[Seriál] Kryptocelebrity – (3. diel ) Charlie Lee, zakladateľ Litecoinu

Novinky Litecoin prudko rastie.
Litecoin prudko rastie. Zdroj: Shutterstock.com/Wit Olszewski
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Seriál o kryptocelebritách pokračuje svojim tretím vydaním. Po Vitalikovi ButerinoviAndreasovi Antonopoulosovi sme sa pre vás rozhodli pripraviť článok o zakladateľovi meny Litecoin, Charliem Lee. V tomto článku sa dozviete všetko podstatné o tomto významnom, ale aj značne kontroverznom človeku.

Život pred kryptomenami

Charlie Lee patrí medzi ľudí, ktorých korene sú pomerne exotické. Narodil sa totižto v Pobreží Slonoviny, kde do svojich trinástich rokov aj žil. V tom čase sa jeho celá rodina presťahovala do Spojených štátov. Po doštudovaní na Lawrenceville High School sa Charlie Lee rozhodol prihlásiť na jednu z najlepších univerzít na svete – MIT. Študoval tam odbor Computer Science, z ktorého v roku 2000 získal aj titul.

Ihneď po doštudovaní sa Charlie Lee zamestnal a takmer celú dekádu robil pre rôzne technologické spoločnosti. Išlo napríklad aj o Guidewire Software alebo Google. Pre Google pracoval od roku 2007 až do roku 2013.

Začiatky v kryptomenách

Už počas toho ako Charlie Lee pracoval pre Google sa stretol s Bitcoinom. Stalo sa tak hneď v roku 2011. Vzhľadom na to, že celý svoj život bol tak trochu proti tradičnému bankovému sektoru, sa začal o BTC zaujímať viac. A práve preto si ihneď po prečítaní  rôznych článkov o Bitcoine a blockchaine Charlie Lee tieto novinky z technologického sektoru zamiloval.

Kvôli tomu sa Charlie spojil s popredným vývojárom Mikom Hearnom. Potom, čo boli spolu v kontakte, sa Charlie rozhodol nielen zaujímať o ťažbu Bitcoinu, ale rovnako si aj zakúpil prvé Bitcoiny.

Zaujímavé je aj to, že Litecoin nebola prvá kryptomena, ktorú vytvoril. Avšak bola prvá, ktorá má úspech. Oficiálne totižto Charlie Lee vytvoril kryptomenu už v roku 2011. Volala sa Fairbix. Bola však až priveľmi podobná kryptomene Tenebrix, ktorá bola vytvorená pred Fairbix. Podstatné však bolo, že pri tejto neúspešnej mene využil Proof-of-Work hashing protokol – Scrypt. Neskôr bol tento protokol využitý aj pri kryptomene Litecoin.

Fairbix však mal problémy už od samého začiatku. Predťažených bolo takmer 7 miliónov mincí, čo sa však nestretlo s veľkým pochopením zo strany komunity. Ľudia prejavovali značnú nespokojnosť s týmto rozhodnutím. Takisto sa neskôr objavili rôzne bugy a 51% útok, ktoré túto menu úplne pochovali.

Litecoin

Iba mesiac potom, čo Fairbix zlyhal, Charlie Lee vydal ďalšiu kryptomenu známu ako Litecoin. O rôznych úpravách (v porovnaní s Bitcoinom), ktoré s Litecoinom vykonal sa dočítate tu. Do sveta kryptomien tým priniesol rôzne nové zmeny voči Bitcoinu. Aj napriek tomu sa však opätovne vyjadril, že byť priamou konkurenciou Bitcoinu nie je cieľom Litecoinu. Má ísť skôr o akúsi doplňujúcu kryptomenu alebo ďalšiu možnosť v kryptomenovom svete. Vníma LTC skôr ako možnosť, ktorá by sa mohla využívať pri menších transakciách.

Už po takmer dvoch rokoch sa Charlie Lee rozhodol, že sa nedá stíhať venovať sa aj Googlu, aj Litecoinu. Preto sa rozhodol spoločnosť Google opustiť. Navyše prišla ďalšia, veľmi lukratívna ponuka. Coinbase, burza ktorá vtedy iba vznikala, sa o služby Charlieho zaujímala a prijala ho do svojich radov. Patril medzi vôbec prvých ľudí, ktorí pracovali pre Coinbase.

Postupne sa prepracoval až na jedno z najpodstatnejších a najvyšších miest v Coinbase. Ani to mu však nezabránilo, aby sa v roku 2017 rozhodol ukončiť pracovný pomer aj s burzou Coinbase. Spravil to kvôli tomu, aby sa mohol naplno venovať práve kryptomene Litecoin.

Záver

Tak ako tomu bolo v každom článku o kryptoosobnostiach, aj v tomto vám na záver prinesieme ešte jednu zaujímavosť o tejto osobe. V prípade Charlieho Leeho je faktom, že aj napriek tomu, ako veľmi verí svojej kryptomene, údajne už všetky svoje LTC predal. Sám sa tak vyjadril na svojom Twitter účte. Vie sa totiž, že má pomerne veľkú moc a vplyv na cenu a teda bol častokrát obvinený z manipulovania ceny. Práve preto sa rozhodol nevlastniť LTC, aby mohol slobodne a nezaujato pracovať na vývoji tejto kryptomeny.

Avšak aj na toto rozhodnutie sa dá pozerať z iného uhla pohľadu. Našla sa aj časť ľudí z kryptokomunity, ktorí si myslia, že sa Charlie Lee rozhodol predať všetok svoj Litecoin práve preto, že LTC dosiahol svoj potenciál a teda aj najvyššiu možnú cenu. Takéto obvinenia sú však naozaj veľmi smelé. Dôvody na predaj isté byť nemusia, avšak čo je isté je to, že Charlie Lee je v kryptokomunite veľmi známy a dosiahol toho naozaj dosť.

Budeme radi, ak sa prihlásite na odber videí na našom YouTube kanáli.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Zdroj:
medium.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.