hodl

Opäť je tu nedeľa a s ňou aj ďalší diel HODLu. Od minulého dielu došlo na kryptotrhu k niekoľkým zaujímavým veciam, na ktoré sa dnes spoločne pozrieme. Reč bude o prepade BCash forkov BCH a BSV, ktorý umožnil Litecoinu obsadiť aktuálne siedmu pozíciu podľa CMC. Charlie Lee sa teda dočkal a jeho predpoveď flappeningu sa naplnila. Medveď koncom roku slabne, mohol by prísť rast?

Litecoin prekonal BCH a BSV

V piatok došlo k tomu, čo zakladateľ Litecoinu, Charlie Lee, predpovedal už vo februári tohto roku. Vtedy so stúpajúcou cenou a s obľubou Etherea a s klesajúcu dominanciu BTC veľká časť kryptokomunity hovorila o prekonaní Bitcoinu Ethereom v tržnej kapitalizácii, teda o tzv. flippeningu. Možno si spomínate, že sa k tomu vtedy na svojom twitteri Charlie Lee vyjadri týmito slovami:

The flippening (ETH>BTC) will never happen. But the flappening (LTC>BCH) will happen this year. ?? pic.twitter.com/vn9XBdZNC3

— Charlie Lee [LTC] (@SatoshiLite) February 25, 2018

Otázniky na konci tweetu z 25. februára 2018 síce značili istú opatrnosť, tá však, ako sa momentálne ukazuje, nebola na mieste. Jeho predpoveď, že k flippeningu, teda k prekonaniu (v tržnej kapitalizácii) Bitcoinu Ethereom nikdy nedôjde, ale že Litecoin prekoná v tomto roku BCash, sa už z časti naplnila. Stalo sa tak po tom, čo v piatok Litecoin v tržnej kapitalizácii prekonal oba forky BCH (BCH a BSV), ktoré po rozdelení pôvodného Bitcoin Cashu bojujú medzi sebou a čiastočne aj so zvyškom kryptosveta.

Flappening

Charle Lee túto udalosť nazval flappening a momentálne teda oslavuje úspech tejto LTC misie. Oproti tomu BCH je na tom po nedávnom rozdelení o poznanie horšie. Jeho fork BSV mu totiž podľa všetkého vyhlásil vojnu (ako sme vás informovali v tomto článku), ktorá začína prinášať svoje „ovocie” vo forme výrazného prepadu oboch kryptomien. A to napriek tomu, že sa sprvoti mohlo zdať, že spoločne odletí snáď až na mesiac. Teda, ako hovorí známe príslovie: „Kto druhému jamu kope…”

Zaujímavosťou je, že k pôvodnému optimizmu ohľadom flappeningu viedol vo februári Charlieho Leeho fakt, že sa rozbiehal LitePay. Išlo o platobnú platformu, ktorej cieľom bolo posunutie Litecoinu z kybernetickej sféry do reálneho života. Tá však skončila fiaskom. Charlie sa teda ospravedlnil za to, že túto vec zmedializoval, a že sa nechal príliš uniesť. Vývojári Litecoinu potom prišli s oficiálnym stanoviskom:

„Litecoinu sa perfektne darilo aj pred LitePay a bude pokračovať vo svojej úlohe i naďalej.”

Dnes, počas prípravy tohto článku, je trh v mierne zelených číslach, pričom LTC si pripísal cca 8 % (BTC 1 %). Zakladateľ Litecoinu však predal všetky svoje mince už na ATH 2017 a odôvodnil to tým, že bol často obviňovaný z manipulácie a zo stretu záujmov. Momentálne teda už podľa vlastných slov žiadne Litecoiny nevlastní a nakupovať ich späť nebude (ako sme písali tu). Viac o tejto kryptocelebrite si môžete prečítať v našom článku tu.

Medveď slabne?

V zostávajúcej časti sa krátko pozrieme na trh. Ten je už momentálne o poznanie pokojnejší a búrka predávania, ktorá nás zastihla v novembri, sa teraz zatiaľ zastavila. Momentálne to skutočne vyzerá tak, že medvedi začínajú slabnúť a mnohí traderi sa tak už začínajú rozhliadať sa po nejakom raste, hoc len krátkodobom. Po takomto brutálnom prepade je skutočne na mieste očakávať nejakú korekciu.

Okrem BTC za 3 000 USD, kam sme sa už prakticky prepadli, sa často hovorí aj o BTC za 1 500 dolárov. Výpredaj kryptomien pred Vianocami je tak trochu nepraktický, pretože je to obvykle skôr čas predaja a výberu ziskov, ale ak sa bude opakovať situácia z minulého cyklu, medvedí trh by sa mohol ešte výrazne predĺžiť do budúceho roka.

Krátkodobý rast by bol zrejme na mieste, dnes sa zatiaľ mierne zelená. Každopádne je v týchto dňoch vhodný čas na prípadné postupné prikupovanie, pretože stále existuje určitá šanca, že sa prepadneme ešte nižšie.

Záver

Bitcoin Cash pôvodne predstavoval protivníka pre Bitcoin a chcel byť tým „pravým” Bitcoinom. Dnes sa karta obrátila, a sám nevie, či je tým pravým BCashom. V každom prípade sa snáď horúce hlavy po piatkovom flappeningu aspoň trochu schladia a uvedomia si, že táto vojna uškodila nielen reputácii kryptotrhu, ale predovšetkým im samotným. V každom prípade je teraz takisto Bitcoin, Litecoin, Ethereum i väčšina ostatných kryptomien veľmi blízko tohtoročných low a ponúka sa tak možnosť na prikupovanie.

Nedávno mimochodom dosť padal napríklad aj Stellar, ktorý momentálne testuje silný support okolo 0,00003 BTC. Ak by skutočne praskol, pravdepodobne by sme sa mohli pozrieť dosť hlboko, možno až niekam ľahko nad 0,000015 BTC/XLM.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri. 

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre