Krach SVB spôsobuje problémy
Krach SVB spôsobuje problémy. Zdroj: shutterstock.com/FOTOGRIN/Rawpixel.com

Situácia v USA je tak zlá, že veľké spoločnosti a banky vyzvali cez petíciu regulačné úrady, aby ihneď zasiahli. Krach 15. najväčšej banky v USA ohrozuje 40 000 veľkých veriteľov, ktorí tu mali uložené svoje vklady. Informuje portál cointelegraph.com.

Na globálnom finančnom trhu vypukol veľký problém. Pokiaľ regulačné úrady v USA a centrálna banka nezačnú ihneď konať hrozí, že 40 000 menších bánk a spoločností sa nedostane ku svojim prostriedkom. V dôsledku toho môžu mať nedostatok likvidity. Likvidácia a vyplatenie veriteľov banky Silicon Valley Bank môže trvať niekoľko, ak nie mesiacov, tak dokonca rokov. To je však nepostačujúce pre zaistenie stabilného chodu ekonomiky a firiem v USA. Preto pripravili petíciu.

Americká centrálna banka zasadne už v pondelok

Americká centrálna banka, ako sme informovali, už oznámila mimoriadne rokovanie na pondelok. Krach Silicon Valley Bank v piatok spôsobil najhlbšiu neistotu vo finančnom svete od roku 2008. Vtedy podobne skrachovala významná americká banka Lehman Brothers a malo to niekoľkoročné následky pre celý svet.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku

Nie je veľa možností záchrany

Ďalší vážny problém sú aktuálne úrokové sadzby, ktoré sú najvyššie za niekoľko desiatok rokov. Preto, pokiaľ sa niektoré firmy nedostanú ku „životne dôležitým prostriedkom“ zo Silicon Valley Bank, získať úver pri aktuálne nastavenej politike centrálnej banky bude obzvlášť zložité. Navyše, vysoké úrokové sadzby môžu mať za následok, že niektoré firmy ani o úver nebudú mať záujem a skôr ohlásia likvidáciu.

Analytik Bob Elliot informuje, že 30 % všetkých vkladov tvoria menšie banky. Až 50 % všetkých aktív nie je krytých. Preto ani z Fondu ochrany vkladov nebude najjednoduchšie, hlavne pre veľké firmy a banky, získať kapitál.

Prečítaj si aj: Situácia je skutočne vážna. Americká centrálna banka zvolala na pondelok mimoriadne zasadnutie