Kryptomena Bitcoin Cash má za sebou náročné dva týždne. Nielen, že zaznamenala prepad na All Time Low, ale navyše sa stala aj obeťou forku. Tak, ako pred rokom zvádzala boj o to, ktorá z týchto kryptomien je „pravý Bitcoin”, teraz musí brániť svoju pozíciu ako fork No. 1.

Ak chcete vedieť o Bitcoin SV forku viac, prečítajte si tento článok.

Bitcoin SV nakoniec nie je úplné zlyhanie. Nedisponuje síce vyšším hash-ratom, ako jeho starší „kamarát”, ale v rebríčku coinmarketcap sa nakoniec usadil v prvej desiatke. V čase  písania tohto článku okupuje 9. miesto a pri cene ~ 96 $ disponuje kapitalizáciou cca 1,7 miliardy dolárov. Na druhej strane, Bitcoin Cash stojí 175 $ a zubami-nechtami si drží svoju 4 priečku.

Neustála hrozba 51 % útoku

Boj medzi týmito dvoma kryptomenami ešte zďaleka nekončí. Je tu hneď niekoľko problémov. Po prvé, proof-of-work konsenzus oboch coinov funguje na rovnakom algoritme – to znamená, že na ich ťažbu je možné použiť rovnaké ASIC-minery, čím vzniká hrozba takzvaného 51 % útoku.

Prípadný útočník môže relatívne ľahko ovplyvniť konsenzus na jednotlivých sieťach a dokonca jednu z nich ovládnuť. Takýto útok by následne znížil hodnotu daného coinu. Navyše, na rovnakom mining algoritme funguje aj samotný Bitcoin, ktorý má výrazne vyšší harh-rate.

Ktorý je ten „pravý” Bitcoin Cash?

Dosiaľ nie je úplne jasné, ktorý fork je ten „pravý” Bitcoin Cash. Dnes už sa väčšina búrz a webov zhodla, že tak budeme označovať fork navrhnutý firmou Bitcoin ABC. Táto firma totiž v minulosti Bcash vytvorila a na začiatku tohto roka ho vylepšila.

Na druhej strane, Bitcoin Cash je decentralizovaná kryptomena a žiadna organizácia by nad ňou nemala mať kontrolu. Bitcoin SV fork má ešte stále šancu získať dominantné postavenie na trhu.

Hash-rate

bch vs. bsv

Pri pohľade na hash-rate nie je nič ani len zďaleka rozhodnuté. BCH síce má teraz mierne navrch, ale nemôžeme mať istotu, že sa to v blízkej dobe nezmení.

Cena

Čo sa týka vývoja ceny oboch forkov, Bitcoin Cash zatiaľ víťazí, no jeho graf má skôr klesajúcu tendenciu, zatiaľ čo Bitcoin SV v priebehu týždňa stúpol o 200 % zo svojho LOW 40 $ na lokálne high – 120 $.

bitcoin cash bsv

Čo si myslíte vy? Kto vyhrá tento boj? Udrží si Bitcoin Cash 4. miesto na coinmarketcape? A ostane Bitcoin SV v prvej desiatke? Napíšte nám svoj názor do komentárov.

[PO FORKU] Bitcoin Cash sieť sa pomaly stabilizuje – BCHSV ťahá za kratší koniec

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.