FED môže naliať do obehu 2 bilióny
FED môže naliať do obehu 2 bilióny. Zdroj: shutterstock.com/zefart/Poetra.RH

Stratég JPMorgan Nikolaos Panigirtzoglou predpovedá, že FED by mohol naliať do obehu ďalšie 2 bilióny dolárov po tom, čo zvolal mimoriadne zasadnutie. Podľa správy BeInCrypto má táto finančná injekcia zmierniť krízu likvidity, ktorá je výsledkom troch skrachovaných amerických bánk v priebehu len jedného týždňa.

FED v boji s infláciou

Podľa agentúry Bloomberg má zvýšenie rezervy stimulovať likviditu bankového sektoru, no na druhej strane je to v rozpore s reštriktívnou menovou politikou FED-u. Ak sa do obehu dostávajú nové peniaze, vzápätí to tlačí infláciu nahor a fiat mena opäť klesá na hodnote.

FED už rok uplatňuje politiku zvyšovania úrokových sadzieb s cieľom potlačiť rekordnú infláciu, no na druhej strane ide podporovať likviditu cez emisiu nových peňazí. Síce na to môžu mnohé aktíva reagovať pozitívne a ich cena narastie, no budú rásť aj ceny bežných tovarov a služieb.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Bitcoin a kryptomeny zareagujú rastom

Všeobecne platí, že rast úrokových sadzieb tlačí ceny nadol a rast emisie peňazí nahor. Ak FED pristúpi k masívnej finančnej injekcii, bitcoin a kryptomeny by mohli zaznamenať nový rastúci cyklus. Je potrebné brať na vedomie, že kryptomeny už nie sú nezávislý samostatný trh ako kedysi, ale vysoko pozitívne korelujú s globálnymi trhmi. Mnohí dokonca považujú bitcoin ako ochranu pred krachom bánk.

Aj keď rast peňazí v obehu zvýši cenu kryptomien, musíme sledovať pomer ich cenového rastu k inflácii. Ak totiž expanzívna menová politika zapríčiní napríklad zvýšenie inflácie o 2 %, tak rast kryptomien musí byť vyšší. To v prípade trhu digitálnych mien pravdepodobne nebude žiadny problém.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Rast bežných tovarov a služieb ale spôsobí opäť ochudobnenie populácie, čo znamená, že dopyt po rizikových aktívach bude stále na druhej strane potlačený. Dostávame sa do nerozhodnej situácie, kde na jednej strane sú vysoké úroky a na druhej emisia peňazí. Šance, že FED už úroky na najbližšom zasadnutí nezvýši sú stále vyššie, no v kombinácii s finančným stimulom by to spôsobilo opäť rastúcu infláciu.

Mohlo by ťa zaujímať: Svetové vlády sa obávajú najhoršieho – kryptomeny zasahujú do ich fungovania