Internet pre každého alebo ako môže blockchain pomôcť Afrike

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

V súvislosti s technologickým pokrokom sú obvykle spájané vyspelé krajiny. Štáty západnej Európy, Japonsko, Južná Kórea alebo USA sú nepochybne dôležitými hráčmi na poli technologických inovácií. Rad technológií vyvinutých v rozvinutých krajinách sa ďalej využíva na pomoc krajinám rozvojovým. Jednou z inovačných noviniek, ktorá začína prenikať do týchto krajín, je technológia blockchain.

O technológii blockchain si viac prečítate tu.

Blockchain a kryptomeny v Afrike

Jednoznačne najchudobnejším svetadielom je Afrika. Panuje v nej politická nestabilita, násilie a chudoba. Z 25 najchudobnejších štátov sveta sa ich až 20 nachádza práve v Afrike. O zložitej situácii, v akej sa Afrika nachádza, by sa dali napísať hromady správ, ktoré by aj tak nestačili na objektívne zhodnotenie všetkých príčin. Práve v Afrike sa v súčasnosti rozbiehajú projekty, ktorých cieľom je pomocou blockchainu a kryptomien vyriešiť niektoré problémy sužujúce miestnych obyvateľov.

Dostupný internet pre všetkých

V Európe je dnes možnosť okamžitého pripojenia na internet považovaná za samozrejmosť. Oproti tomu má v Afrike možnosť využívať internet pravidelne len 30 % obyvateľov. Tento problém sa snaží riešiť aj niekoľko projektov využívajúcich blockchain. Jedným z nich je projekt Open Garden, ktorý ponúka možnosť pomocou mobilnej aplikácie zdieľať internet s ľuďmi v okolí. Aplikácia má vlastné Open Garden mince a využíva Stellar blockchain. Svoje riešenie tejto problematiky ponúka aj projekt RightMesh, využívajúci Ethereum blockchain a vlastné mince (RMESH). Aj tu ide o vytvorenie siete so zmiešanou topológiou (mesh network) pomocou mobilných telefónov.

Od naštartovania ekonomiky k ochrane prírody

Okrem problematiky dostupnosti internetu je rad ďalších oblastí, v ktorých môžu kryptomeny a blockchain pomôcť. Niekoľko afrických krajín sa stretáva s nestabilitou štátnej meny. Preto uvažujú o využití kryptomien na znovunaštartovanie ekonomiky štátne orgány v Zimbabwe alebo Botswane.

Svojou kvapkou do mora chcú prispieť aj celebrity. Spevák Akon vydáva svoju menu Akoin a chce pomocou nej vybudovať v Senegali menšie mesto s vlastným decentralizovaným platidlom. K ďalším projektom patrí napríklad vznikajúca sieť veterných elektrární na ťažbu kryptomien v Maroku, alebo ochrana divokej prírody pomocou Bitcoinu v Namíbii.

Mohlo by vás zajuímať: Blockchainem k revoluci v zemědělství.

Záver

Existuje niekoľko projektov a plánov, ktoré zahŕňajú využitie blockchainu a kryptomien na zlepšenie životnej úrovne v Afrike. Aj keby sa to podarilo len zlomku z nich, znamenalo by to úspech. Zatiaľ čo sú snahy využitia kryptomien na záchranu krachujúcich ekonomík diskutabilné, šírenie internetu pomocou blockchainu aj do tých najchudobnejšách oblastí má zmysel, pretože internet sa v dnešnej dobe stal nositeľom vzdelanosti a vzdelaní obyvatelia sú základom prosperujúceho štátu.

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Zdroje
https://news.bitcoin.com
https://www.esi-africa.com
https://www.czechcrunch.cz
https://nordic.businessinsider.com

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri. 

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.