Minule sme sa venovali Tonymu Hsiehovi, ktorý nás inšpiroval svojim rozprávkovým zbohatnutím, ale i osobitým prístupom k firemnej kultúre a ľuďom. Dnes nás však čaká úplne odlišný príbeh. Niekedy je rozdiel medzi šialenstvom a genialitou len veľmi nepatrný. Naša dnešná osobnosť je toho dôkazom. Nikola Tesla dokázal zmeniť svet, napriek tomu je pre nás jeho život navždy zahalený pod rúškom tajomstva a konšpirácií.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

Bol tak trochu čudák

Tesla tvrdil, že má od detstva silné vízie, ktoré ho doslova paralyzujú. To ale nie je všetko, mal aj ďalšie maniere. Traduje sa, že sa vyhýbal dotyku cudzích ľudí a nepodával si preto s nikým ruku. Nezniesol pohľad na perlové náušnice.

Miloval a zachraňoval holuby a s jednou holubicou údajne nadviazal vzťah. Požadoval, aby jeho príbor a ďalší riad boli sterilizované a potom si ich ešte utieral. Niekedy žiadal o nový obrus, keď mu na stole pristála mucha. Bol posadnutý číslom 3 a všetko čo robil, muselo byť deliteľné tromi.

Zažíval stavy, kedy sa jeho sluch zosilnil natoľko, že mu spôsoboval veľké bolesti. Popisoval tupú ranu v ušiach po sadnutí muchy. Dokonca mal pocit, že môže vidieť v tme sluchom ako netopier. Nakoniec sa mu však podarilo chorobu prekonať a pustil sa do objavovania. Neskôr prišiel s tým, že prijal správu z vesmíru.

Elon Musk oslavuje, jeho Tesla vstúpi do indexu S&P 500.

Zvíťazil v tzv. vojne prúdov

Veľmi zjednodušene išlo o to, či na uliciach bude toľko drôtov, že nebude vidieť na oblohu, všade budú zástupy elektrární s malým dosahom a elektrina bude len pre vyvolených, alebo sa použije Teslov striedavý prúd. Za zmienku stojí i fakt, že sa tak dostal do sporu so svojim bývalým šéfom Thomasom Alvom Edisonom.

V tej dobe sa nikto príliš nepozastavoval nad tým, keď jeho súper verejne zabil psa, mačku, či koňa, len aby ukázal, ako je striedavý prúd nebezpečný. Keď ani to nestačilo, došlo aj na prvé elektrické kreslo.

Nakoniec to ukončili investori do Edisonových podnikov, keď ho vykopli z vedenia a prijali koncept striedavého prúdu. Vďaka tomu mohla byť elektrina dodávaná na omnoho väčšie vzdialenosti a s omnoho menšou spotrebou drôtov. Tesla úspech korunoval zdokonalením Edisonovej žiarovky do jej súčasnej podoby.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku.

Na útoky reagoval kreatívne

Aby dokázal, že je jeho striedavý prúd bezpečný, začal predvádzať úžasné kúsky, ktoré boli pre vtedajších ľudí neuveriteľným kúzelníckym vystúpením. Predvádzal čísla ako rozsvecovanie žiaroviek v ruke a vrhanie bleskov, čím si onedlho vyslúžil prezývku “Pán bleskov”.

Neskôr sa mu to ale tak trochu vypomstilo. Keď vynašiel diaľkové ovládanie, chytil sa príležitosti na vtip. Prvý krát ho ľuďom predstavil tak, že predstieral, že má lodičku, ktorá svojimi pohybmi a blikaním odpovedá na otázky. To sa však vo vedeckej obci stretlo s nepochopením a mnohí ho prestali brať vážne.

Konšpirácia

O Pánovi bleskov sa toho veľa narozprávalo. Medzi najznámejšie konšpirácie patrí: lúč smrti, vyvolávanie zemetrasenia, manipulácia s počasím, cestovanie časom, spojenie s mimozemšťanmi a mimozemský pôvod. Ďalej nie je úplne isté, kto po jeho smrti vykradol jeho izbu a odniesol si tak možno návrhy, ktoré Tesla z nejakého dôvodu nezverejnil.

Je možné, že svoj najväčší kúzelnícky kúsok predvedie až zo záhrobia? Bude to bezdrôtový prenos energie? Kto vie?

Nové Tesla batérie 3x prežijú samotné auto a ponúkajú množstvo revolučných využití

Záver

Nedostal Nobelovu cenu, ktorú si právom zaslúžil a za života sa mu nedostalo patričného uznania, ani zaslúženej finančnej odmeny. Napriek tomu zanechal nesmrteľný odkaz a dokázal navždy zmeniť svet. Je celkom možné, že by sme bez jeho objavov neboli tam, kde sme, a v konečnom dôsledku by možno nikdy nevznikol ani internet, ani žiadna kryptomena.

Pokiaľ vás dnešná osobnosť zaujala a boli by ste radi, aby sme pre vás pripravili pokračovanie, tak nám to napíšte do komentárov pod článkom. V prípadnom druhom dieli by sme sa mohli zamerať na jeho vynálezy, alebo sa vydať na prieskum tajomstiev a konšpirácií.