Bitcoin a zlato – záchrancovia vašich peňazí pred krízou

Ekonomika Bitcoin a zlato budú istotou v zlých časoch
Bitcoin a zlato budú istotou v zlých časoch. Zdroj: shutterstock.com/totojang1977/i viewfinder
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Banková kríza v USA, o ktorej vás pravidelne informujeme, sa premieta aj do ďalších oblastí hospodárstva. Po krachu troch významných bánk a nepokoji, ktorý to na trhu vyvolalo, existujú prognózy priameho ohrozenia ďalších 186 bánk. Situácia sa netýka už len amerického kontinentu, ale vďaka globalizácii, postupne celého sveta. Bitcoin a zlato môžu byť záchranou pre mnohých investorov. Denník Cointelegraph priniesol názor zakladateľa významnej kryptospoločnosti, Galaxy Digital, Michaela Novogratza.

Úverová kríza začala

Podľa Novogratza, aktuálny spôsob zvyšovania kapitálu všetkých bánk už niekoľko rokov, je zvyšovanie dlhu. To v súčasnej situácii vysokých úrokových sadzieb a politickej nestability, spôsobuje neschopnosť niektorých bánk splácať úvery a v konečnom dôsledku to vedie ku udalostiam, aké sme mohli pozorovať minulý týždeň. Dôležité je teda uvedomiť si, že úverová kríza nie je problémom retailových klientov, ale problémom bánk splácať ich záväzky voči iným bankám.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku

Riešením, je podľa neho návrat ku základom finančného systému – ku zlatu aj „jeho digitálnej podobe” – bitcoinu. Zlato predstavovalo vždy bezpečný prístav investorov v časoch ekonomickej nestability. Všetkým investorom je známy princíp nepriamej úmery medzi akciovým trhom a zlatom. Keď jeden trh rastie, druhý padá a naopak. Podobne aj kryptomeny boli vo svojej podstate vyvinuté ako záchrana pred nestabilitou tradičného finančného trhu. Možno je čas, aby zažiarila ich hviezda práve teraz.

Obe „formy zlata” rastú

Hoci sa mnohým finančníkom a tradičným investorom otvára nožík vo vrecku pri prirovnaní bitcoinu ku zlatu, je nepopierateľný fakt, že obe komodity majú potenciál byť záchrannými padákmi v kolabujúcom systéme. Je na to mnoho dôvodov a niektoré z nich sme priblížili v článku Hlavný stratég agentúry Bloomberg: „Pokles akciového trhu môže výrazne posilniť Bitcoin a zlato.”

Najväčším plusom oboch, na rozdiel od fiat peňazí, je ich obmedzené množstvo. Nemôžu tak podliehať inflácii. Takisto nemôže žiadna inštitúcia vytvoriť 2 bilióny nových bitcoinov alebo 2 bilióny ton zlata, ako to pripravuje Americká centrálna banka s dolárom v reakcii na pády bánk. Jasne z toho teda vyplýva, že pokiaľ budú investori hľadať stabilitu pre svoje peniaze, môžu sa uchyľovať ku zlatu a bitcoinu. Cena oboch aj aktuálne výrazne rastie.

 

Zlato a bitcoin rastú

Zlato a bitcoin rastú. Zdroj: TradingView

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

 

Na grafoch vyššie vidíme, že obe komodity mali veľmi podobnú trajektóriu rastu za posledných 7 dní. Ich cena je momentálne na tohtoročnom maxime. Napäté udalosti posledných dní, ako sme informovali aj v článku Aktuálne: Masívne štrajky vo Francúzsku – čo sa deje?, môžu ešte viac destabilizovať už i tak krehkú situáciu. Budúcotýždňové fundamenty v USA, kedy FED opäť zverejní svoje rozhodnutie o úrokových sadzbách, môže byť ďalším významným katalyzátorom ceny zlata i bitcoinu.

Ak niekedy nastal správny čas investovať do bitcoinu a kryptomien, tak je to práve teraz, pretože práve pre tento scenár boli vytvorené. Keď vlády vytlačia príliš veľa peňazí, dôjde k bolestivým následkom a práve to teraz vidíme,” povedal Novogratz v interview. Zatiaľ čo zlato smeruje ku historickému maximu, bitcoin má stále obrovský priestor na rast ku ATH, čo môže byť vhodným časom pre naskočenie do rozbiehajúceho sa vlaku.

Prečítajte si aj: Bitcoin neprestáva prekvapovať: Za týždeň urobil takmer 40 % nárast