Hrozí aj na Slovensku krach bánk? K téme sa vyjadrila Národná banka Slovenska

Ekonomika NBS sa vyjadruje ku krachu amerických bánk
NBS sa vyjadruje ku krachu amerických bánk. Zdroj: shutterstock.com/Sundry Photography/Zerbor
BITmarkets BITmarkets

Globálne trhy zažívajú šok v podobe krachovania amerických bánk. Americké akciové indexy reagujú prudkým prepadom, zatiaľ čo kryptomeny a drahé kovy stúpajú. Obavy z recesie narastajú a kvôli globalizácii si mnohí kladú otázku, či súčasné dianie nemôže negatívne ovplyvniť aj Slovensko. K situácii sa vyjadrila, podľa správy Pravda, aj Národná banka Slovenska (NBS).

NBS nevníma riziko krachu

NBS nevníma krachujúce americké banky ako problém pre slovenský bankový sektor. Vedúci oddelenia komunikácie Peter Majer vysvetlil, že slovenské banky sú konzervatívnejšie, viac diverzifikujú a ich modely sú úplne odlišné. Dokonca ich môžeme považovať za jedny z najstabilnejších v rámci EÚ.

Nedávno sme vás informovali o súčasnom stave slovenského bankovníctva. Banky dosahujú rekordné zisky a to aj napriek nevhodným makroekonomickým podmienkam. ECB totiž plánuje aj naďalej zvyšovať úrokové sadzby pravdepodobne o 50 bázických bodov, čo spôsobuje predražené finančné produkty, z ktorých profitujú predovšetkým komerčné banky.

Zisk bankového sektora na Slovensku

Zisk bankového sektora na Slovensku. Zdroj: NBS

Úrokové príjmy bánk tvorili 1,74 miliardy eur, zatiaľ čo neúrokové 938 miliónov eur v roku 2022. Dokonca sa očakáva, že tento trend bude pokračovať a banky by mali akumulovať v roku 2023 ešte vyššie zisky. A to aj napriek nedávnym udalostiam na americkom trhu, ktoré by nemali podľa NBS Slovensko negatívne ovplyvniť.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Slovensko je ovplyvňované západnou ekonomikou

Je potrebné brať na vedomie, že aj keď nevidíme priamy vplyv na slovenské banky, riziko, že ich to ovplyvní je stále reálne. Globalizácia zabezpečuje prelievanie makroekonomických faktorov po celom svete bez ohľadu na to, či sú negatívne alebo pozitívne. USA je ekonomicky úzko prepojená s EÚ a navyše dopady môžu byť viditeľné až s časovým odstupom.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Aj expozícia Silvergate banky v burze FTX sa prejavila až po 4 mesiacoch. Rovnako nie je jasné, či je USA v recesii už teraz alebo je to otázka blízkej budúcnosti, ako sme vás informovali. Preto aj dôsledky nedávne skrachovaných bánk budú viditeľné až neskôr.

Mohlo by ťa zaujímať: Americká centrálna banka razantne reaguje na pády bánk

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.