnym výstrelkom

BTC už za dobu svojej existencie dostatočne preukázal, že nejde o krátkodobú módnu záležitosť, ktorá síce vyvoláva pozornosť a zažiari jasným plameňom, ale následne rýchlo zhorí a zanikne.

Bolo tu už mnoho kritikov, ktorí hlasno označovali Bitcoin za bublinu potom, čo behom štyroch rokov od jeho vzniku jeho cena vzrástla na viac než 1000 dolárov a potom prišiel pád. Konzistentná volatilita tejto digitálnej meny nám ale hovorí, že za posledných deväť rokov boli poklesy vždy nasledované obdobím rastu.

Koncept

Obchodovanie s tulipánmi (aj keď s novými a krásnymi druhmi) nebola vlastne vôbec žiadna nová vec, zatiaľ čo Bitcoin je prvý svojho druhu a od svojho vzniku je inšpiráciou pre celý rad ďalších mincí a tokenov. Už tohto pohľadu je jasné, že to nie je rovnaké ako tulipánová mánia a je veľmi nepravdepodobné, že by to malo byť inak.

Tulipány nikdy neboli primárne určené na platby, zatiaľ čo jedným z hlavných cieľov kryptomien je priamo obsiahnutý už v ich názve. Navyše, tulipánovú cibuľku ste si mohli kúpiť iba ako celý kus. Bitcoin si síce tiež môžete kúpiť celý (pochopiteľne, ak si to môžete dovoliť), ale nie je problém ho ďalej rozdeliť a nakupovať či predávať v zlomkoch.

Tip redakcie: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite si tento návod.

Pohodlie

K tomu, aby ste mohli vtedy úspešne obchodovať s tulipánmi, ste potrebovali aj veľký kus šťastia. Najprv sa vám muselo podariť vyšľachtiť jedinečnú odrodu a potom, čo sa vám podarilo nájsť správneho kupca, ste mu museli tulipán bezpečne dopraviť. A teraz si predstavte, že tých kupcov bolo viac na niekoľkých, od seba dosť vzdialených miestach. A všetci očakávajú, že im zásielka bezpečne a rýchlo dorazí a tovar bude v úplnom poriadku. Potom sa tiež môže pokojne stať, že ich potrebujete poslať cez hranice a nedajbože vypukol vojnový konflikt. Teraz už potrebujete naozaj poriadny kus šťastia.

Na druhej strane tu je Bitcoin, ktorý je možné odoslať kliknutím na jedno tlačidlo, pričom jediným obmedzením je pripojenie k internetu. Čo pravdepodobne nebude problém u tých, ktorí Bitcoin aktívne používajú.

K téme rýchlosti transakcií sme písali: Najrýchlejšie transakcie na Binance spravíte s NANO – má rýchlosť vplyv aj na cenu kryptomien?

Lokálny vs. globálny trh

Tulipánová horúčka sa v podstate odohrala na malom izolovanom území Holandska, resp. Amsterdamu. Istú úlohu v nej zohralo tiež Turecko.

A teraz to porovnajme s Bitcoinom. Spoločne s faktorom pohodlia, ktorému sme sa venovali v minulom odstavci, tak rozsah, ktorý Bitcoin dosiahol, nie je limitovaný hranicami jedného štátu či kontinentu. Bitcoin môžete používať po celom svete, a napriek tomu, že jednu z hlavných zásluh tohto rozšírenia má na svedomí internet, ide o úplne zásadný rozdiel medzi národným hypom a hypom globálnym.

Mohlo by vás zaujímať: Ako investovať do kryptomien, ak chcete zisk 5000 %

Pominuteľnosť proti nesmrteľnosti

Snažiť sa porovnávať internetový fenomén s krátkym tulipánovým zábleskom je úplne nezmyselné. Kvetiny, tie skutočné, o ktorých celú dobu hovorím, majú istú trvanlivosť. Áno, sú krásne, úžasné, môžu hrať pestrou paletou farieb či omamne voňať a vy sa zmôžete len na obdivné „Ooooch“ a „Aaaaaach“. Ale nakoniec uschnú a zomrú a neexistuje sila, ktorá by to zvrátila. Bitcoin však nečaká rovnaký osud ako tulipán…

Práve tento rozdiel je jasným dôkazom, že tulipány nemohli byť rovnakým uchovávateľom hodnoty, akým môžu byť práve kryptomeny v čele s BTC.

Záver

Máme za sebou krátky výlet do minulosti v snahe ukázať vám, že kryptomeny nie sú bublinou, akou bola tá tulipánová alebo tiež často spomínaná Dot-com bublina. Digitálne meny majú tejto spoločnosti čo ponúknuť a budúcnosť môže patriť práve im. Nenechajte sa zlomiť v dobách poklesu cien, po ktorých aj tak vždy prišli obdobia veľkého rastu. Nezabúdajte, že sme na jednej lodi.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radek.

Zdroje:
coininsider.com
wikipedia.org

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance