DeFi predbieha NFT
DeFi predbieha NFT. Zdroj: Shutterstock.com/Sashkin

NFT je v hype od júla a predaje CryptoPunks, Mutant Ape Yacht Club a pet EtherRock NFT lámali rekordy. Trh OpenSea dokonca prekonal celkové tržby 4 miliardy dolárov. V rôznych blockchainových sieťach sa ale rozbehlo mnoho nových projektov. Nedávny pokles objemu transakcií môže byť signálom, že sa investori snažia z tohto trhu stiahnuť.

V prvom štvrťroku 2021 boli ústredným bodom investorov protokoly decentralizovaného financovania (DeFi). Tento sektor však následne stagnoval, pretože trh NFT prešiel prvým býčím trendom. Teraz sa zdá, že sa karta znovu obracia. Pozrime sa na niekoľko znakov, ktoré potvrdzujú, že peniaze sa prelievajú z NFT do DeFi.

Rast DeFi tokenov

DeFi Perp je indexový token na kryptomenovej burze FTX, ktorý obsahuje 25 najlepších kryptomien súvisiacich s DeFi. Obsahuje aj Maker (MKR), Polkadot (DOT), Solana (SOL), Curve DAO Token (CRV), Uniswap (UNI) a SushiSwap (SUSHI).

Údaje z TradingView ukazujú, že cena DeFi Perp od 20. júla, keď sa dostala na dno na 5331 dolárov, rastie. Odvtedy sa do 2. septembra zvýšila o 138 % na denné maximum na 12 771 dolárov.

DeFi Perp 1D. Zdroj: TradingView
DeFi Perp 1D. Zdroj: TradingView

Rast je znakom toho, že finančné prostriedky začínajú prúdiť späť do ekosystému DeFi, rovnako ako denné objemy obchodov, pričom NFT klesá.

StormGain

Prečítaj si taktiež – Ďalšia burza v problémoch – UniSwap čelí vyšetrovaniu!

Ceny NFT ochladzujú

Nižšie uvedený graf sleduje dennú dolnú hranicu priemerných cien NFT predaných na trhu. Priemerná cenová hranica dosiahla 29. augusta maximum 1,02 Ether (ETH) a odvtedy sa stiahla späť na 0,5 ETH.

Sledovač cien NFT. Zdroj: Dune Analytics
Sledovač cien NFT. Zdroj: Dune Analytics

Skutočnosť, že NFT predávajú za nižšiu cenu, môže byť znakom toho, že trh sa nasýtil a hybnosť začína slabnúť.

Aktívny počet používateľov a transakcií na platformách DeFi narastá

Ďalším znakom toho, že ekosystém DeFi pokračuje v raste, je neustále sa zvyšujúci počet používateľov DeFi, ako je uvedené nižšie v údajoch z Dune Analytics.

Používatelia DeFi. Zdroj: Dune Analytics
Používatelia DeFi. Zdroj: Dune Analytics

Táto metrika sleduje počet jedinečných adries peňaženky, ktoré interagujú s protokolmi DeFi. Je možné, že niektoré z nich majú viacero adries. Pokračujúci vstup nových užívateľov do priestoru DeFi by mohol signalizovať taktiež rastúci trend sektoru.

ETH na 4 000 $

Cena ETH sa od dosiahnutia minima 1 706 dolárov 20. júla zvýšila o 125 %, pričom jeho najnovší nárast o 23 % tlačil cenu z 3 134 dolárov 30. augusta na maximum 4 029 dolárov 3. septembra.

Väčšina špičkových protokolov DeFi je umiestnených na serveri Ethereum. Altcoin je jedným z hlavných aktív ekosystému DeFi a široko sa používa.

ETH/USD 1D. Zdroj: TradingView
ETH/USD 1D. Zdroj: TradingView

DeFi TVL dosahuje nové historické maximum

Posledná metrika, ktorá naznačuje, že prebieha prelievanie peňazí do DeFi, je celková uzamknutá hodnota (TVL) vo všetkých protokoloch. Dňa 2. septembra toto číslo dosiahlo nové rekordné maximum 171,5 miliardy dolárov.

DeFi TVL. Zdroj: Defi Llama
DeFi TVL. Zdroj: Defi Llama

Predchádzajúce nárasty TVL boli do značnej miery spôsobené zvýšením cien BTC a ETH. Teraz je však situácia iná a DeFi je na ATH napriek tomu, že ETH ani BTC nie sú. To naznačuje, že nárast TVL viac súvisí s rastúcou hodnotou tokenov DeFi a zvýšeným používaním stablecoinov.

Mohlo by ťa zaujímať – Ako úspešne investovať – 5 zaujímavých rád

PrimeXBT Bitcoin Skupina
Páči sa vám tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdete na našom facebooku. Dajte nám like a dostávajte spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.