Ak federálna vláda v USA nezasiahne, bankový systém zlyhá

Ekonomika Hrozí kolaps bankového systému
Hrozí kolaps bankového systému. Zdroj: shutterstock.com/FOTOGRIN
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Po krachu Silicon Valley Bank sa americká ekonomika „dostala do roku 2008”, kedy pád Lehman Brothers spôsobil niekoľko rokov trvajúcu recesiu. Ak federálna vláda nebude konať a nepoistí všetky bankové vklady v USA, tak hrozí jedna z najhorších recesií, akú Amerika zažila. Na zlú situáciu podľa bitcoin.com upozornil Americký kongresman Blaine Luetkemeyer.

Spustí sa domino efekt?

Krach bánk Silicon Valley Bank a Signature Bank poškodil dôveryhodnosť bankového sektoru v USA. Ako sme informovali prednedávnom, ohrozených môže byť až 40 000 menších bánk a firiem, ktoré mali vklady v SVB. Ich dôveryhodnosť v dôsledku posledných udalostí padá dole a veritelia si vyberajú svoje peniaze do väčších, aktuálne „bezpečnejších bánk” ako napríklad JPMorgan. Bidenova administratíva zatiaľ poistila vklady iba bankám Silicon Valley Bank a Signature Bank. Luetkemeyer sa na adresu aktuálnej situácie v bankovom sektore vyjadril:

„Ak to neurobíte, dôjde k útoku na vaše menšie banky… Každý si vyberie svoje peniaze a utečie do JPMorgan a do podobných bánk, ktoré sú príliš veľké na to, aby zlyhali, a tie sa zväčšia. A všetci ostatní sa budú zmenšovať a slabnúť a bude to naozaj zlé pre náš systém.”

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku

Najhorší scenár

Ak by klienti menších bánk prešli ku väčším, tak v bankovom sektore môže hroziť nedostatok likvidity. V dôsledku toho ďalšie banky ohlásia bankovú neschopnosť. Iba v SVB prišli klienti a banky o viac ako 200 miliárd dolárov.

V prípade problémov ďalšej európskej banky Credit Suisse sa špekuluje dokonca o znárodnení. Najväčší problém v súčasnosti predstavujú vysoké úrokové sadzby. Ktoré výrazne okliešťujú možnosti si zobrať výhodné úvery. Napriek tomu minulý týždeň Americká centrálna banka oznámila obnovenie kvantitatívneho uvoľňovania a pustila do obehu na záchranu ekonomiky takmer 200 miliárd dolárov.

Prečítaj si aj: Až 186 amerických bánk je po krachu SVB v rizikovom stave

Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.