Zcash (ZEC)

Zcash je decentralizovaná open-source, peer-to-peer kryptomena, ktorá sa snaží plniť veľmi podobnú úlohu ako Monero. Zameriava sa teda na anonymitu a súkromie ľudí, ktorí ju používajú. Ale ako sa to Zcashu darí?

Uptdate/ COinbase zvažuje nad zalistovaním Zcashu! Viac info. nájdete tu.

História

  • Svetlo sveta uzrela táto kryptomena už v roku 2013 ako fork Bitcoinu. Vtedy sa ešte objavovala pod názvom Zerocoin.
  • V roku 2014 pôvodní zakladatelia Zerocoinu začali spolupracovať s kryptografmi na MIT (Massachusetts Institute of Technology), The Technion, a Tel Aviv University. Táto úspešná spolupráca priniesla pokrok vo vývoji anonymity a premenovanie na Zerocash.
  • Dátum začiatoku spolupráce so Zookom Willoxom a jeho tímom z Least Authority je nejasný. Tieto tímy začali pracovať na prechode zo Zerocash na Zcash. Prvá zmienka na Githube o Zcash bola v Novembri roku 2014. Zooko sa však oficiálne prezentoval prácou na tomto projekte až v máji 2015.
  • Oficiálne spustenie prišlo 28 októbra 2016.

Hlavné informácie

Zcash používa špeciálny kryptografický protokol, ktorý chráni odosielateľa, prijímateľa ale aj sumu, ktorá je posielaná. Týmto protokolom je zk-SNARKs (zero-knowledge succinct non-interactive arguments of knowledge). Práve tento protokol umožňuje Zcashu, aby bol anonymný. Ale ako?

Zero knowledge proofs (voľný preklad – Dôkazy bez vedomostí/Dôkazy s nulovou znalosťou) je pomerne nová sféra v kryptografií, ktorá sa však Zcashu veľmi osvedčila. Zero knowledge proofs totiž umožnuje potvrdiť, alebo vyvrátiť vedomosti o určitých faktoch z informácií, ktoré sú ukryté. Tie však ostanú ukryté a preto je prevod anonymný.

Pri Zcash transakcií tak odosielateľ poskytne reťazec- zero knowledge proof- spolu so zašifrovanými dátami. Tento reťazec by však odosielateľ nebol schopný vygenerovať a zašifrovať, keby nevlastnil množstvo Zcashu, ktoré sa snaží odoslať. Rovnako sa v tomto reťazci nachádza aj nullifier („nulovač”), ktorý označí tokeny ako minuté a tak nebude možné, aby ich odosielateľ použil znovu. Vďaka tomu nemusia byť informácie zverejnené a preto je aj anonymita odosielateľa v bezpečí.

Ťažba

Tak ako napríklad Ethereum, aj Zcash je jedna z najpopulárnejších kryptomien na ťažbu. Dokonca je jednou z najviac zarábajúcich. Ako proof-of-work, Zcash používa Equihash algoritmus. Rovnako ako Bitcoin má 21 miliónov mincí. Tie by sa mali doťažiť niekedy okolo roku 2032. Podobné je aj pripisovanie odmien za ťažbu, ktoré sa každé 4 roky halvuje (delí na polovicu).

Founders´ Rewards

Jedna z najväčších inovácií, ktoré Zcash poskytol. Ten totiž nezačal ako ICO alebo pre-mining. Zcash začal s malou uzavretou skupinou investorov, ktorí prispeli takmer 1 miliónom dolárov na rozvoj produktu. Skupina týchto investorov medzi ktorými sú napríklad Roger Ver alebo Barry Silbert, obdrží počas 4 rokov 10% zo všetkých vyťažených mincí. A presne to je Founders´ Reward. Predstavuje teda pomyselnú daň z ťažby pre ťažiarov. Rovnako sa však nepriamo stará o rozvoj tejto meny. Pýtate sa prečo?

Uzavretá skupina investorov, ktorí investovali do Zcashu na začiatku, totiž budú chcieť zaručiť rozvoj tejto kryptomeny. Je to tak preto, lebo ak by Zcash nenapredoval, tak by nikto nemal dôvod ho ťažiť a preto by pôvodní investori nedostali toľko, koľko by si priali.

Tím

Zcash má jeden z najvyváženejších tímov na trhu. Výborne totiž prepojil vývojárov, vedcov a technikov. Zooko Willox, ako zakladateľ sám ponúka takmer 20 rokov skúseností v kryptografií a decentralizovaných systémoch. Rovnako sa nachádzal vo viacerých start-upoch a založil aj Least Authority, spoločnosť, ktorá práve spojila sily s Zcashom. Tím Zcashu sa ale skladá z viacerých renomovaných profesorov IT, inžinierov a technikov.

Sumár

Názov: Zcash
Symbol: ZEC
Vznik: 2013
Peňaženky: Ledger Nano S, Trezor

Burzy (okrem iných aj):

HitBTC
Bittrex
Binance
Bitfinex
Bit-Z
Poloniex
WEX
Kraken
CoinEx
Exmo
Huobi
Upbit
CEX.IO

Sledujte náš Facebook, aby ste sa dozvedeli ďalšie správy z oblasti kryptomien a diskutujte s nami na najväčšom česko-slovenskom fóre o kryptomenách. Registrácia trvá menej než 30 sekúnd.

Zdroje:
minezcash.com
blockonomi.com
z.cash.com

 

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Populárna banka zvyšuje poplatky. Klienti majú poslednú šancu zrušiť účet bez pokuty

2

Vodiči, pripravte sa. Pravidlá sa sprísňujú a kontrolám už neuniknete

3

Veľká slovenská banka mení cenník. Prináša najlepšie úroky na trhu

4

Koniec slovenskej ikony? Hrozí, že z pultov zmiznú výrobky známeho výrobcu potravín

5

Slováci prišli o peniaze. Miliónový podvod môže skončiť prekvapivo

PR články

Bitcoin pôjde priamo na 100 000 dolárov, ak nastane tento signál

Marek Jendrál  | 4. októbra 2024 Horúca novinka

Predpovedať, kedy Bitcoin dosiahne hodnotu 100 000 dolárov, je veľmi zložité, pretože trh s kryptomenami je nepredvídateľný.

Signál, kedy Bitcoin dosiahne 100 000
Horúca novinka

Robert Kiyosaki varuje: Dávajte si pozor na svoje investície

Marek Jendrál  | 4. októbra 2024

Robert Kiyosaki, známy autor bestsellerovej knihy Rich Dad Poor Dad, sa podelil o zvláštny príbeh týkajúci sa irackých dinárov.

Robert Kiyosaki varuje pred investičnými radami

Investujte ako šampión: XTB predstavuje Zlatana Ibrahimovića ako tvár revolúcie vo financiách

Ľuboš Kovár  | 24. septembra 2024 Horúca novinka

Fintech gigant XTB spája sily s futbalovou legendou v prevratnej marketingovej kampani zameranej na investičné riešenia budúcnosti.

XTB predstavuje nového ambasádora značky
Horúca novinka