Čo je Ethereum (ETH) a ako funguje?

Spracované kryptomeny Ethereum bude trvale rásť
Ethereum bude trvale rásť. Zdroj: Shutterstock.com/Net Vector
BitmarketsBitmarkets

Ethereum vtrhlo na trh s kryptomenami ako uragán a po 2 rokoch za sebou nechalo všetky kryptomeny s výnimkou Bitcoinu. V nasledujúcich riadkoch preberieme, čo je Ethereum, v čom je revolučné, a prečo si s veľkou pravdepodobnosťou v nadchádzajúcich rokoch udrží svoju cenu. Taktiež sa pozrieme na to, čo je ERC20 token a ako fungujú Ethereum smart kontrakty. Práve vďaka ERC20 a Ethereu, sa rozmohli aj ICO projekty. Vysvetlíme vám čo je ICO a aký je jeho účel. Na záver vám vysvetlíme čo sú decentralizované aplikácie a kto je Vitalik Buterin. Poďme na to…

Čo je Ethereum a v čom je iné?

Zatiaľ čo trh ovládal Bitcoin a jeho kópie, ktoré chceli zlepšiť jeho hlavné vlastnosti, ktorými sú prenos a držanie hodnoty, Ethereum prišlo s niečím úplne unikátnym a novým. Týmto novým vynálezom boli smart kontrakty.

Dr. Gavin Wood, popredný vývojár Etherea, na jednej zo svojich prednášok povedal, že keď postavili základnú verziu Etherea, náhle vyvstala otázka, čo to vlastne postavili a čo všetko to bude vedieť robiť. Wood však ďalej vysvetlil, že Ethereum je vlastne decentralizovaný počítať (na blockchaine Etherea), ktorý nie je ani príliš dobrý, ani príliš rýchly. Na druhú stranu má tento počítač globálny charakter, nemôže sa zaseknúť, nemôže byť vypnutý, nemôže byť cenzurovaný, a bude všade, kde je internet. Vďaka týmto vlastnostiam môže Ethereum tvoriť smart kontrakty, ktoré navždy zmenili svet kryptomien (a snáď čoskoro zmenia aj celý svet internetu, aj ten reálny).

Ethereum Smart Kontrakty

Pod pojmom smart kontrakt si môžete predstaviť klasický kontrakt medzi dvomi alebo viacerými stranami. Je to špecifický počítačový kód, ktorý je postavený na blockchaine Etherea. Pre predstavu je možné si takýto smart kontrakt predstaviť na príklade automatu na nápoje. Automat má v sebe jednoduchý kód, ktorý sa automaticky vykoná po vhodení dostatočného počtu mincí a zvyšok po prepočítaní vráti. Žiadna zmluva, žiadna obsluha, iba automaticky sa vykonávajúci kód. Veľmi podobné je to aj pri Ethereu, s tým rozdielom, že Ethereum smart kontrakty nie sú viazané na jeden automat. Vďaka globálnemu charakteru je možné ich vykonávať všade. Samozrejme, na rozdiel od automatov na nápoje sú smart kontrakty na Ethereu ďaleko viac upraviteľné a open-source prístup umožňuje programovať vlastný smart kontrakt podľa potreby.

Príklad z praxe

Pravdepodobne si dokážete predstaviť, čo všetko takáto technológia môže znamenať pre reálny svet. Od nasledujúcich príkladov nás ešte delí podstatne väčšia miera adopcie kryptomien. Predstavte si, že chcete predať auto. Už nebudete musieť spisovať zložité zmluvy, ale budete môcť využiť vytvorený smart kontrakt a nastaviť cenu automobilu. Vo chvíli, kedy na adresu smart kontraktu nahrá iný používateľ požadovaný počet Etherov, tak sa kontrakt automaticky uskutoční. Následne sa na Ethereum blockchain zapíše, že auto už patrí novému majiteľovi a vám pripadne požadovaná čiastka Etheru.

Smart kontrakty sú modulovateľné, takže je možné nastaviť množstvo podmienok. Smart kontraktov sa tak môže zúčastniť viacej ľudí a môžu mať časovú platnosť, takže ak sa v našom príklade nepredá auto do mesiaca, smart kontrakt sa môže napríklad sám ukončiť. Toto všetko prebehne bez dodatočných zásahov a všetko bude viditeľné na blockchaine.

Mohlo by vás zaujímať: Dosiahnu kryptomeny všeobecnú adopciu už v roku 2019?

Čo je ERC20 token?

Už vieme, že Ethereum je decentralizovaným počítačom a zároveň má svoj vlastný blockchain, čo sú základy pre pochopenie nasledujúcich riadkov. Teraz sa pozrime na to, čo je ERC20 token. Na blockchaine Etherea existuje možnosť vytvoriť ERC20 tokeny, ktoré sa chovajú veľmi podobne ako Ether (mena Ethereum blockchainu). ERC20 tokeny je možné vytvoriť pravé vďaka existencii smart kontraktov. Takýto kontrakt sa potom stará o vytvorenie tokenov, o ich transakcie a sleduje ich počty.

Na blockchaine Etherea je možné vytvoriť vlastný kontrakt, ktorý potom zabezpečuje funkciu tokenov. Komunita však navrhla štandard, ktorý sa neskôr začal používať a tým sú práve ERC20 tokeny. Dôvodom bolo, že pre burzy je implementácia nových tokenov veľmi jednoduchá, pretože sú veľmi podobné (líšia sa napríklad v názve či skratke). Týmto štandardom sa tiež podarilo predísť zbytočným chybám v smart kontraktoch, ktoré sú nebezpečné pre užívateľov tokenov.

Tip redakcie: MyEtherWallet – peňaženka pre Ethereum a ERC-20 tokeny

Čo je ICO a aký je jeho účel?

Vďaka možnosti vytvárania ERC20 tokenov vzniklo niečo, čo dnes poznáme ako ICO mániu. Avšak, čo je ICO? Je to jednoduché vytvorenie nových tokenov v podstate sa vytvoril nový spôsob crowd-fundingu. Názov je odvodený od IPO (Initial public offering – prvá verejná ponuka akcií). Zjednodušene, odpoveďou na otázku čo je ICO je úvodná ponuka mincí. Novovznikajúce a už existujúce spoločnosti začali tvoriť vlastné tokeny a ponúkať ich verejnosti za Ether, čo neuveriteľne uľahčilo zisk financií pre rozvoj projektov. Užívateľom, ktoré si v ICO kúpia novovzniknutý token, to tiež dáva príležitosť pre niekedy až rozprávkové zisky. Môžeme sa napríklad pozrieť na OmiseGO, ktoré je ERC20 tokenom a od svojho ICO získalo na cene k dnešnému dňu 4829%. K ERC20 tokenom patrí tiež napríklad TRON alebo EOS (obidve tieto kryptomeny teraz prechádzajú z ERC20 tokenov na vlastný blockchain), ktorý má momentálne celkovú trhovú hodnotu približne 13 miliárd dolárov. Počet obchodovaných ERC20 tokenov presiahol 500 a celkovo ich je cez 80 000.

Písali sme na Kryptomagazine: Investovať do ICO sa oplatí, tvrdí najnovšia analýza

Decentralizované aplikácie

Decentralizované aplikácie sú pre Ethereum typické, pretože okrem iného umožňuje tvorbu decentralizovaných aplikácií. Mnoho z vás určite pozná CryptoKitties, decentralizovaná aplikácia, ktorá svojou popularitou zahltila celú Ethereum sieť. Princíp, na ktorom fungujú decentralizované aplikácie je jednoduchý. Za Ether si kupujete krypto mačičky, ktoré sú zapísané na blockchaine a sú tak neodcudziteľne vaše. Potom ich môžete krížiť alebo predávať. Najdrahšia krypto mačička sa predala za neuveriteľných 114 000 dolárov. Decentralizované aplikácie samozrejme nie sú len virtuálne hry a zberateľské predmety, ale tiež napríklad decentralizované burzy ako IDEX či Bancor.

Cena kryptomeny Ethereum

Ethereum má na rozdiel od väčšiny kryptomien jasnú fundamentálnu hodnotu, ktorá sa v nestálom prostredí vznikajúcich a zanikajúcich kryptomien opiera o niekoľko základných bodov. Ethereum bolo prvé vo svojej oblasti pôsobnosti a takisto ako Bitcoin z toho ťaží a ešte nejakú dobu aj ťažiť bude.

Kto je Vitalik Buterin?

Kto je Vitalik Buterin? Na vývoji Etherea sa podieľa veľmi vysoký počet vývojárov v čele s takou osobnosťou, akou je práve spomínaný Vitalik Buterin. Jednou z najdôležitejších vecí je samozrejme fakt, že pri každom presune ERC20 tokenov je potrebné zaplatiť poplatok v Ethere a vďaka stále rastúcemu počtu tokenov sa nemôže v blízkej dobe stať, že by Ethereum strácalo na hodnote, pretože sú potrebné. Rovnako tak rastie počet decentralizovaných aplikácií, ktoré využívajú Ether ako platidlo a to čím ďalej, tým rýchlejším tempom. Takže každý, kto si bude chcieť kúpiť krypto mačičku, za ňu zaplatí v ETH. Každý, kto bude chcieť na Bancore vymeniť tokeny, tiež zaplatí v ETH. A rozhodne sa nezdá, že by Ethereum strácalo dych. Práve naopak.

Tip: Viac o osobe Vitalik Buterin sa môžete dočítať v našom samostatnom článku: Vitalik Buterin

Záver

Teraz už viete, čo je Ethereum a prečo má vďaka všetkým týmto faktorom skutočnú hodnotu, ktorá minimálne v rámci strednodobého hľadiska vydrží. Taktiež sme vám vysvetlili, čo je ERC20 token, čo sú to Ethereum smart kontrakty a ako fungujú. A ako povedal Steve Wozniak, Ethereum má šancu stať sa novým Applom.

txbtxb

Najčítanejšie články

1

Rana pod pás pre slovenských dôchodcov: Namiesto 600 eur môžete dostať len 60

2

Oplatí sa tankovať prémiové palivá? Toto sú jeho (ne)výhody

3

Známy zamestnávateľ sa odtrhol z reťaze. Zamestnancom ponúkol zvýšenie platov o 38 %

4

Dôchodcovia dostanú v 2025 až 600 eur navyše, matky 2 186 eur

5

Pripravte sa na vojnu, odporúča EÚ svojim obyvateľom. Vraj si máme robiť zásoby jedla

PR články

Volebné zemetrasenie v USA: Boj Harrisová vs. Trump môže ovplyvniť aj vaše investície

Henrieta Balázsová  | 2. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Prezidentské voľby v USA naberajú nečakaný smer po tom, čo Demokratická strana oznámila výmenu svojho hlavného kandidáta.

Volebný boj v USA môže ovplyvniť aj vaše investície

Najväčšie investičné trendy roku 2024: Čo odhalí Online investičná konferencia?

Henrieta Balázsová  | 1. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Online investičná konferencia 2024, organizovaná spoločnosťou XTB, je každoročným lákadlom pre každého, kto chce mať prehľad o najnovších trendoch vo svete financií.

Investičná konferencia XTB

Sedem rokov vývoja prináša ovocie. BITmarkets predstavuje prevratný systém správy kryptoaktív

Henrieta Balázsová  | 31. októbra 2024

V luxusnom hoteli Mystery Budapest sa v tomto mesiaci uskutočnilo výnimočné podujatie „Crypto Made Simple". Stretli sa tu špičkoví odborníci, investori a nadšenci kryptomien, aby diskutovali o revolučných zmenách, ktoré prináša umelá inteligencia do sveta digitálnych mien.

BITmarkets a AI obchodovanie