Aktuálna situácia na trhu je pre mnohých pomerne ťažko čitateľná a niet preto divu. Už sme sa skoro pozreli na 10 tisíc USD za Bitcoin a prišlo veľa pozitívnych správ. V jednom kuse počujeme o podpore blockchainu a kryptomien, o nových dohodách spolupráce, o obchodovaní Bitcoin futures na Wall Street či v známej investičnej banke Goldman Sachs. Do toho prebehla konferencia Consensus, ktorá by podľa niektorých odhadov mohla odštartovať rast Bitcoinu, a tým aj ostatných kryptomien. Cena Bitcoinu nám však aj napriek tomu klesá.
Od posledného väčšieho prepadu s napätím očakávame, či sa potvrdí formácia dvojité dno a kryptomeny budú rásť. Lenže sú tu aj negatívne správy ako zákaz kryptoreklám, ku ktorým sa pridal ďalší vyhľadávač (Bing), dehonestujúce vyjadrenie niektorých známych investorov na adresu Bitcoinu a ostatných kryptomien, či štúdia podľa ktorej je veľká časť objemu na burzách Huobi a Okex vymyslená, razia v juhokórejskej burze Upbit, atď. Všetky tieto a ďalšie informácie ste si mimochodom mohli prečítať v našich článkoch. No, a tu začína naša dilema.
Čo ďalej?
Je to celkom prosté. Môže prísť rast a potvrdenie formácie dvojité dno, čo by znamenalo potvrdenie zmeny dlhodobého trendu z medvedieho marketu na býčí, teda rastový. Rovnako je tiež možné, že sa ešte raz pozrieme hlboko do výpredajovej zóny a to možno až pod 6 tisíc. Naši traderi pre vás denne sledujú a analyzujú grafy a ponúkajú svoj pohľad na trh a jeho budúce smerovanie, preto sa určite nezabudnite pozrieť na stránku Trading11. Relevantné informácie zaznejú aj v aktuálnom videu pod článkom.
Aj hodleri môžu obchodovať
Ak hodlujete kryptomeny, tak máte v zásade na výber dve možnosti. Buď budete špekulovať o poklese resp. raste a časť svojich kryptomien predáte či prikúpite, alebo sa budete držať dlhodobého plánu a proste len hodlovať. V takom prípade vás akékoľvek pohyby nechávajú pokojnými, pretože máte svoj dlhodobý plán, ktorého sa držíte.
Samozrejme, že byť hodler neznamená nikdy neobchodovať. Je iba na vás, do akej miery sa rozhodnete obidve varianty (trading a hodlovanie) kombinovať. Z vlastnej skúsenosti však viem, že čím viac sa začnem odchylovať od dlhodobej stratégie a nechám sa zlákať dojmom, že viem kam sa trh uberá, tým je väčšia pravdepodobnosť, že urobím nejakú chybu.
Seriál pre tvorbu dlhodobého plánu:
[Seriál] Plánujeme nákup kryptomien k hodlovaniu (1. diel) Riziko
Učte sa z chýb
Z tohoto dôvodu sa snažím obmedziť potenciálny dopad svojich chýb. Keď niečo skúšam, tak len s malou časťou svojho kapitálu, aby prípadná chyba nebola príliš bolestivá. Vďaka tomu sa môžem učiť a neriskujem viac, než si môžem dovoliť. Každá výhra je príjemná a človek z nej má radosť a každá chyba je škola, takže sa ich netreba báť.
Je vhodný čas na dlhodobý vstup?
V dobe písania tohoto článku (18.5.2018) sa cena Bitcoinu pohybuje okolo 8100 USD. To je na rozdiel od jeho ATH (20 000 USD) veľmi výhodná cena za predpokladu, že veríte, že Bitcoin svoje ATH časom prekoná, rovnako ako tomu verím ja. Inak by som tu pochopiteľne nebol. Medzi vami sú mnohí ostrieľanejší kryptomenoví matadori než som ja, ktorým by som si nedovolil radiť. Preto sa obmedzím na odporúčanie pre začiatočníkov, ktoré znie: rozložte si svoj kapitál na viac častí a vstupujte do kryptomien postupne. Umožní vám to nakúpiť si časť hneď a zároveň si ešte počkáte na prípadnú lepšiu cenu. Ak bude cena klesať, budete radi, že môžete prikúpiť, ak bude stúpať, môžete sa potešiť, že ste si časť kúpili, keď bola nižšia.
Naše aktuálne video, kde nájdete ďalšie informácie:
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.