Zisk na burze
Zisk na burze, zdroj:shutterstock.com/Autor: Khakimullin Aleksandr

Všetci sme určite čítali príbehy (tí šťastnejší v nich možno aj hrali hlavnú úlohu) o rozprávkovom zbohatnutí vďaka investovaniu do kryptomien. Percentá zhodnotenia a násobky návratnosti investície sa pohybovali v astronomických čiastkach. Poďme sa teraz spoločne zamyslieť, ako (a či vôbec) je možné dosiahnuť veľký zisk z vašej investície.

Prijmite riziko

Najprv je potrebné správne pochopiť mieru rizika. Ak chcete, aby sa vám investícia vrátila 50x, budete musieť prijať skutočne veľkú mieru rizika, dokonca aj na pomery kryptosveta. To znamená, že ste zmierení s myšlienkou, že sa vám to s najväčšou pravdepodobnosťou nepodarí. Ak ste tento stav vo svojej mysli dosiahli, je čas sa zamyslieť, ako by takéto vysoké zhodnotenie šlo dosiahnuť.

Investícia do kryptomien typu Bitcoin, Ethereum alebo akejkoľvek inej z prvej desiatky kryptomien (z hľadiska trhovej kapitalizácie) k tomuto cieľu zrejme nepovedie. Budete musieť investovať do meny, ktorá má dnes veľmi nízku hodnotu. Navyše by ste v nej mali vidieť niečo cenné, skrytý potenciál, ktorý zatiaľ zvyšku trhu uniká a dúfať, že trh časom túto situáciu napraví.

Nestrieľajte naslepo

Nehovorím teraz o nájdení no-name tokenu, návšteve jeho webu a nadobudnutiu pocitu, že to bude trefa do čierneho a To The Moon. Mám na mysli skutočne zásadnú fundamentálnu hypotézu, ako sa trh bude meniť, a ako by z toho mohla vami vybraná minca ťažiť. Svojím spôsobom uzatvárate stávku, ktorá bude víťazná v prípade splnenia týchto dvoch podmienok:

  • Vami vybranej kryptomene sa podarí presvedčiť investorov, že stojí za to do nej investovať a poskočí, povedzme z miesta nižšieho než 200 pokojne do Top 20.
  • Celý kryptotrh bude rásť a z hodnoty 180 miliárd USD (hodnota kryptotrhu v dobe písania tohto článku) sa dostane omnoho, omnoho vyššie.

Ak niektorý z týchto predpokladov nevyjde, nebude ani žiadny 50x zisk. Uvedomte si, že iba 9 digitálnych mien zaznamenalo v roku 2020 (a to bol rok zatiaľ najväčšieho boomu kryptomien) zhodnotenie vyššie než 50x.

Ako na zisk

Asi by ste radi počuli odpoveď na jednu zásadnú otázku: Do čoho teda máte investovať, aby ste si zaistili zisk 50x? Nedám vám žiadny konkrétny tip na niektorú z digitálnych mien, ale podelím sa s vami o metodiku, ktorou by som sa riadil, keby tento zisk chcem dosiahnuť:

  • Nájdite si token, ktorý sa z pohľadu trhovej kapitalizácie nenachádza na popredných miestach a z hľadiska fundamentu je postavený na „dobrých základoch”. Tým myslím, že by mal riešiť zaujímavú tému alebo problematiku (mať solídne poslanie), mať technológiu k úspešnému dosiahnutiu tejto misie a v neposlednom rade hlavne po všetkých stránkach skúsený tím.
  • Akonáhle máte zoznam niekoľkých zaujímavých mien, ktoré prešli týmto prvým hrubým sitom a zdá sa vám zaujímavé do nich investovať, je potrebné o nich získať čo najviac rôznych (zdanlivo aj nedôležitých) informácií. Pripojte sa na slack, reddit a všetky ďalšie komunikačné kanály, ktoré tím používa. Ponorte sa hlboko do ich histórie, aby ste zistili, či sa s niektorým z týchto projektov chcete naozaj spojiť.
  • Ste rozhodnutí? Investujte! Investujte, čo najlepšie svoju investíciu zabezpečte a nesiahajte na ňu. Staňte sa súčasťou komunity projektu, ktorý ste si vybrali. Myslím to vážne, napíšte dokumentáciu, pomôžte písať články, prekladajte, zoznámte sa s projektom a snažte sa zo všetkých síl projektu aktívne pomáhať. Možno nakoniec v projekte nájdete niečo, čo si vás získa a čo si zamilujete.

A nepredávajte, držte a nepredávajte, proste HODL, pokiaľ nebudete mať svojich vytúžených 50x. Pretože, aký by to inak vlastne malo zmysel…?

Mohlo by vás zaujímať: Hodl alebo hold – ide o preklep?

Záver

Určite mnohí z vás čakáte, že vďaka kryptomenám zarobíte poriadny balík a zabezpečíte seba, svoje rodiny, začnete si užívať život. A prečo nie? Sme stále na začiatku niečoho nového a šanca je veľká. Ale nič nie je zadarmo a je potrebné na sebe pracovať. Pracovať na sebe a pracovať pre dobro celej kryptokomunity. Verím, že potom sa svojho vytúženého ovocia dočkáte a splníte si svoje sny. Prajem vám veľa šťastia.

Prečítaj si aj: Návod ako eliminovať riziko obchodovania na burze