Bitcoin SV vs. Bitcoin Cash – boj pokračuje

Novinky Ktorý je ten pravý Bitcoin Cash?
Ktorý je ten pravý Bitcoin Cash? Zdroj: shutterstock.com/davide bonaldo
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Kryptomena Bitcoin Cash má za sebou náročné dva týždne. Nielen, že zaznamenala prepad na All Time Low, ale navyše sa stala aj obeťou forku. Tak, ako pred rokom zvádzala boj o to, ktorá z týchto kryptomien je „pravý Bitcoin”, teraz musí brániť svoju pozíciu ako fork No. 1.

Ak chcete vedieť o Bitcoin SV forku viac, prečítajte si tento článok.

Bitcoin SV nakoniec nie je úplné zlyhanie. Nedisponuje síce vyšším hash-ratom, ako jeho starší „kamarát”, ale v rebríčku coinmarketcap sa nakoniec usadil v prvej desiatke. V čase  písania tohto článku okupuje 9. miesto a pri cene ~ 96 $ disponuje kapitalizáciou cca 1,7 miliardy dolárov. Na druhej strane, Bitcoin Cash stojí 175 $ a zubami-nechtami si drží svoju 4 priečku.

Neustála hrozba 51 % útoku

Boj medzi týmito dvoma kryptomenami ešte zďaleka nekončí. Je tu hneď niekoľko problémov. Po prvé, proof-of-work konsenzus oboch coinov funguje na rovnakom algoritme – to znamená, že na ich ťažbu je možné použiť rovnaké ASIC-minery, čím vzniká hrozba takzvaného 51 % útoku.

Prípadný útočník môže relatívne ľahko ovplyvniť konsenzus na jednotlivých sieťach a dokonca jednu z nich ovládnuť. Takýto útok by následne znížil hodnotu daného coinu. Navyše, na rovnakom mining algoritme funguje aj samotný Bitcoin, ktorý má výrazne vyšší harh-rate.

Ktorý je ten „pravý” Bitcoin Cash?

Dosiaľ nie je úplne jasné, ktorý fork je ten „pravý” Bitcoin Cash. Dnes už sa väčšina búrz a webov zhodla, že tak budeme označovať fork navrhnutý firmou Bitcoin ABC. Táto firma totiž v minulosti Bcash vytvorila a na začiatku tohto roka ho vylepšila.

Na druhej strane, Bitcoin Cash je decentralizovaná kryptomena a žiadna organizácia by nad ňou nemala mať kontrolu. Bitcoin SV fork má ešte stále šancu získať dominantné postavenie na trhu.

Hash-rate

bch vs. bsv

Pri pohľade na hash-rate nie je nič ani len zďaleka rozhodnuté. BCH síce má teraz mierne navrch, ale nemôžeme mať istotu, že sa to v blízkej dobe nezmení.

Cena

Čo sa týka vývoja ceny oboch forkov, Bitcoin Cash zatiaľ víťazí, no jeho graf má skôr klesajúcu tendenciu, zatiaľ čo Bitcoin SV v priebehu týždňa stúpol o 200 % zo svojho LOW 40 $ na lokálne high – 120 $.

bitcoin cash bsv

Čo si myslíte vy? Kto vyhrá tento boj? Udrží si Bitcoin Cash 4. miesto na coinmarketcape? A ostane Bitcoin SV v prvej desiatke? Napíšte nám svoj názor do komentárov.

[PO FORKU] Bitcoin Cash sieť sa pomaly stabilizuje – BCHSV ťahá za kratší koniec

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.