FED stojí pred neľahkou úlohou
FED stojí pred neľahkou úlohou. Zdroj: shutterstock.com/boonchoke/Norman Chan

V súčasnosti sa odorávajú najhoršie udalosti od poslednej finančnej krízy v roku 2008 a preto mnohí ekonómovia porovnávajú tieto dve obdobia. Podľa správy News Bitcoin, Peter Schiff varoval, že súčasná kríza bude dokonca ešte horšia a ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb je zbytočné. FED preto stojí pred ťažkou úlohou.

Je pravdepodobné, že FED z dlhodobého hľadiska už nebude pokračovať v takej silnej reštriktívnej menovej politike. Zároveň môže pristúpiť ku kompenzácii vo forme kvantitatívneho uvoľňovania. Schiff vysvetlil, že po roku 2008 vlády zaviedli množstvo regulácií, no zdá sa, že história sa opakuje. Regulácie boli údajne príliš rázne a spôsobili viac škody ako úžitku, čo môžeme vidieť už dnes.

Vinníkom oboch finančných kríz má byť FED, ktorý je už prichystaný na kvantitatívne uvoľňovanie, o čom sme vás informovali skôr. Preto ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb nehrá žiadnu úlohu.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

FED má neľahkú úlohu

Samozrejme, kritika je vždy jednoduchá, ale vyriešenie problému komplikované. FED stojí pred neľahkou úlohou, kedy bojuje s infláciou prostredníctvom zvyšovania úrokových sadzieb a na druhej strane uvoľňuje peniaze do obehu. Zároveň dosiahnutie inflačného cieľa 2 % považujú mnohí za nereálne.

FED chce uvoľňovať peniaze s cieľom finančne pomôcť bankám v problémoch. Aj keď zatiaľ hovoríme vyslovene iba o americkom trhu, je pravdepodobné, že tento trend sa preleje aj do európskeho regiónu. Viac sa o tejto téme môžete dočítať v článku Hrozí aj na Slovensku krach bánk? K téme sa vyjadrila Národná banka Slovenska.

Na záver môžeme zhodnotiť, že ľudí nezaujíma či kríza bude väčšia alebo menšia a predovšetkým ich trápi pokles reálnej mzdy a vysoké ceny. Zároveň je každá kríza iná a preto nemôžeme predpokladať, že nastanú rovnaké udalosti ako v minulosti. Prostredie, v ktorom funguje bankový sektor je odlišné oproti roku 2008.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Mohlo by ťa zaujímať: Ak federálna vláda v USA nezasiahne, bankový systém zlyhá