Binance recenzia – Návod, skúsenosti, poplatky a futures obchodovanie | 2023

Plus Binance návod
Binance návod. Zdroj: Shutterstock.com/Nadezda Murmakova
BitmarketsBitmarkets

Binance je v súčasnosti najväčšia kryptomenová burza na svete a spracováva najväčší denný objemov obchodov. Bola založená v roku 2017 a má sídlo na Kajmanských ostrovoch. Iba pár mesiacov od založenia sa jej podarilo dostať medzi TOP 10 búrz na svete a netrvalo dlho, kým sa dostala na prvú priečku. Práve Binance je často prvou platformou, na ktorú vstupujú nováčikova do kryptomenového trhu. Poďme sa teda detailnejšie na túto burzu pozrieť a ukázať si, čo všetko ponúka. V tomto článku sme pre teba pripravili kompletný Binance návod. Zároveň obsahom je aj Binance recenzia. Aké má Binance poplatky a futures návod.

V článku sa dozvieš:

  • Ako si založiť účet
  • Ako obchodovať na burze
  • Návod na spotové obchodovanie
  • Návod na futures obchodovanie
  • Margin obchodovanie
  • Ako funguje staking
  • A veľa ďalšieho
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Spočiatku ponúkala platforma iba vymieňanie kryptomien medzi jej používateľmi, no neskôr rozšírila svoje pôsobenie. Binance spracováva okrem kryptomenových transakcií aj širokú škálu fiatových mien. Jednou z hlavných výhod burzy Binance je jej široká škála kryptomien, ktoré môžu používatelia obchodovať. Pre nováčikov môže byť taktiež výhodou dostupnosť v mnohých jazykoch a prívetivé užívateľské rozhranie. Nasledujúca tabuľky poskytuje porovnanie TOP 10 búrz podľa denného objemu.

TOP 10 búrz na svete. Zdroj: Coinmarketcap

TOP 10 búrz na svete z dňa 27.08.2021. Zdroj: Coinmarketcap

Poplatky na Binance

Burza Binance dokáže konkurovať ostatným aj svojimi poplatkami. Binance si neúčtuje poplatky za vklad. Za každý výber však platia užívatelia paušálny poplatok na pokrytie transakčných nákladov na presun kryptomeny z ich účtu na Binance.

Poplatky za výber sú určené sieťou blockchain a môžu kolísať bez predchádzajúceho upozornenia v dôsledku faktorov, ako je napríklad preťaženie siete. Z toho dôvodu je potrebné sledovať aktuálnu výšku poplatkov za výber podľa oficiálnej tabuľky od Binance, kde sa nachádza zoznam všetkých kryptomien s poplatkami za výber.

Následne Binance podľa tabuľky pre trading poplatky určuje poplatky za obchodovanie na spotovej burze a futures burze.

Poplatky sa môžu líšiť aj podľa tvojho VIP levelu. To, ako zvýšiš svoj VIP level na burze Binance sa dočítaš TU. Level VIP môžeš získať vtedy, keď obchoduješ s 50 BTC na spotovej burze alebo s 250 BTC na futures burze. Všetci VIP na spotovom trhu sú tiež VIP na trhu s futures. Výpočet prebieha podľa kumulatívneho 30-dňového obchodovania a 24-hodinový zostatok sa aktualizuje nasledujúci deň. VIP ti umožní dosiahnuť aj zvýšený limit výberu na 100 BTC za deň, tvorbu podúčtu a zľavy na poplatky, ktoré zobrazuje nasledujúca tabuľka:

VIP zľavy na Binance. Zdroj: Binance

VIP zľavy na Binance. Zdroj: Binance

Ďalší spôsob, ako poplatky znížiť, je pomocou tokenu BNB. Binance má svoju vlastnú kryptomenu s názvom Binance Coin (BNB). Stačí túto kryptomenu nakupovať, držať ju v peňaženke a zapnúť si BNB poplatky dole na stránke ovládacieho panela tvojho účtu alebo na stránke s výpisom poplatkov. Pri ďalšom obchodovaní potom budú všetky poplatky hradené práve v BNB tak, že sa ti budú automaticky strhávať. Za to však získaš zľavu na poplatkoch vo výške 25 %, čo nie je málo! Na účte ale musíš mať dostatok BNB na uhradenie poplatku.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Zákaznícka podpora – Binance recenzia

Ak potrebuješ vyriešiť nejaký problém týkajúci sa platformy Binance, stačí ísť na domovskú stránku a úplne dole nájdeš sekciu Podpora:

  1. Klikni na záložku Odoslať žiadosť
  2. Vyber si kategóriu a podúroveň kategórie podľa svojho problému
  3. Dole sa ti zobrazia rady a odpovede

Nápomocná môže byť aj záložka Centrum podpory, kde taktiež môžeš podľa výberu kategórie dôjsť k vyriešeniu svojho problému.

Podpora naBinance. Zdroj: Binance

Podpora na Binance. Zdroj: Binance

Založenie účtu

Účet na burze Binance si môžeš založiť cez tento odkaz. Registrácia je veľmi jednoduchá, prehľadná a rýchla. Je potrebné dodržať nasledujúce kroky:

  1. Zadáš svoj e-mail a heslo a následne potvrdíš, že nie si robot
  2. Na e-mail dostaneš potvrdzovaciu správu, z ktorej opíšeš kód a zadáš ho do registračnej stránky Binance
  3. Účet si zabezpeč

Zabezpečenie a overenie účtu

V pravom hornom rohu máš medzi objednávkami a notifikáciami ikonku tvojho profilu. Následne klikni na políčko bezpečnosť. Odporúčame zabezpečiť účet cez 2FA okamžite po registrácii. 2FA ti umožňuje dvojfaktorové potvrdenie tvojej identity pred vstupom na burzu. Ide o kombináciu niečoho, čo si pamätáš (napr. heslo) a niečoho, čo vlastníš (napr. telefón). Pre dvojfaktorové overenie sa používa aplikácia Google Authenticator, ktorá generuje náhodné kódy v krátkych časových intervaloch.

Zabezpečenie a overenia na Binance. Zdroj: Binance

Zabezpečenie a overenia na Binance. Zdroj: Binance

Verifikáciou a zabezpečením získaš navyše výhodu v podobe vyššieho denného limitu na výber. Denné limity pre výber boli upravené na 0,06 BTC pre účty, ktoré dokončili iba základné overenie účtu. Táto zmena platí pre nové registrácie účtov a je účinná pre existujúcich používateľov od 23. augusta 2021. Ak dokončíš úplné overenie identity, zvýšiš svoje denné limity pre výber až na 100 BTC.

Podľa správy Binance však od 19. októbra 2021 bez ohľadu na to, kedy si založil účet, platí, že bez overenia KYC ti stopnú možnosť obchodovať. Výbery však aj naďalej budú funkčné. Ak teda plánuješ v budúcnosti obchodovať na burze Binance, overeniu KYC sa nevyhneš. Poďme sa teda pozrieť na postup pri KYC overení:

  1. Klikni na ikonku profilu a následne na položku Identifikácia
  2. Potvrď krajinu bydliska, resp. osobné informácie – základné overenie
  3. Nahraj fotografiu tvojho dokladu totožnosti spredu aj zozadu a pomocou web-kamery alebo mobilu sa odfoť, čím potvrdíš vlastníctvo preukazu. Ak ti nebude fungovať jedna z možností, skús vyskúšať tú druhú – čiastočné overenie
  4. Zašli doklad o adrese (bankový výpis, účet za energie) – pokročilé overenie

Nasledujúca tabuľka zobrazuje detailný prehľad rozdielov medzi jednotlivými úrovňami overenia:

Overenie KYC na Binance. Zdroj: Binance

Overenie KYC na Binance. Zdroj: Binance

Vklad peňazí na Binance

Predtým, ako sa pozrieme na možnosti obchodovania na burze Binance, je potrebné vložiť prvé peniaze. Tvoj aktuálny stav peňaženky nájdeš na domovskej stránke burzy vpravo hore pod názvom Peňaženka -> Prehľad. Následne sa ti zobrazí možnosť vložiť peniaze prostredníctvom kliknutia na políčko Vklad.

Vklad peňazí na Binance. Zdroj: Binance

Vklad peňazí na Binance. Zdroj: Binance

Zo začiatku bolo možné na burzu vložiť iba kryptomeny, no dávno tomu už tak nie je. Ako vidíme na obrázku vyššie, máš na výber:

  • Vklad kryptomeny
  • Vklad fiat meny
  • Kúpiť krypto kreditnou kartou
  • Kúpiť krypto prostredníctvom P2P

Vklad kryptomeny

  1. Vyber si kryptomenu zo zoznamu, ktorú chceš vložiť a sieť
  2. Vygeneruj si adresu vkladu (ak ju máš, zobrazí sa ti pod sieťou)
  3. Choď na externú platformu, z ktorej chceš posielať peniaze a skopíruj adresu vkladu
  4. Po potvrdení prevodu blockchainom prídu peniaze na burzu Binance
Vklad krypto na Binance. Zdroj: Binance

Vklad krypto na Binance. Zdroj: Binance

Vklad fiat meny

  1. Vyber si menu a spôsob platby
  2. Zadaj sumu a údaje o svojej platobnej karte. Ak kartu na burze nemáš, tak klikni na Pridať novú kartu
  3. Zadaj fakturačnú adresu a potvrď prevod
  4. Budeš presmerovaný na tvoju banku pre potvrdenie transakcie

Možnosťou je aj vklad SEPA, ktorý je však zatiaľ pozastavený.

Vklad kreditnou kartou

  1. Vyber si sumu fiat meny, ktorú chceš minúť a kryptomenu, ktorú chceš prijať
  2. Vyber spôsob platby – hotovosť alebo Visa.
  3. Ak kartu nemáš, zopakuj tie isté kroky ako v predošlom prípade a nasledujúci postup je už rovnaký.

 

Vklad prostredníctvom P2P

Vklad cez P2P je možnosť, ku ktorej sa dostaneš aj cez domovskú stránku cez záložku Obchodovať -> P2P. Ide o spôsob, ktorý umožňuje obchodovanie kryptomien na základe vlastných podmienok. Viac o P2P sa dočítaš v kapitole o možnostiach obchodovania.

Vklad prostredníctvom P2P. Zdroj: Binance

Vklad prostredníctvom P2P. Zdroj: Binance

Možnosti obchodovania na burze Binance

Už na prvý pohľad sa Binance odlišuje od konkurencie svojím intuitívnym rozhraním, ktoré každý rýchlo pochopí. Po úspešnej registrácii sa ti zobrazí domovská stránka, ktorú vidíš na obrázku nižšie. Asi najdôležitejšou záložkou je obchodná platforma, na ktorej sa obchodujú kryptomeny.

Binance domovská stránka

Binance domovská stránka. Zdroj: Binance

Ako vidíš, máš na výber hneď niekoľko možností:

  • Základné
  • Klasické
  • Pokročilé
  • Marža
  • P2P
  • Akciový token

Základné obchodovanie

Základné obchodovanie ti ponúka možnosť vybrať si menu, ktorú chceš nakúpiť a menu, za ktorú chceš nakupovať. Stačí tak zadať iba množstvo, ktoré plánuješ minúť, resp. získať. Ide tak o rýchly nákup kryptomien.

Základné obchodovanie na Binance. Zdroj: Binance

Základné obchodovanie na Binance. Zdroj: Binance

Klasické obchodovanie

Klasické obchodovanie je už zložitejší spôsob obchodovania v porovnaní so základným. Toto zobrazenie postačuje väčšine používateľom.

  • Naľavo sa nachádza order book a aktuálna cena aktíva. Order book predstavuje záznam nákupných a predajných príkazov.
  • V strede sa nachádza sviečkový graf a pod grafom vidíme možnosť zadať príkaz na obchodnú pozíciu.
  • Napravo sa nachádza zoznam ďalších aktív, zrealizované obchody a taktiež tvoje obchody.
Binance klasické zobrazenie. Zdroj: Binance

Klasické obchodovanie na Binance. Zdroj: Binance

V prípade, že máš záujem modifikovať sviečkový graf, tak v pravom hornom horu nad grafom máš možnosť prepnúť ho na zobrazenie TradingView. Následne sa ti naľavo od grafu zobrazia jednotlivé nástroje na kreslenie.

Pokročilé obchodovanie

Pokročilé obchodovanie je veľmi podobné zobrazenie ako klasické obchodovanie. Hlavnou zmenou je usporiadanie jednotlivých údajov. Tentokrát je na ľavo sviečkový graf a pod ním sú otvorené obchodné pozície a ich história. Napravo sa nachádza order book a zrealizované obchody a napravo od toho je možnosť zadávania príkazov.

Binance pokročilé zobrazenie. Zdroj: Binance

Pokročilé obchodovanie na Binance. Zdroj: Binance

Marža

V prípade, že si vyberieš možnosť Marža, otvorí sa ti klasické zobrazenie, kde máš možnosť využiť pákový efekt. Prostredníctvom páky si pri obchodovaní dokážeme požičať prostriedky. Svoju investíciu tak dokážeš niekoľkokrát znásobiť podľa toho, akú veľkú páku si vyberieš. Výnosy a straty z obchodu však znáša iba ten, kto si prostriedky požičal. Obchodovanie s pákou sa neodporúča začiatočníkom a obzvlášť na kryptomenovom trhu, kde je volatilita vysoká a nevyspytateľná.

P2P

Ďalšou možnosťou obchodovania je systém P2P, ktorý umožňuje obchodovanie kryptomien na základe vlastných podmienok. Peer-to-peer je sieť, kde komunikujú priamo užívatelia burzy. Výhodou P2P je, že s rastúcim množstvom užívateľov rastie aj celková dostupná prenosová kapacita.

Od 19. augusta 2021 bola peňaženka P2P integrovaná do fondovej peňaženky. Peňaženka P2P sa už nebude používať a všetky transakcie P2P sa budú uskutočňovať prostredníctvom fondovej peňaženky. Počas tejto integrácie dôjde ku skorým aktualizáciám a odhaduje sa, že budú dokončené do konca roka 2021.

P2P obchodovanie na Binance. Zdroj: Binance

P2P obchodovanie na Binance. Zdroj: Binance

Akciové tokeny

Poslednou možnosťou je obchodovanie akciových tokenov, ktoré poskytovalo obchodovanie s niektorými akciami prostredníctvom kryptomien. Táto možnosť je podľa vyhlásenia spoločnosti Binance ukončená dňom 14. 10. 2021.

Obchodovanie akciových tokenov na Binance. Zdroj: Binance

Obchodovanie akciových tokenov na Binance. Zdroj: Binance

Spotová burza – Binance návod

Spotová burza znamená obchodovať kryptomeny za aktuálne trhové ceny. Spotový trh sa často označuje aj za „fyzický trh” alebo „hotovostný trh”. Vysporiadanie a presun peňazí môže trvať istý čas, avšak to nič nemení na tom, že predávajúci a kupujúci sa už dohodli za aktuálnu cenu. Ak hovoríme o spotovej cene, tak máme na mysli cenu, ktorá je aktuálna v danej sekunde. Predtým, ako sa pustíme do zadávania nákupných a predajných objednávok, je potrebné vysvetliť si niektoré pojmy. V prípade, že zvolíme možnosť pokročilého zobrazenia obchodovania, tak následne vidíme napravo na spotovej burze tri hlavné možnosti:

  • Limit
  • Trh
  • Príkaz stop-limit

Limit

Limit – ak si zvolíš možnosť limit, tak máš k dispozícii nastavenie  konkrétnej ceny, za ktorú plánuješ určité množstvo kryptomeny predať alebo nakúpiť. Tvoj príkaz bude následne zaradený do order booku. Tvoja ponuka je teda zverejnená a ostáva už len počkať, kedy sa nájde druhá strana, ktorá bude s tvojou ponukou súhlasiť a obchod sa realizuje. Limit order sa môže naplniť okamžite alebo nikdy. Všetko záleží na tom, či sa cena začne uberať smerom k tvojej ponuke.

Príklad:

  • Trhová cena BTC = 47 870 $
  • Limit nákup = 46 500 $
  • Limit predaj = 49 500 $

Spotová trhová cena BTC je na hodnote 47 870 $. My predpokladáme, že support sa nachádza na hladine 46 500 $ a teda plánujeme nakúpiť práve na tejto hodnote, pretože si myslíme, že cena sa od tejto hodnoty odrazí smerom nahor. Preto zadávame nákupný limitný príkaz na hodnote 46 500 $. Následne si len zvolíme množstvo BTC, ktoré plánujeme na danej hladine kúpiť. V našom prípade ide o 1 BTC.

Limitný príkaz na nákup. Zdroj: Binance

Limitný príkaz na nákup. Zdroj: Binance

Na druhej strane ak vlastníme BTC a očakávame, že cena sa od hladiny 49 500 $ odrazí smerom nadol, tak zadáme predajný limitný príkaz na hladine 49 500 $. Následne si len zvolíme množstvo BTC, ktoré plánujeme na danej hladine predať. V našom prípade ide o 1 BTC.

Limitný príkaz na predaj. Zdroj: Binance

Limitný príkaz na predaj. Zdroj: Binance

Ako vidíme, tak ceny limitných príkazov nie sú rovnaké ako spotová trhová cena.

  • Ak plánujeme v budúcnosti nakúpiť lacnejšie, než je aktuálna spotová cena, tak zadáme nákupný limitný príkaz.
  • Ak naopak plánujeme v budúcnosti predať drahšie, ako je aktuálna trhová cena, tak zadáme predajný limitný príkaz.

Za spotovú cenu vieš nakupovať a predávať aj cez limitné objednávky a to tak, že:

  1. Ak chceš nakupovať – do kolónky cena vyber posledný riadok z order booku (knihe objednávok) na strane predajov.
  2. Ak chceš predávať  – do kolónky cena vyber prvý riadok z order booku (knihe objednávok) na strane nákupov.

Odporúčame však používať nasledujúcu možnosť Trh, a to v prípade, že chceš obchodovať za okamžitú spotovú cenu a vyhnúť sa limitnej objednávke. Order book sa zvyčajne hýbe veľmi rýchlo a môže sa stať, že ak chceš limitnou objednávkou ihneď nakúpiť alebo predať za spotovú cenu, tak nestihne sa ti príkaz uskutočniť v celom objeme. Preto sa poďme pozrieť na druhú možnosť, ktorou je Trh.

Trh

Trh – inak nazývaný ako trhový alebo market order či príkaz. Ide o obchodovanie s aktuálnou spotovou cenou v danom momente. Na rozdiel od limitnej objednávky vieme obchodovať danú kryptomenu okamžite a nemusíme čakať na potvrdenie z druhej strany. Ak chceš nakupovať na spotovom trhu za okamžitú cenu, tak tvoja objednávka sa hneď spáruje s najvýhodnejšou ponukou. S predajom to na druhej strane funguje úplne rovnako. Výhodou je, že cenu ti určí Binance na základe spotovej hodnoty a ty nemusíš ručne zadávať konkrétnu sumu.

Trhový príkaz na nákup. Zdroj: Binance

Trhový príkaz na nákup. Zdroj: Binance

Stop-limit

Stop-limit je tretia možnosť obchodovania na spotovej burze Binance. Aj tu vytvárame limitné objednávky, ale až v čase, keď cena kryptomeny prekročí dopredu zadané hodnoty. Hodnoty, ktoré potrebuješ zadať, sú:

  • Cena – označuje sa na burze ako Stop. Na tejto cene sa vytvorí limitný príkaz, ktorý vznikne v order booku. Stop cena je podmienka, ktorá musí byť splnená, aby cena vytvorila limitnú objednávku.
  • Limit – je to cena, pri ktorej je nákup alebo predaj zrealizovaný. Ide o limitnú objednávku, ktorá vznikne v momente, keď cena dosiahne Stop cenu.
  • Čiastka – množstvo kryptomeny, ktorú chceš nakúpiť, resp. predať

Ďalej je potrebné vysvetliť si rozdiel medzi Stop-limit a Stop-loss. Ako už bolo uvedené, príkaz Stop-limit kombinuje príkaz stop a limit. Čo je však Stop-loss?

Stop-limit a Stop-loss

Príkaz Stop-loss hovorí burze, aby kúpila alebo predala kryptomenu okamžite, keď trhová cena dosiahne konkrétnu cenu alebo sa cez ňu pohybuje. Tento mechanizmus môže spôsobiť, že konečná realizovaná cena, za ktorú sa objednávka vyplnila, sa môže líšiť. To znamená, že Stop-loss príkaz sa líši od limitného príkazu, ktorý je možné vyplniť iba za tvoju limitnú cenu alebo lepšiu.

Ak napríklad nastavíš príkaz Stop-loss na predaj BTC, keď trhová cena klesne na 45 000 dolárov, Stop príkaz sa spustí, keď cena dosiahne 45 000 dolárov, ale realizovaná cena sa môže mierne líšiť, pretože systém používa trhový príkaz na predaj čo najskôr.

  • Stop-loss zadávame pod aktuálnu trhovú cenu 
  • Take profit zadávame nad aktuálnu trhovú cenu

Príkaz Stop-loss môže zabrániť veľkým stratám a príkaz Take profit ti umožňuje vyberať zisky, aj keď nie si prítomný.

Príklad Stop-limit na nákup – Trhová cena BTC je 30 000 $. Plánujeme nakúpiť v prípade, že rastúci trend bude pokračovať. Nechceme však za BTC platiť príliš veľa, ak rýchlo začne rásť, preto musíme limitovať cenu, ktorú zaplatíme.

Predpokladajme, že hodnotu 31 000 $ považujeme na zlomovú cenu, keď BTC začne rásť. Rozhodneš sa použiť príkaz Stop-limit na nákup na otvorenie pozície v prípade, že dôjde k tomuto rastu. Svoju stop cenu nastavíš na 31 000 $ a limitnú cenu na 31 500 $. Hneď ako BTC dosiahne 31 000 $, je zadaný limitný príkaz na nákup BTC za 31 500 $. Upozorňujeme, že 31 500 $ je tvoja limitná cena, takže ak sa trh príliš rýchlo zvýši, tvoja objednávka nemusí byť úplne vybavená. Príklad bude vyzerať na burze Binance následovne:

Stop-limit na nákup. Zdroj: Binance

Stop-limit na nákup. Zdroj: Binance

Príklad Stop-limit na predaj – Predstav si, že si kúpil BTC na hladine 28 500 $ a teraz stojí 30 000 $. Aby si predišiel stratám, rozhodneš sa použiť Stop-limit príkaz na predaj BTC, ak cena klesne späť k tvojmu vstupu. Nastavíš Stop-limit objednávku so stop cenou 28 900 $ a limitnou cenou 28 500 $ (cena, za ktorú si kúpili Bitcoin). Ak cena dosiahne 28 900 $ dolárov, bude zadaný limitný príkaz na predaj BTC za 28 500 $. Príklad bude vyzerať na burze Binance následovne:

Stop-limit na predaj. Zdroj: Binance

Stop-limit na predaj. Zdroj: Binance

Prečo je Stop cena a Limit cena odlišná a prečo používať Stop-limit objednávky?

Stop-limit objednávky sú dobrou voľbou, ak chceš kupovať, resp. predávať, ale nie za každú cenu. Používanie bežných príkazov Stop-loss ti môže spôsobiť stratu zisku alebo zaplatenie väčšej sumy, ako si mal v úmysle. Zvlášť to platí pri kryptomenách, ktoré sú vysoko volatilné. Príkaz Stop-loss sa vyplní za dostupnú trhovú cenu. Môže sa tak stať, že objednávka sa vyplní za cenu, s ktorou nebudeš spokojní.

Pri objednávke Stop-limit si môžeš byť istý, že cena sa nebude líšiť od toho, čo si nastavil. Stop-limit objednávky ti umožňujú vziať si zisk, keď trh stúpa, alebo kupovať, keď trh klesá. Aj keď nie je zaručené, že tvoja limitná objednávka bude zrealizovaná, vždy dostaneš požadovanú cenu alebo lepšiu.

Nevýhoda používania Stop-limit objednávok

Stop-limit príkazy majú rovnaké nevýhody ako limitné príkazy, hlavne preto, že neexistuje žiadna záruka, že sa vykonajú. Limitná objednávka sa začne plniť až vtedy, keď dosiahne stanovenú cenu alebo lepšiu. Táto cena však nemusí byť nikdy splnená. Aj keď vytváraš medzeru medzi limit a stop cenami, rozdiel (spread) nemusí niekedy stačiť. Vysoko volatilné kryptomeny môžu tento spread preskočiť.

Futures burza

Predtým, ako začneš obchodovať na burze futures, je potrebné otvoriť účet. Na domovskej stránke burzy Binance otvoríš možnosť Deriváty -> Prehľad Binance Futures.

Binance futures. Zdroj: Binance

Binance futures. Zdroj: Binance

Následne ťa burza presmeruje na stránku Binance futures, kde sa ti v strede zobrazí možnosť otvoriť účet. Po otvorení sa ti zobrazí pokročilé rozhranie obchodovania na burze Binance futures. V rovnakom rozhraní sme pracovali aj na spotovej (aktuálnej) burze.

Binance futures - otvorenie účtu. Zdroj: Binance

Binance futures – otvorenie účtu. Zdroj: Binance

Následne sa zobrazí okno, v ktorom budeš mať vysvetlené základné informácie týkajúce sa obchodovania na burze Binance futures. Samotné obchodovanie a detailnejší postup pri obchodovaní si vysvetlíme neskôr. Teraz si však priblížime dialógové okno, ktoré ti Binance poskytne v nasledujúcich 5 krokoch:

  1. Previesť maržu – presun peňazí na účet futures ako maržu pre obchod s futures
  2. Finančná páka a marža – úprava páky a prepínanie medzi izolovaným/kombinovaným režimom
  3. Režim pozície – výber jednosmerného alebo hedge režimu pozície
  4. Typ príkazu – rovnaký výber ako pri spotovej burze – Limit/Trh/Stop-limit
  5. Zavrieť pozíciu 

Nasledujúci obrázok poskytuje lepší pohľad na pozície, kde sa jednotlivé body nachádzajú.

Binance futures prvé kroky. Zdroj: Binance

Binance futures prvé kroky. Zdroj: Binance

1. Vklad peňazí na futures burzu

Po rozkliknutí ikonky, ktorú sme si ukázali v prvom kroku, budeš mať možnosť previesť si peniaze z fiatu/spotu na futures burzu. Stačí jednoducho vybrať množstvo kryptomeny a odkiaľ/kam majú peniaze prejsť. Akonáhle budú peniaze prevedené, tak ich budeš mať možnosť vidieť vpravo dole v okne Aktíva.

2. Finančná páka a marža

Ako vidíš na obrázku, máš na výber políčko Kombinovaná a 20x. Nasledujúce obrázky poskytujú prehľad v prípade, že si vyberieš obidve možnosti.

Kombinovaná marža – ak je pozícia zlikvidovaná, môže nastať strata celého zostatku marže spolu so zvyšnými otvorenými pozíciami aktíva. Ak si si napríklad vybral režim kombinovanej marže na trvalý kontrakt BTCUSD, otvorené pozície trvalého kontraktu BTCUSD zdieľajú iba zostatok marže v BTC. Riskuješ teda celý účet. Aktíva ale môžeš použiť na transakcie akéhokoľvek páru.

Izolovaná marža – ak je pozícia zlikvidovaná, nastane strata iba jednotlivej pozície obmedzením výšky marže. Riskuješ iba výšku účtu daného obchodného páru. Aktívum sa však dá použiť iba na určitý obchodný pár.

Finančná páka – upraviť finančnú páku vieš pohybom myši na osi od 1x do 125x. Čím vyššia páka, tým vyšší potenciál zisku, ale aj riziko. Čím vyššiu páku zvolíš, tým bližšie vznikne likvidačná cena pri trhovej (aktuálnej) cene. Ak je likvidačná cena blízko, je vysoko pravdepodobné, že tvoja pozícia bude zlikvidovaná. Obzvlášť rizikové je to pri volatilnom aktíve, akým sú kryptomeny.

S účinnosťou od 27. júla 2021 zaviedol Binance Futures limity na finančnú páku pre používateľov so zaregistrovanými účtami futures menej ako 60 dní. Budú platiť nasledujúce limity na finančnú páku:

  • Pre nové účty – maximálna páka 20x
  • Pre existujúce účty pod 60 dní – nemožno zmeniť otvorenú pozíciu s menšou pákou ako 20x nad finančnú páku 20x a v prípade otvorenej pozície s viac ako 20x pákou sa môže používateľ rozhodnúť, či si pozíciu nechá, ale nemôže ju zvyšovať.

3. Režim pozície

Po rozkliknutí ikonky, ktorú sme si zobrazili pri predošlom obrázku, zvolíme možnosť Predvoľby -> Režim pozície.

Režim pozície. Zdroj: Binance

Režim pozície. Zdroj: Binance

V jednosmernom režime môžeš na jednej zmluve držať pozície iba v jednom smere. Ak napríklad otvoríš short pozíciu, očakávaš, že cena klesne. Medzitým budeš chcieť otvoriť aj long pozíciu na kratší časový úsek. Nebudeš však môcť pozície otvoriť v oboch smeroch súčasne. Otváranie pozícií v oboch smeroch by malo za následok vzájomné zrušenie sa.

V režime hedge môžeš držať pozície long aj short v tom istom kontrakte. Tento režim musíš pre USDⓈ-M Futures and COIN-M Futures nastaviť individuálne.

4. Typ príkazu

Tu si jednoducho zvolíš, aký typ príkazu plánuješ využiť. O jednotlivých typoch Limit, Stop a Stop-limit sme si hovorili pri spotovom trhu. Ide v postate o rovnaké typy príkazov.

5. Zavrieť pozíciu

Otváranie a zatváranie pozícií v režime hedge sa líši od jednosmerného režimu. Ak chceš otvoriť pozíciu, musíš sa pred zadaním objednávky uistiť, že si vybral možnosť Otvoriť. Ak chceš zatvoriť pozíciu, zvoľ Zavrieť. V prípade jednosmerného režimu tieto dve polia neexistujú.

Otvorenie a zatvorenie pozície v hedge režime

Otvorenie a zatvorenie pozície v hedge režime. Zdroj: Binance

Maržová burza

Na maržovú burzu sa dostaneš z domovskej stránky burzy Binance pod záložkou Obchodovať -> Marža. Podobne ako sme si ukázali na futures burze, tak aj tu ti vyskočí dialógové okno s radami a piatimi základnými krokmi:

  1. Vyber si účet – vyber si účet, s ktorým chceš obchodovať. Rozdiel medzi kombinovanou a izolovanou pákou sme si vysvetlili v predchádzajúcej kapitole o futures burze.
  2. Prevod – prevedieš prostriedky na svoj individuálny maržový účet.
  3. Požičať – môžeš si požičať prostriedky. Maximálna výška pôžičky je určená podľa tvojho kolaterálu a individuálneho limitu pôžičky pre danú mincu.
  4. Obchodovať – samotné obchodovanie nie je nič nové a platí presne to, čo sme si vysvetlili pri spotovej burze.
  5. Splatiť – splatíš svoje dlhy
Maržová burza. Zdroj: Binance

Maržová burza. Zdroj: Binance

Maržová burza - 5 krokov. Zdroj: Binance

Maržová burza – 5 krokov. Zdroj: Binance

Príklad – Cena BTC sa obchoduje za 50 000 $ a ty chceš kúpiť 1 Bitcoin, ale máš k dispozícii iba 10 000 $. Použiješ teda páku v rozsahu 5x a keďže si potrebuješ na páku požičať, tak stlačíš tlačidlo Požičať (krok 3). Využiješ tak svojich 10 000 $ ako zábezpeku na vypožičanie ďalších 40 000 $ na to, aby si si mohol kúpiť 1 Bitcoin v hodnote 50 000 $.

Ak by cena BTC išla smerom hore, napríklad na 60 000 $ a ty sa rozhodneš predať, ostane ti tvojich pôvodných 10 000 $ a navyše si získal ďalších 10 000 $, ktoré reprezentujú rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou. Zisk teda predstavuje 10 000 $ a na účte máš spolu 20 000 $.

Ak by cena BTC išla nadol, v takom prípade stačí, že by spadla pod hranicu 40 000 $ a celý obchod bude zlikvidovaný a ty stratíš 10 000 $.

Na rozdiel od futures burzy vidíme, že tu máme k dispozícii páku maximálne 5x. Ak chceš využívať vyššie páky, tak potrebuješ obchodovať na burze futures. Podmienky na vyššie páky sme si rozobrali v kapitole venovanej burze futures.

Čo z toho vyplýva?

Čím vyššiu páku zvolíš, tým väčšie riziko podstupuješ. Ak by sme totižto zvolili páku 3x namiesto 5x, tak si požičiaš iba trojnásobok svojho vkladu a tak by si mal 16 666 $ vlastných prostriedkov a požičal by si si 33 334 $.

Ak by si predával na rovnakej cene 60 000 $, tak máš na účte svojich 16 666 $ plus zisk 10 000 $. Zisk by teda ostal nezmenený. Ako je to však z rizikom? Likvidačná cena by bola viac vzdialená od nákupnej ceny, pretože si mal k dispozícii viac svojich vlastných prostriedkov. V praxi to znamená, že by BTC musel klesnúť až pod 33 334 $ a nie pod 40 000 $, ako to bolo v prípade páky 5x. Až následne by bola celá pozícia zlikvidovaná.

vyššia páka = vyššie riziko = bližšia likvidačná cena pri trhovej cene

Prečo teda obchodníci využívajú vyššie páky? Odpoveď je jednoduchá: riskujú menší objem vlastného kapitálu.

Staking

Na to, aby sme sa dostali do rozhrania stakingu na burze Binance, budeme nasledovať jednotlivé kroky. Najprv z domovskej stránky klikneme na Financie -> Zisk Binance. Následne posunieme stránku smerom nadol a zobrazia sa nám možnosti stakingu na burze Binance.

Táto sekcia funguje ako sporiaci účet alebo termínovaný vklad. Svoje kryptomeny tu môžeš uzamknúť a nechávať ich úročiť. Po ich uzamknutí ich potom Binance môže použiť podľa svojho uváženia. Ale vo chvíli, keď si ich chceš vziať späť, ich opäť dostaneš.

Táto možnosť je vhodná hlavne pre dlhodobých držiteľov mincí. Svoje mince totižto môžeš aj stakovať a zhodnocovať namiesto toho, aby ti iba ležali na účte. Staking poskytuje rôzne úrovne zhodnotenia a Binance aktívne pripravuje rozmanité akcie. Akcie sú však časovo veľmi limitované a konkurencia, ktorá sa snaží na týchto akciách presadiť, je vysoká.

Staking na Binance. Zdroj: Binance

Staking na Binance. Zdroj: Binance

Obrázok vyššie nám poskytuje prehľad o jednotlivých možnostiach stakingu na burze Binance:

  • Úspory 
  • Zamknuté stakovanie 
  • Launchpool  
  • Trezor BNB 
  • Stakovanie ETH 2.0 

Úspory

Ide o staking rôznych kryptomien s odmenou v rozpätí 5 až 10 %. Niekedy sú však akcie až do výšky 50 %.

  • Flexibilné úspory – ide o tvoj sporiaci účet na kryptomeny. Po kliknutí na Odoberať získaš úroky a možnosť vyplatiť svoje fondy kedykoľvek.
  • Zamknuté úspory – Ak držíš dlhodobo kryptomenu, tak popri tom môžeš získať aj úroky.

Zamknuté stakovanie

V tejto možnosti držíš fondy v kryptomenovej peňaženke na podporu siete blockchainu. Ide o často využívanú možnosť stakovania. Ak sa rozhodneš stakovať, tak najprv musíš dané krypto aj vlastniť. Následne ti bude odobraný istý počet kryptomeny zo spotovej peňaženky. Môže ísť o približne 50 až 100 mincí s odmenou až do 40 %.

Taktiež sa ti tu zobrazí možnosť DeFi stakingu. Stakovanie DeFi Binance realizuje v mene používateľov, ak sa zúčastňujú na produktoch DeFi. Získava a distribuuje realizované zárobky a pomáha používateľom podieľať sa na produktoch DeFi jedným kliknutím.

Launchpool

Táto možnosť predstavuje platformu na spustenie tokenov Binance. Táto platforma poskytuje pomoc tímom, ktoré plánujú spustiť vlastný token. Binance poskytuje kompletný balík služieb od marketingu až po poradenskú službu. Práve na tejto platforme môžeš požiadať o spustenie projektu. Je to odmeňovací systém podobný Airdropu, kde môžeš získať mince zadarmo za držanie kapitálu.

Trezor BNB

Ide o agregát výnosov BNB. Vklad BNB sa podieľa na Launchpoole, stakovaní DeFi, úsporách a iných projektoch súčasne. Inak povedané, výnosy z trezoru BNB získaš z príjmov z rôznych projektov (Launchpool, staking DeFi a Úspory). Toto sporenie poskytuje odmenu zhruba iba 1 % za rok.

Stakovanie ETH 2.0

ETH 2.0 predstavuje dlho očakávanú aktualizáciu siete Ethereum. Aktualizácia sľubuje zlepšenie škálovateľnosti, rýchlosti a efektívnosti siete bez narušenia decentralizácie a bezpečnosti. Keďže ETH 2.0 nie je dokončené, tvoje ETH zostane stakované počas prvej fázy až do dokončenia. Binance však tokenizuje BETH voči stakovaným ETH v pomere 1:1, aby umožnila naďalej používať tvoje uzamknuté aktíva na obchodovanie. Tento staking sa ti  odomkne vtedy, keď držíš viac ako 32 kusov ETH.

Aká je najlepšia možnosť stakingu?

Najlepšia možnosť je pravdepodobne Zamknuté stakovanie. Tento druh stakingu totižto poskytuje najvyššie zhodnotenie v porovnaní s ostatnými možnosťami. Niekedy sa odmeny vyšplhajú až na 40 % za rok. Ak vlastníš dané mince, stačí stlačiť políčko Stakovať teraz. Jedným zo základných nastavení je možnosť zvoliť si počet dní, na ktoré plánuješ staking. Teraz ti postačí iba počkať dané obdobie a vybrať mince alebo ich prípadne znovu vložiť do stakingu.

Ďalšie produkty od Binance

Medzi ďalšie produkty od spoločnosti Binance, ktoré si priblížime, patria:

  • Binance Opcie
  • Binance Lending
  • Binance DEX
  • Binance Inkubátor Labs
  • Peňaženka Trust

Binance opcie

Dostaneš sa sem cez domovskú stránku kliknutím na Deriváty -> Opcie. Pri kúpe opcie zaplatíš poplatok (premium) za to, že budeš mať právo nakúpiť či predať dané podkladové aktívum za vopred stanovenú cenu v budúcnosti. Ak sa teda cena výrazne pohne, budeš mať možnosť v budúcnosti nakúpiť za výhodnejšiu cenu.

Binance Lending

Dostaneš sa sem cez domovskú stránku kliknutím na Financie -> Krypto pôžičky. Aby mohli produkty Marža a Futures vôbec fungovať, je potrebný ešte ďalší produkt, ktorý v ponuke tejto burzy nájdeš. Ten zabezpečuje, aby obchodníkom niekto mohol požičať peniaze, ktoré sú pre obchodovanie na páku potrebné.

Vďaka Lending platforme môžeš svoje nepoužívané kryptomeny na nejakú dobu uzamknúť a tie budú používané ostatnými obchodníkmi. Ty si za to odmenený podielom z poplatkov, ktoré obchodníci z požičaných peňazí zaplatia. Momentálne je uvádzaná sadzba zhruba 2,5 % p.a… Teda ak uzamkneš 1 BTC, za rok by si mal mať 1,025 BTC.

Binance DEX

Dostaneš sa sem cez domovskú stránku kliknutím na ikonku vľavo hore hneď napravo od loga Binance a tam sa ti zobrazí možnosť DEX. Binance DEX je decentralizovaná burza open-source založená na blockchaine Binance Chain, forku siete Cosmos. Rozdiel medzi burzami Binance a Binance DEX je, že pri používaní DEX máš svoje prostriedky neustále na svojej hardvérovej peňaženke. V prípade Binance ich musíš zveriť do správy samotnej burzy. Na druhej strane ale DEX nemá ani zďaleka takú likviditu.

Binance Inkubátor Labs

Dostaneš sa sem cez domovskú stránku rovnakým postupom, ako v prípade možnosti DEX, avšak teraz zvolíš možnosť Labs. Tento produkt je tzv. Inkubačný program Binance Labs, ktorý má za cieľ pomôcť sieti builderov v blockchainovém svete. Binance Labs poskytuje vybraným projektom všetku potrebnú podporu a mentoring. Od založenia Startupu, právneho poradenstva, technického prevedenia po marketing a ďalšie.

Peňaženka Trust

Dostaneš sa sem cez domovskú stránku rovnakým postupom, ako v prípade možnosti DEX a Labs, avšak teraz zvolíš možnosť Trust Wallet. Ide o oficiálnu mobilnú peňaženku s názvom Trust Wallet od Binance. Do tejto peňaženky vložíš klasické kryptomeny a aj všetky ERC-20 tokeny a tokeny fungujúce na Binance Chain.

Referencia a skúsenosti s burzou Binance

Burza Binance je určite jedna z najviac dôveryhodných búrz na trhu kryptomien. Jej autoritu však podkopáva mnoho regulátorov a obmedzenia sa na burzu valia z každej strany. Pre nováčikov sa napriek tomu odporúča používať táto burza hlavne z dôvodu užívateľského rozhrania, ktoré je intuitívne.

Na internete je mnoho diskusií aj o tom, že používateľské účty boli vykradnuté. Problémom však nemusí byť samotná burza. Tu je dôležité zdôrazniť, že je nevyhnutnosťou zabezpečiť si účet podľa návodu, ktorý sme si v tomto článku predstavili. Netreba zabúdať na to, že aj Binance je online burza, ktorá je vystavená vyššiemu riziku v porovnaní s hardvérovými peňaženkami. Preto ak plánuješ držať kryptomeny na dlhé obdobie, lepšou alternatívou sú spomínané peňaženky.

Burza Binance existuje pomerne krátko v porovnaní s konkurenciou. Napriek tomu si ale získala veľkú popularitu. Z toho dôvodu je mnoho internetových recenzií kladných. Dokonca aj pri spomínaných vykradnutých účtoch sa burza vždy snaží poskytnúť náhradu škody.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY:
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.