Ťažba Bitcoinu môže spotrebovať až 0,5% celosvetovej elektrickej energie.
Ťažba Bitcoinu môže spotrebovať až 0,5% celosvetovej elektrickej energie. Zdroj: shutterstock.com/ElisabethCoelfen

Nedávno uverejnený článok populárneho finančného ekonóma Alexa de Vriesa priniesol novú metodológiu na určenie spotreby energie, ktorá je potrebná na ťažbu Bitcoinu. Jeho výpočty prinášajú pohľad na niekoľko rokov dopredu a publikované výsledky sú pomerne prekvapujúce.

Koľko stojí platba Bitcoinom?

Podľa zmienenej správy, ktorú 16. mája vydal magazín Joule de Vries, použil komplexné ekonomické modely spolu s verejne dostupnými nákladmi na elektrickú energiu. Tie skombinoval so známymi štatistikami ťažby tejto najpopulárnejšej kryptomeny. Úmyslom celej jeho snahy bolo vypracovať vedecký materiál, ktorý môže slúžiť spoločnosti i jednotlivcom ako podklad pre ďalšie štúdie.

Podľa záverov z jeho výskumu vyplýva, že z celosvetového hľadiska je aktuálna minimálna spotreba potrebná pre ťažbu Bitcoinu 2,55 gigawattu. Toto číslo zodpovedá približne ročnému objemu elektriny, ktorý sa zužitkuje v 118. najväčšej krajine na svete  – Írsku. Vries tiež uvádza, že táto hodnota predstavuje približne 0,5% celkovej spotreby elektrickej energie na svete.

Mohlo by vás zaujímať: Ťažba kryptomien na Islande spotrebuje viac energie, než domácnosti

Aby toho nebolo málo, tak podľa jeho výpočtov každá transakcia uskutočnená prostredníctvom siete Bitcoin vyžaduje elektrickú energiu, ktorá by stačila na napájanie priemerného domu v Holandsku.

Spotreba môže narásť až trojnásobne

De Vries, ktorý v súčasnosti spolupracuje so spoločnosťou PwC v Holandsku sa domnieva, že spotreba vynaložená na mining môže koncom roka skončiť až na hodnote 7,7 gigawattov, čo je údaj zodpovedajúci spotrebe elektrickej energie v celom Rakúsku.

Obrovské náklady spojené s ťažbou Bitcoinu sú predmetom kritiky už dlhšiu dobu. Pritom s nárastom veľkosti siete sa náklady budú ďalej zvyšovať, čo môže v budúcnosti viesť až k hodnote dosahujúcej 5 percentnej celkovej spotreby elektriny na svete.

Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite si tento návod.

Vychádza výskum z reálnych dát?

De Vries tvrdí, že vo svojom výskume vychádzal z verejne dostupných informácií. Otázkou však ostáva, nakoľko sú tieto dáta postačujúce. Narážam predovšetkým na fakt, že obrovské ťažobné spoločnosti, ako napríklad Bitmain, svoje oficiálne dokumenty týkajúce sa ťažby nepublikujú a ostávajú do značnej miery nedostupné.

Záver

Výskumný pracovník si však za svojimi predpoveďami stojí. Zároveň je presvedčený, že jeho výskum by mohol byť predostretý vláde a regulačným úradom, čím by poslúžil ako podklad predtým, ako začnú zavádzať rôzne obmedzenia a regulácie.

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri

Zdroj:
ccn.com

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance