Francúzsko a masívne protesty
Francúzsko a masívne protesty. Zdroj: shutterstock.com/Hadrian/Alexandros Michailidis

Vo Francúzsku vypukli ďalšie občianske nepokoje a vláda čelí masívnemu odporu za presadzovanie dôchodkových reforiem, ktoré zvýšia dôchodkový vek o 2 roky. Podľa správy CNN bolo zatknutých už vyše 310 ľudí bezprostredne po tom, čo francúzska vláda vo štvrtok presadila tieto kontroverzné plány. Návrh zákona prešiel Senátom, no pravicoví zákonodarcovia ho nepodporujú.

Francúzsko štrajkuje proti reforme

V súčasnosti je dôchodkový vek vo Francúzsku 62 (jeden z najnižších v industrializovanom svete) a plánom vlády je zvýšiť ho na 64. Minister pre rozpočet Gabriel Attal ale povedal, že ak nebudú prijaté tieto opatrenia dnes, tak v budúcnosti budú musieť prijať ešte omnoho brutálnejšie.

Ešte v piatok ráno bol zablokovaný parížsky obchvat protestujúcimi a navyše štrajk smetiarov zanechal plné ulice odpadkov. Nie je to ale ani zďaleka prvý protest za posledné obdobie, pretože masové štrajky sa konajú po Francúzsku už od polovice januára. Na príspevku nižšie si môžete pozrieť viaceré videá, ktoré sú z centra diania štrajkov.

Štrajky prebiehajú uprostred turbulentného obdobia svetovej ekonomiky. V prípade, že sa zaujímate o túto tému, odporúčame vám prečítať si aj nasledujúce články:

„Hlavným cieľom vlády je udržať dôchodkový systém v zelených číslach bez potreby znižovania dôchodkov a zvyšovania daní, povedal v januári hovorca vlády Olivier Veran.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Výmena vlády len oddiali problém

Medzitým podľa BBC vypukla už druhá vlna protestov po schválení návrhu zákona. V súčasnosti je podaný návrh na vyslovenie nedôvery vláde. V piatok došlo k protestom predovšetkým v mestách Bordeaux, Toulone a Štrasburg. Výmena vlády ale pravdepodobne štrajky neukončí, ale iba spôsobí stiahnutie reformy. O dianí vo Francúzsku vás budeme pravidelne informovať.

Mohlo by ťa zaujímať: Trhmi ďalší týždeň zatrasie dôležitá udalosť – pripravte sa na veľké pohyby