BTC vs. AAPL – Krypto padá? Bitcoin aj tak rastie rýchlejšie než Apple!

1

Rok 2017 nebol legendárny iba vo svete kryptomien. Americký akciový trh tiež prešiel jedným z najväčších bull-runov v histórii. Technologické firmy ako Apple (AAPL) alebo Alphabet (GOOGL) narástli o viac než sto percent.

Bitcoin v rovnakom časovom horizonte zaznamenal ešte väčšie zisky. Z ~1000 $ na začiatku roka 2017 sa dostal na neuveriteľných 20 000 $. Táto hodnota sa stala novým ATH, po ktorom nasledoval prepad o 85 % na súčasných 3 200 $.

Aj napriek nepríjemnému pádu Bitcoin za posledné dva roky vykázal výrazne vyššie zisky, než Apple.

Bitcoin vs. Apple – porovnanie

Krátky pohľad na graf Bitcoinu odhalí, že táto kryptomena si v roku 2018 prešla (a ešte stále prechádza) nepríjemným obdobím. Rok trvajúci downtrend otriasol celou kryptokomunitou a už zase sa ozývajú neprajnícke hlasy, ktoré tvrdia, že Bitcoin ide k nule.

BTC-USD

Ak si však graf Bitcoinu porovnáme s ďalšími assetmi, ktoré prežili podobne búrlivé obdobie, môžeme si všimnúť, že sa zas nič také hrozné nedeje. Ide o priam ukážkový graf bubliny, ktorá na prelome rokov 2017/2018 praskla. Podobne vyzerali napríklad akcie všetkých internetových firiem v roku 2000.

graf bublina

Ani pre Bitcoin nie je táto situácia nová. Prešiel si už niekoľkými bublinami. Tie najvýznamnejšie (je ich až päť) nájdete v tomto článku.

Za posledné dva roky si Bitcoin pripísal cca 220 %.

Apple

Na druhej strane tu máme Apple – firmu, ktorá má podľa mnohých rebríčkov najsilnejšiu značku na svete. Apple si v roku 2017 a hlavne v prvej polovici roku 2018 prešlo podobným explozívnym rastom. Chvíľami dokonca kapitalizácia celej firmy presiahla bilión dolárov!

APPL

V januári 2017 ste si jednu akciu Applu mohli kúpiť za ~115 $. V októbri 2018 už stála 233 $. Potom nasledoval prepad. Dnes už sa AAPL obchoduje za 161 $.

Od januára 2017 Apple narástlo o 43 %.

Klesať nezačalo iba Apple, ale aj ďalšie technologické firmy. V podstate by sa dalo povedať, že celý americký akciový trh zažíva nepríjemné obdobie.

Akcie sledujú aj obchodníci na Trading11. V tomto odkaze nájdete analýzy niektorých akciových indexov. Sú, samozrejme, zdarma a dostupné každému, kto o ne má záujem. Dnes na Trading11 vyšla analýza S&P. Rozhodne odporúčame prečítať!

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
axell

Ti opatrnejší a konzervatívnejší by rozhodne mali počkať až všetko prehrmí a kryptotrh sa stabilizuje. Možno rok, dva. V každom prípade z fundamentálneho hľadiska súťasné ceny nedívajú logiku. V čase prehlbovania globálnych problémov a hroziacej krízy, keď kapitálové trhy a fiat sú defacto permanentne jednou nohou pred kolapsom /jediné čo sa nevie je kedy to príde/… Crypto môže byť dokonca safe heaven. A to hovorím o kríze teda vedľajšom efekte a nie je reč o samotnej technológii ktorá je revolučná a prináša zásadné kvalitatívne pridané hodnoty akou je transparentnosť transakcií, smartkontrakty, individuálna sprava prostriedkov plne pod kontrolou majiteľa, globálny dosah… Čítať ďalej