Burza UniSwap klesá.
burza UniSwap. Zdroj: Shutterstock, Vladimir Kazakov

Decentralizovaná burza Uniswap je pod drobnohľadom amerického úradu pre cenné papiere a burzy, ktorý zahájil vyšetrovanie. Zdá sa, že sme svedkami prvého väčšieho vyšetrovania DeFi projektu.

Uniswap čelí vyšetrovaniu

Ide o politickú záležitosť alebo sa má burza UniSwap naozaj obávať? Podľa nedávnych vyjadrení šéfa úradu Garyho Genslera je to dosť nejasné. Ten totiž už viackrát vyjadril svoje obavy z rastúceho krypto odvetia decentralizovaných financií. Podľa neho tento sektor ani zďaleka nie je decentralizovaný.

Môže ťa zaujímať: Binance US plánuje verejné kótovanie – kedy je IPO naplánované?

Šéf SEC Gary Gensler vyjadril svoje obavy z rýchlo rastúceho sektora kryptomien začiatkom augusta. Potom vystupňoval svoju kritiku protokolov DeFi a nedávno vyhlásil, že nie sú dostatočne decentralizované:

„Stále tu existuje jadro ľudí, ktorí ovládajú kód, dokonca majú pod svojou správou aj poplatky.“

Gensler je očividne zaujatý najmä proti projektom, ktoré často motivujú používateľov tým, že im ponúkajú cenné tokeny.

Ako zareagovala burza UniSwap?

Hovorca UniSwap uviedol to, čo je všetkým známe. Spoločnosť sa už v minulosti zaviazala, že bude dodržiavať právne predpisy.

Prečítaj si tiež: Niektorí analytici tvrdia, že BTC dosiahne target 180 000 dolárov

Každopádne z vyjadrení SEC a samotnej burzy nie je jasné ani to, čoho konkrétne sa obvinenie týka. Keďže ide o neverejné vyšetrovanie, tak sú obe strany nútené viesť mlčanie.

Ako to už býva zvykom, kryptomeny sú na takéto správy veľmi citlivé. V prípade tokenu UNI sa najskôr zdalo, že tlak ustojí, no opak bol pravdou. V čase písania tohto článku sme zaznamenali silný tlak medveďov, ktorý spôsobil pokles takmer o 9 %.

UNI/USD
UNI/USD 30m TF. Zdroj: TradingView

V našej VIP skupine každý deň obchodujeme a analyzujeme 50 párov na rôzne kryptomeny, forex a indexy. Pridaj sa do našej živej komunity a získaj bezkonkurenčný náhľad do trhových analýz, vďaka ktorým budeš mať prehľad o všetkom, čo sa deje na trhu. >>>Objednať VIP členstvo<<<

História a súčasnosť UniSwap

Decentralizovaná burza UniSwap je v podstate unikát. Projekt sa objavil úplne z ničoho nič ešte v lete roku 2020. Od tohto momentu sa odštartoval veľký boj s konkurenciou a najmä s burzou SushiSwap. Decentralizované burzy sú hrozbou najmä pre štandardné kryptomenové burzy, ako je Coinbase či Binance.

UniSwap aktuálne patrí medzi absolútnych gigantov sektoru DeFi. V apríli bol zaznamenaný týždenný objem obchodov v hodnote 10 miliárd USD.

Stále sa však vynárajú otázky o celkovej decentralizácií projektu, keďže je celá burza riadená centrálnym orgánom.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.