Zcash úspešne spustil Sapling – rýchle a anonymné transakcie aj pre mobilné zariadenia

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Zcash, kryptomena zameraná na súkromie a anonymitu, oznámila úspešné dokončenie aktualizácie svojej siete, ktorá nesie označenie Sapling. Tá ma priniesť výrazné zrýchlenie sprocesovania transakcií a na druhej strane zníženie ich samotnej veľkosti.

Dva typy transakcií

Zcash, v porovnaní s konkurenciou, disponuje zaujímavosťou v podobe dvoch typov adries. Štandardná (transparentná) adresa typu t” funguje rovnako ako pri väčšine kryptomien. Informácie o odosielateľovi, príjemcovi, ako aj o prevádzanej čiastke sú verejne dostupné a vyhľadateľné v sieti.

Na rozdiel od tohto transparentného typu, sú tienené transakcie založené na podpore anonymity a ochrane súkromia, čiže odosielateľa či príjemcu je takmer nemožné vypátrať.

Mohlo by vás zaujímať: MasterCard chce podporovať platby kryptomenami? Naznačuje to nový patent

Dev tím Zcashu popisuje tienené transakcie slovami:

Rovnako ako v prípade Bitcoinu, aj transakčné údaje realizované kryptomenou Zcash sa zaznamenávajú vo verejnom blockchaine. Rozdiel je ale v tom, že Zcash zabezpečuje, aby vaše osobné údaje a údaje o transakciách zostali úplne dôverné. Koncept dôkazu s nulovou znalosťou (zero-knowledge-proof) umožňuje overenie transakcií bez odhalenia sumy, odosielateľa alebo príjemcu. Funkcie selektívneho zverejňovania zároveň umožňujú používateľovi zdieľať niektoré podrobnosti o transakciách, napríklad na účely auditu.”

Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.

Sapling a druhé výročie Zcashu

Vzhľadom na to, že dev tím kryptomeny Zcash sa snaží svoj produkt spopularizovať v maximálnej miere, sa zamerali na mobilné platobné siete. V tomto segmente je predovšetkým dôležitá nielen samotná rýchlosť transakcií, ale aj ich veľkosť. Vývojárom sa vďaka implementácii Saplingu podarilo znížiť požiadavku na pamäť na 40MB a zároveň sprístupniť informácie o transakciách bez vystavenia súkromného kľúča.

S radosťou oznamujeme, že upgrade siete bol aktivovaný vyťažením bloku číslo 419200. Sapling prináša nový typ tienených adries s výrazne vyšším výkonom, čím sme dosiahli zníženie času potrebného pri vytváraní transakcií o 90% a zníženie pamäte o viac ako 97%. Aktiváciou Saplingu, ktorou oslavujeme druhé výročie našej kryptomeny sa posúvame o ďalší krok bližšie k rozšírenému prijatiu otvoreného, dôveryhodného a súkromného platobného systému.”

Záver

Okrem toho, že dev tím dosiahol oveľa rýchlejšie transakcie bez dopadu na ich bezpečnosť, určil aj ďalšie smerovanie vývoja Zcashu. Z výhod, ktoré Sapling prináša je jasné, že táto krypotmena sa aktuálne začína čoraz viac zaujímať o integráciu do sfér mobilných platieb, odkiaľ by ich ďalší krok mohol potenciálne viesť k oblasti Internet of Things (IoT). Rýchlosť, bezpečnosť a voliteľná anonymita tomu len nahrávajú.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Zdroj:
cryptodaily.co.uk
btcmanager.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.