Salvador je proti BTC. Zdroj: Shutterstock.com/Mehaniq
Salvador je proti BTC. Zdroj: Shutterstock.com/Mehaniq

Do salvádorského zákona o prijatí BTC, ktorý začne platiť 7. septembra, zostáva necelý týždeň. Väčšina opýtaných občanov je ale proti prijatiu kryptomeny nariadenej vládou.

Prieskum, ktorý uskutočnil inštitút verejnej mienky miestnej Stredoamerickej univerzity (UCA), zistil, že 70 % občanov je presvedčených, že zákon by mal byť zrušený. Viac ako 90 % opýtaných však tiež pripustilo, že kryptomene zle rozumie. Inštitút zaznamenal pre prezidenta hrozné hodnotenie verejného súhlasu – iba 7,64 %.

Salvádor je v zlej ekonomickej situácii

Zdá sa, že postoje k zákonu o Bitcoine sú prepojené s obavami zo slabej ekonomickej výkonnosti krajiny. Prieskum ukázal, že 45 % salvádorských občanov je presvedčených, že chudoba a nezamestnanosť sú dva najnaliehavejšie problémy, ktorým národ čelí. Až 43 % verí, že prijatím zákona o Bitcoine sa národná ekonomika zhorší.

Podľa Svetovej banky v súčasnosti 22,8 % obyvateľov Salvádoru žije pod hranicou chudoby. Priemerný ročný príjem v krajine je iba 3 800 dolárov. Viac ako dve tretiny občanov neverí, že sa miestna ekonomika zlepší, aj keď sa zvýši na minimálnu mzdu.

Prieskum tiež zistil, že 20 % občanov „otvorene tvrdí, že nevie, čo je Bitcoin“, a ďalších 70 % priznáva, že kryptomene zle rozumie. Podľa hrubého prekladu vedci vykonávajúci prieskum dospeli k záveru:

“Inými slovami, 9 z 10 občanov nemá jasnú predstavu o tom, čo je toto finančné aktívum.”

Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.

Bukele podporuje informovanosť o BTC

Počet občanov, ktorí nerozumejú Bitcoinu, sa oproti júlovému číslu 46 % znížil na polovicu. To naznačuje snahu vlády o zvýšenie informovanosti. Dňa 30. augusta Bukele zdieľal prvú štátom podporovanú bitcoinovú televíznu reklamu v krajine na Twitteri. Tá obsahovala animované návody, ako je možné vládnu digitálnu peňaženku „Chivo“ použiť na nákup tovaru.

Nasledujúci deň Bukele tweetoval obrázky bitcoinových bankomatov, ktoré by sa mali zaviesť v celej krajine. Prezident tvrdil, že 7. septembra bude v prevádzke 50 fyzických terminálov. 

S cieľom pomôcť získať podporu pre Bitcoiny vláda spustila aj charitatívnu kampaň, ktorá zhromažďuje dary BTC na financovanie zubných ošetrení chudobných. Kampaň „Bitcoin Smiles“ celkovo vyzbierala 1,02 BTC (zhruba 50 000 dolárov) zo 797 individuálnych príspevkov.

Napriek všetkému úsiliu vlády obavy stále pretrvávajú. Stovky miestnych občanov protestovali proti zákonu s odbormi a sociálnymi organizáciami 2. septembra.

Prečítaj si taktiež – Salvádor – infraštruktúra v krajine je pripravená pre adopciu BTC

PrimeXBT Bitcoin Skupina
Páči sa vám tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdete na našom facebooku. Dajte nám like a dostávajte spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.